Otomotiv Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Otomotiv Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Otomotiv Mühendisliği Nedir? Devlette Otomotiv Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar? Özel Sektörde 2020 Otomotiv Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Otomotiv Mühendisi Çalışma Şartları?

Otomotiv Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Üniversite sınavından sonra tercih dönemine gelen ya da tekrar üniversite okumak isteyen şahıslar bazı mesleklere yönelmekte ve o meslek hakkında araştırma yapmak istemektedir. Son zamanlarda genelde çok tercih edilen popüler ve tanınmış bölümlere değil daha çok sürpriz olabilecek bölümlere bakan öğrenciler ve adaylar, üniversite tercih sıralamasına otomotiv mühendisliğini de yazmış bulunuyorlar. Özellikle son zamanlarda günümüzde artmakta olan otomotiv sektörü, bazı istihdam ihtiyaçlarını da beraberinde getirmiştir. Otomotiv mühendisliği nedir sorusunun cevabını az çok çoğu kişi tarafından tahmin edilmektedir fakat ayrıntılı olarak incelendiğinde bir otomotiv mühendisi, dünya çapında çalışmakta ve hizmet vermektedir. Biz sizlere bu yazımızda Otomotiv Mühendisliği Nedir? Otomotiv Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Devlette ve Özel Sektörde Otomotiv Mühendisi Maaşları Ne Kadar 2020? Otomotiv Mühendisi Çalışma Şartları ve İş Koşulları Nasıldır? Gibi soruların cevaplarını hazırladık.

Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Otomotiv Mühendisliği Nedir, otomotiv mühendisliği adından da anlaşılabileceği gibi yalnızca otomotiv sektörü ile ilgili bir alandır. Dünyada her ülkede çalışmakla birlikte ülkemizde de bulunan birçok otomobil fabrikasında hizmet veren mühendisler, bir aracın başından sonuna kadar üretim aşamalarını takip etmektedir. Otomotiv mühendisliği çalışma sınıfı olarak kendi içerisinde 4 ana başlığa ayrılmaktadır.

  • Üretim Mühendisliği: Bir aracın baştan sona nasıl ve hangi sıralama ile üretileceğini belirlemektedir.

  • Ar-Ge Mühendisliği: Belirli araştırmalar yaparak aracın daha verimli hale getirilmesini sağlamaktadır.

  • Servis Mühendisliği: Bulunduğu servisin genel sorumlusudur. Araçların bakımın nasıl yapılacağı gibi işlerden sorumlu kişidir.

  • Tasarım Mühendisliği: Araçta bulunan tüm parçaların testini yapmakla sorumludur. Mesela; süspansiyonlar sağlam çalışıyor mu? Bunun gibi parçaların testini sağlayarak yeterliliğini kontrol ve denetleme yapmaktadır.

Mühendislik dışarıdan görüldüğü gibi bir mühendislik değildir. Yukarıda yazdığımız sayılanların dışında da otomobil yedek parça üretimi gerçekleştiren fabrikalardan satış ve pazarlamaya kadar her alanda istihdam edilmektedir. Otomotiv Mühendisi ne iş yapmaktadır diye merak eden şahıslar otomotiv ile alakalı her yerde mühendislerin istihdam edileceğini bilmek zorundadırlar. Fakat öncelikli olarak mesai yerleri elbette üretim fabrikalarıdır. Bu alanda başarılı olmak için matematik ve fizik konularına hakim olmak kesinlikle gereklidir.

İnşaat Mühendisi Maaşları 2020 ne kadar buradan ulaşabilirsiniz.

Otomotiv Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Devlette Otomotiv Mühendisi Maaşı 2020 Ne Kadar?

Aşağıdaki tabloda kamuda istihdam eden mühendislerin ortalama olarak aldıkları maaşlar görülmektedir. Bu yazılan rakamlara aile yardımı, fazla mesai, duruma göre yurtdışı görevlendirmelerinden elde edilen gelirler gibi ek ücretler eklenmektedir ama genel manada kamu personeli olarak istihdam eden yeni başlayan bir otomotiv mühendisi 5700 TL civarlarında maaş ücreti almaktadır diyebiliriz.

Yeni başlayan Mühendis Maaşı 5600-5700 TL

5 yıllık Mühendis Maaşı 5700-5800 TL

10 yıllık Mühendis Maaşı 6000-6200 TL

15 yıllık Mühendis Maaşı 6200-6400 TL

20 yıllık Mühendis Maaşı 6350-6450 TL

25 yıllık Mühendis Maaşı 6400-6600 TL

Özel Sektörde 2020 Otomotiv Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Otomotiv mühendisi olarak istihdam edilme konusunda özel sektör ile kamuyu karşılaştıracak istersek kamunun önde olduğunu görebiliriz. Devlette alınan maaşlardan farklı olarak özel sektörde firmalar çoğunlukla yeni başlayan mühendislerine asgari ücret civarlarında maaş ücreti vermektedir. İşe yeni başlayan bir otomotiv mühendisi de özel sektörde 2700 TL civarında maaş ücreti almaktadır. Fakat bu durum özel sektörde firmadan firmaya değişebileceği için bunu ortalama rakam olarak düşünmek epey doğru olacaktır. Çünkü yeni başlayan mühendislerine asgari ücret vermekte olan şirketler olduğu gibi 3000-3500 TL civarlarında maaş ücreti veren firmalar da vardır.

Otomotiv Mühendisi Çalışma Şartları?

Otomotiv mühendisliği gelişen teknolojiyle beraber son zamanlarda önemi daha da artmakta olan meslekler arasında yerini almaktadır. Bunun en önemli sebebi ülkemizin sektörde yaptığı girişimlerdir. Otomobil üretilen fabrikalarda genelde üretim alanlarında iş bulmakla birlikte yönetici pozisyonlarında yer alanlar yalnız masa başı iş yapabilmektedir. Özel ve kamu kurumlarında iş bulma olanakları oldukça fazladır. Marmara bölgesinde yer almakta olan bazı büyük iller iş olanakları açısından çok iyidir. Yeni mezunların Kocaeli, İstanbul gibi illere gitmeleri imkanlarını ve şanslarını iyi anlamda arttırmaktadır.

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER