Okulöncesi öğretmenliği nedir? Okulöncesi öğretmeni ne iş yapar?

Okul Öncesi Ne Demek? Okul Öncesi Eğitim Ne Demek? Okul Öncesi Eğitimin Önemi,Ülkemizde Okul Öncesi Eğitim nasıldır? Okul Öncesi Öğretmenliği nedir? Okul Öncesi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Okulöncesi öğretmenliği nedir? Okulöncesi öğretmeni ne iş yapar?

Okul Öncesi Ne Demek?

Okul öncesi demek, çocuğun ilkokula başlamadan önceki dönemi anlamına gelir. Yani 0-6 yaş grubu çağı okul öncesini ifade eder.

Okul Öncesi Eğitim Ne Demek?

Okul öncesi çağı çocuklarına, yani 0-6 yaş grubu içerisindeki çocuklara ilkokula başlayana kadarki verilen eğitime Okul Öncesi Eğitim denilmektedir.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi Nedir?

Bir insan doğası itibariyle öğrenmeye istekli ve heveslidir. Çevresini ve hayatı keşfetmeye doğar doğmaz başlar. İnsan bu davranışı hayatı boyunca devam ettirir. Okul öncesi dönemde insanın zihin gelişimi diğer yaşlara oranla çok daha fazladır. Bu dönemde beyin gelişiminin çok hızlı olması bilimsel verilerle açıklanmıştır. Sinapslar; hücreden hücreye bilgi aktarımı ve sinir yapı taşları arasındaki bağlantı yerleridir. Bu dönemde çocukların sinaptik bağlantı hızları çok yüksektir. Sinaptik bağlantı demek sinir hücrelerinin birbiriyle olan etkileşimi anlamına gelir. Bu yüzden çok çabuk öğrenirler. İnsan 0-3 yaş aralığında saniyede yaklaşık 800-1000 tane sinaptik bağlantı yapar. Okulöncesi dönemde fiziksel sosyal, duygusal, zihinsel, dil ve cinsel kimlik gelişimi hemen hemen tamamlanmış olur. Çocukların yaratıcı düşünme yetenekleri, bilişsel gelişimleri, dil gelişimleri, psiko motor gelişimleri, sosyal-duygusal gelişimleri ve zeka gelişimleri açısından çok kritik bir dönemdir. Bu dönemde beceriler daha çabuk gelişir. Davranışları kolayca değişebilir. Çevresindeki uyaranlar çocuk üzerinde çok etkilidir. Tabi bu durum olumsuz da olabilir. Sağlıklı beslenme, olumlu zengin uyarıcılı bir ortamda bulunmak, çocuğun beyin gelişimini hızlandıracaktır. Fakat zengin uyarıcı bir çevre oluşturulmadığı takdirde bu durum tam tersi bir hal alıp çocuğun bilişsel,dil,sosyal,duygusal,psiko-motor gelişim alanlarındaki eksikliğe neden olacaktır.

Ülkemizde Okul Öncesi Eğitim

Ülkemizde Okul Öncesi Eğitim önceki yıllara nazaran bariz bir gelişim göstermektedir. Eskiden Anaokuluna, anasınıfına gitmek özel bir durum gibi görünmesinin yanında aileler okul öncesi eğitimin öneminin de farkında ve bilincinde değillerdi. Çevresel faktörler, ekonomik imkanlar ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık aileler çocuklarının eğitiminin erken yaşta verilmesine önem göstermektedirler. Ülkemizde Okul öncesi Eğitim veren kurumlar kreşler, gündüz bakım evleri, resmi anaokulları, bağımsız ve yarı bağımsız anaokulları; ilkokul, ortaokul ve liselere bağlı anasınıfları bulunmaktadır. Aileler çocuklarının yaş gruplarına göre bu okullarda eğitim aldırabilmektedirler.

0-36 ay yaş grubu için KREŞLER

36-72 ay yaş grubu çocuklarının eğitim öğretimi için Bağımsız, Yarı Bağımsız ve Resmi ANAOKULLARI

60-72 ay yaş grubu çocuklarının eğitim öğretimi için ilkokul, ortaokul ve liselere bağlı ANASINIFLARI

Okul Öncesi Öğretmenliği nedir?

Okul Öncesi çağındaki çocuklara eğitim veren kişiye Okul Öncesi Öğretmeni denir. Okul öncesi öğretmeni olabilmek için bünyesinde 4 yıllık Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programı eğitimi veren özel ve devlet üniversitelerinden mezun olunup okulöncesi öğretmenliği diploması alınması gerekmektedir. Bunun haricinde Okul Öncesi Öğretmenliği diplomasına sahip olabilmek için üniversitelerde 2 yıllık ÇOCUK GELİŞİMİ bölümünden mezun olduktan sonra dikey geçiş sınavına kısa adıyla DGS ye girip geçerli puan aldıktan sonra lisans eğitimlerini tamamlayanlar Okul Öncesi Öğretmenliği diploması alabilirler. Diplomayı aldıktan sonra devlete bağlı kurumlarda çalışmak isteyenler Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ye girip yeterli puan alarak atanabilirler. Atanamayan veya devlette çalışmak istemeyenler ise; kreşlerde, özel anaokullarında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca Okul Öncesi Öğretmenliği diplomasına sahip kişiler; kreş, gündüz bakımevi, özel anaokulu ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açma yetkisine de sahiptirler. Günümüzde çalışan anne babaların fazla olmasından dolayı bu eğitim kurumları çokça rağbet görmektedir ve çok iyi kazançlar sağlanılmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Okul Öncesi Öğretmeni diğer adıyla anasınıfı öğretmenleri; 0-6 yaş grubu çocuklarının bilişsel, Türkçe-dil, sosyal-duygusal, psiko-motor, öz bakım gibi gelişim alanlarına yönelik çeşitli faaliyetlerle eğitimler vermektedirler. Sınıflarda yapılan bazı faaliyetler şunlardır;

SANAT: Kağıt işleri,origami,kesme,yapıştırma vs.

TÜRKÇE DİL: Hikaye okuma,masal anlatma,sohbet,parmak oyunları,tekerlemeler,pandomim,dramalar,kukla gösterileri vb.

OYUN: Çeşitli eğitici oyunlar veya serbest oyunlar

MÜZİK: Şarkı öğretimi, ritm çalışmaları, orff çalışmaları,sesleri ayırt etme vs.

FEN ve DOĞA: Deneyler, gözlemler, geziler,bitki yetiştirme,koleksiyon yapma vs.

SERBEST ZAMAN: Serbest zaman etkinliğinde çocuklar dışardan karışılmaksızın arkadaşlarıyla ve oyuncaklarla oynar, resim yapar vs.

MATEMATİK: Sayma, Sıralama, eşleştirme, örüntü kurma, ilişki kurma, toplama, çıkarma, geometrik şekiller vb.

Okul Öncesi Öğretmenliği çok sabır isteyen bir meslektir. Çocuklar sürekli soru sorar ve onların sorularını her zaman titiz bir şekilde cevaplandırmak gerekir. Sınıflarda 20-25 öğrenci olabilmektedir ve bu durumda çok sabırlı olmanız gerekir. Eğer merkezi bir okulda çalışıyorsanız ve şanslıysanız, Kız meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümünden stajyer öğrencileriniz olur. Onlar işinizi bir nebze rahatlatır. Eğer stajyeriniz veya yardımcınız yoksa çocukların temizlik ve bakım ihtiyaçlarını da yapmak zorundasınız. Sınıfta sürekli ses olur bu duruma kendinizi alıştırmalısınız. Bu yazdıklarımız işin zor kısmı ama bütün bu zorlukları çocukların size olan sevgisi, onlara verdiğiniz eğitimden geri dönüt aldığınızda unutuyorsunuz zaten. İşin aslı çocukları sevmekten geçiyor. Çocukları severseniz her şey çok kolay bir hale geliyor.

Okul Öncesi Öğretemeni Atamaları Nasıl?

Öğretmen atama puanları incelendiğinde okulöncesi öğretmeni atama puanları'nın ortalama 75-80 puan civarında olduğu görülmektedir. Okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunları veya diğer bir bölümden mezun ancak formasyon almış adaylar KPSS genel kültür genel yetenek, KPSS eğitim bilimleri ve KPSS öğretmenlik alan bilgisi testi oturumlarına girmek zorundadır. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 02:19

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER