Otomotiv Mühendisliği Nedir? Otomotiv Mühendisliği Hakkında Bilgi?

Otomotiv Mühendisliği Nedir? Otomotiv Mühendisi Hakkında Bilgi? Otomotiv Mühendisinin Özellikleri Nelerdir? Otomotiv Mühendislerinin Sorumlulukları Nelerdir? Otomotiv Mühendisliği Çalışma Ortamı Ve Koşulları? Otomotiv Mühendisi Görevleri?

Otomotiv Mühendisliği Nedir? Otomotiv Mühendisliği Hakkında Bilgi?

Otomotiv Mühendisliği Nedir? Otomotiv Mühendisliği Hakkında Bilgi?

Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Otomotiv Mühendisliği Nedir, otomotiv mühendisleri kamyon, otobüs, araba gibi motorlu taşıtların üretiminde ve tasarımında ve bu işlemlerin denetlenmesinde çalışan meslek grubudur. Edinim ve bilgileri sayesinde bilgilerini kara taşıtları üzerinde kullanmaktadırlar. Kara taşıtlarının üretimi, denetimi, pazarlanması ve servis hizmetleri gibi alanlarda görev almaktadırlar. Diğer farklı mühendislerle birlikte de çalışmaktadırlar. Elektrik elektronik, makine, bilgisayar mühendisleri gibi. Tasarım, Ar-ge, üretim ve servis mühendisliği olmak üzere farklı alanlarda uzmanlaşabilirler.

Tasarım Mühendisi: Fren, pil, amortisör gibi parçaların tasarlanması ve denetlenmesinde.

Ar-ge Mühendisi: Tasarlanan parçalar ve araçtan maksimum verimin alınmasını sağlamaktadır.

Üretim Mühendisi: Planı yapılan parçaların hangi şekilde ve sırada üretileceğinden sorumlu olur.

Servis Mühendisi: Satış sonrası işlemlerle ilgilenen mühendistir. Araçların bakım ve onarımında yapılması gereken işlemleri tespit eder ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi verir, teknik kontrolü sağlar.

Otomotiv Mühendisi Hakkında Bilgi?

Ulaşım ve tarımsal araçların parçalarının dışında dizaynında, geliştirilmesinde, üretimi ve kontrolünde görev yapmakta olan ve üniversitelerin otomotiv mühendisliği bölümünden mezun olan şahıslardır.

Otomotiv Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Otomotiv Mühendisinin Özellikleri Nelerdir?

 • Belirli bir mesleki tecrübe iyi bir mühendisin sahip olması gereken özellikler arasındadır. Öğrencilik dönemindeki staj ya da mezuniyet sonrası yıllar içerisindeki pozisyonuyla teknik tecrübe edinilebilir.
 • Farklı disiplinden çok fazla mühendis ya da diğer meslek gruplarıyla çalışırlar. Bundan dolayı takım çalışmasına adapte olmaları gerekmektedir.
 • Problem çözme becerisi çok önemlidir. Zor durumda stres altındayken hızlı ve pratik olarak sorunları çözmek tecrübe ve bilgiyle kazanılır.
 • Ticari farkındalık olarak müşterileri memnun etmek adına endüstriyel gelişmelere, yeni teknolojilere ve yönetmeliklere hakim olması gerekmektedir.
 • Test aşamasındaki verileri okuma, analiz etme ve gerekli önlemleri alma otomotiv mühendislerinin öncelik vermesi gereken konulardır.
 • Matematik ve bilişim konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.
 • Kullanıcı deneyimine uygun araçlar oluştururken katı bir bütçe disiplinine sahip olması gerekmektedir.

Otomotiv Mühendislerinin Sorumlulukları Nelerdir?

 • Dizayn sırasında ortaya çıkarılacak ürün için en iyi malzemeyi seçmeleri gerekmektedir.
 • Test sırasında test verilerini ve sonuçlarını çok iyi bir şekilde okuması ve analizini iyi yapması gerekmektedir.
 • Bütçe, maliyet ve projenin finansal yönlerini belirlemede rol oynarlar.
 • Prototip dizaynı yaparlar.
 • Araçların dijital sistemlerini dizayn etmek için bilgisayar programlama dillerini bilir ve kullanırlar.
 • Ürün kalitesini, ulusal ya da uluslararası standartlara göre kontrol etmesi gerekir.
 • Geliştirme ve üretim aşamalarının güvenliğini talimatlara göre sağlar.
 • İşlerin raporunu hazırlarlar.

Otomotiv Mühendisliği Çalışma Ortamı Ve Koşulları?

Fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü yerlerde ve bürolarda istihdam ederler. İstihdam edenler yöneticiler, işçiler, teknikerler ve diğer mühendislerle beraber çalışmaktadırlar.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020

Otomotiv Mühendisliği Çalışma Alanları Ve İş Bulma İmkanları?

En gelişmiş sektörlerden biri olan bu mühendislik genelde İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi illerde özel sektöre ait motor ve cihazlarının üretimini yapan firmalarda yani sanayisi gelişmiş olduğu yerlerde çalışabilirler.

Araştırma kurumları, petrol ve yakıt firmaları, malzeme tedarikçileri, lastik firmaları, araç tasarım firmaları, THY, DSİ, TCDD, TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, MKEK, ford, Toyota, opel, Renault Hyundai, nissan, audi gibi markalarda ve yerlerde istihdam edebilirler.

Otomotiv Mühendisliği Eğitim Süresi?

Üniversitelerde bulunan otomotiv mühendisliği bölümü lisans eğitimi olup 4 yıl sürmektedir. 2 veya 2.5 yıl olan lisansüstü eğitimi de olmaktadır.

Otomotiv Mühendisliğinde Kullanılan Araç-Gereçler?

Ölçüm cihazları, bilgisayar, tezgahlar, çizim gereçleri vs.

Otomotiv Mühendisleri Nerelerde Çalışmaktadır?

Birçok sektörde ve şirket de istihdam edebilirler. Belirli yerler aşağıdaki gibidir:

Petrol şirketleri, araştırma kurumları, malzeme tedarikçileri, lastik firmaları, ulaşım araçlarını üreten firmalar, tarım makinaları üreten firmalar gibi.

Otomotiv Mühendisi Görevleri?

Makine mühendisleriyle beraber çalışan hatta makine mühendisleriyle yaptıkları çoğu iş benzer olan otomotiv mühendisliği yoğunluk olarak kara taşıtları üzerinde çalışırlar. Kara taşıtlarının üretiminin başlangıcından sonuna kadar görevler alır. Otomotiv mühendislerinin görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Sorunlara çözüm getirmek.
 • Üretilen parçaların denetimini sağlamak.
 • Aracın fren takımlarını planlamak ve üretimini yapmayı sağlamak.
 • Teknik hesaplamalarla aracın güvenliğini üst seviyeye getirmeyi sağlamak.
 • Denge hesaplamalarını yapmak.
 • Kara taşıtlarının projelerini yapmayı sağlamak.

Otomotiv Mühendisi Kimler Olabilir?

Üniversitelerden Mühendislik Fakültelerindeki Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun olan bireyler Otomotiv Mühendisi olabilir.

Otomotiv Mühendislerinin Özellikleri?

Akademik yetenek, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneği, matematik ve fizik konularına hakim olma, mekaniği iyi bilen, yaratıcı, tasarım gücü yüksek olması gerekmektedir.

Otomotiv Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimlerin Alınması Gerekmektedir?

4 yıllık lisans eğitimi görmekte olan Otomotiv Mühendislerinin eğitimleri genel anlamda mesleki olarak işlenmektedir. Lisans eğitiminde görülen dersler genelde şunlardan oluşmaktadır:

Taşıt konstrüksiyonu, otomatik kontrol, güç iletimi, modelleme ve simülasyon, traktör ve ziraat makinaları, arazi taşıtları, motor konstrüksiyonu, taşıt tekniği, ulaşım tekniği, raylı taşıtlar, taşıt mekaniği, içten yanmalı motorlar, yakıt enjeksiyon sistemleri, taşıt tasarımı, motor dinamiği, motor elektrik ve elektroniği, otomotiv malzemeleri, otomotiv bilgisayar uygulamaları, mekanizma tekniği, matematik, fizik, kimya, temel elektrik ve elektronik, termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı transferi, mukavemet, mühendis matematiği, mühendislik mekaniği, makine elemanları, malzeme bilgisi, teknik çizim, bilgisayar programlama, enerji sistemleri mühendisliğine giriş.

Otomotiv Mühendisliği Maaşları 2020?

Şirketten şirkete, devlet ve özel sektörde maaşlar farklılık gösterir. Devlette istihdam eden bir otomotiv mühendisinin maaşı 5500-6500 TL arasında olmaktadır. Özelde ise 2200 TL ile 8000 TL arasında değişmektedir.

Otomotiv Mühendisliği Avantajları?

Otomotiv mühendisliğinde çıraklık eğitiminden otomotiv, elektrik ya da makine mühendisliğinde derece yapmaya kadar çok fazla yolu bulunmaktadır. Otomobil Mühendisinde deneyim edindikten sonra, kıdemli bir mühendislik pozisyonuna ilerlemek için birçok fırsat vardır. Proje direktörü ve genel müdür pozisyonları vardır. Kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen birisi için farklı deneyim ve liderlik, bu hedefe ulaşmanın en hızlı yollarından biridir. Otomotiv mühendisinin durumu zorlayıcı fakat aynı zamanda faydalıdır. Yüksek iş memnuniyeti ve kariyerde ilerleme için otomotiv mühendisliği mesleği idealdir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:28

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER