Otopsi Yardımcılığı Nedir? Otopsi Yardımcılığı Mezunları Ne İş Yapar?

Otopsi yardımcılığı bölümü nedir? Otopsi yardımcılığı dersleri nelerdir? DGS ile hemşirelik bölümüne geçilebilir mi? Otopsi yardımcılığı atanma durumu nasıl?

Otopsi Yardımcılığı Nedir? Otopsi Yardımcılığı Mezunları Ne İş Yapar?

Otopsi Yardımcılığı Nedir?

Yaşadığımız dönemde her geçen gün daha fazla meslek ortaya çıkması iş bölümü ve uzmanlaşmanın olağan bir sonucudur. Çok değil 20 yıl önce adını duymadığımız meslekler bugün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Yıllarca ayrı bir bölümü ve eğitimi olmaması nedeniyle otopsi işlemi esnasında doktorlara, hemşireler veya sağlık teknikerleri yardımcı olmuştur. Ancak günümüzde otopsi yardımcılığı bölümü ayrı bir önlisans bölümü olarak açılmıştır. Bazı yerlerde otopsi asistanlığı olarak da isimlendirilmekle birlikte doğrusu otopsi yardımcılığı şeklindedir.

Otopsi ölen kişinin ardından yapılan kişinin ölüm nedenini tespit edebilmek ve ölümüne ilişkin bilgileri eksiksiz biçimde toplayabilmek için kullanılan yöntemdir. Otopsi latince bir kelime olup anlamı olarak kendin bak kendin gör gibi bir anlama gelmektedir. Ancak terim anlamı yukarıda belirtildiği gibi kullanılmaktadır. Otopsi uygulamada savcı nezaretinde biri pratisyen hekim diğeri patoloji uzmanı iki doktor tarafından yapılmaktadır. Eğer varsa otopsi yardımcısı yani adli tıp teknikeri yoksa hemşireler doktora yardımcı olacaktır. Ölünün hazırlanması, işlem sonrası kapatılıp taşımaya uygun hale getirilmesi otopsi yardımcılığı bölümü mezunu adli tıp teknikeri görev alanındadır.

Otopsi Yadımcılığı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölüm dersleri ve her öğrenciye verilen standart rektörlük dersleri olmak üzere iki farklı ders grubu vardır. Her bölümün görmek zorunda olduğu standart dersler lisede verilen eğitimin bir devamıdır.

  • Türk dili ve edebiyatı
  • Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi
  • Yabancı dil
  • Fizyoloji,
  • Sterilizayon ilkeleri
  • Otopsi
  • Olay yeri inceleme
  • Tıbbi dokümantasyon
  •  Hastane otomasyonu
  • Labaratuvar

Yukarıda saydığımız zorunlu otopsi yardımcılığı bölümü dersleri olup bunlar haricinde bunlar seçmeli dersler de mevcuttur. Her üniversitede fakülte yönetim kurulu tarafından belirlenen sayıda seçmeli ders alınması ve bu derslerin geçilmesi gerekmektedir.

Otopsi Yardımcılığı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

 Otopsi yardımcılığı olan üniversiteler Üsküdar üniversitesi (vakıf), Karabük üniversitesi, İstanbul gelişim üniversitesi (vakıf), Fırat üniversitesi, Sağlık bilimleri üniversitesi olup toplam 5 tanedir. YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından aksi bir karar alınmadığı sürece kontenjan artışı veya yeni bir üniversiteye bölüm açılması mümkün değildir.

Otopsi Yardımcılığı Ataması Nasıl? İş Olanakları Nasıl?

Mezun sayısı ve bölüm mezununa duyulan ihtiyaç sayısı iş olanakları ve atama sayısı üzerinden belirleyici etkiye sahiptir. Söz konusu bölüm olan otopsi yardımcılığı bölümü binlerce mezunu olan ve binlerce atama yapılan bir bölüm değildir. Az sayıda okulda sınırlı kontenjanı bulunan ve atama sayısı da yıllık yüz kişi civarında olan bir bölümdür. Dolayısıyla şu an otopsi yardımcılığı KPSS atama puanları 75 civarında olup KPSS p93 puan türü için oldukça düşük diyebileceğimiz bir puandır.

Özel sektörde otopsi yapan daha doğrusu yapma yetkisi olan bir kuruluş elbette mevcut değildir. Dolayısıla otopsi yardımclığı mezunları için özel sektörde iş imkanları kısıtlıdır. Alan iç istihdam mevcut olmayıp tıp bilgileri nedeniyle hemşire ve benzeri ünvanlarla istihdam edilmektedir.

Otopsi Yardımcılığı bölümü mezunları maaş aralığı devlette sağlık teknikeri maaşı ile aynıdır. Adli tıp teknikeri maaşı 2020 yılında 4.500 TL ile başlamakta en üst derece ve kademe için 6.000 TL seviyesine kadar çıkmakradır.

Otopsi Yardımcılığı Mezunları DGS İle Hemşire Olabilir mi?

 Önlisans mezunlarının dört yıllık bölümlere geçiş yapabilmek için girdiği Dikey Geçiş Sınavı ile otopsi yardımcılığı mezunları hemşirelik bölümüne geçebilmektedir. KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile atanabilmek açısında her iki bölümde rahat atanan bölümlerdir. Ancak otopsi yardımcılığı mezunu olarak atanmadan hemşirelik bitirseniz önlisans KPSS ile atanma hakkınızı kaybedersiniz.

Üniversite bölüm tercihleri açısından bakıldığında, hepsinibilio.com editörleri olarak bizim görüşümüz otopsi yardımcılığı önü açık veya ataması garanti olarak değerlendirilebilecek bölmlerden biri olmakla birlikte bulunduğu puan aralığı için iyi bir tercihtir. Ancak özel üniversitede para verip okumaya değecek kadar iyi bir bölüm olduğu kanaatinde değiliz. Bir çok dershane veya özel kursun rehber öğretmeni tarafından önerildiği ise öğrenciler tarafından bize gelen dönüşler arasındadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 09:25

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER