Reklamcı Nedir? Reklamcı Ne İş Yapar? Nasıl Reklamcı Olunur?

Reklamcı ne iş yapar? Reklamcılık nasıl bir meslek? Reklamcı maaşları ne kadar? Nasıl reklamcı olunur? Reklamcılık zor bir meslek mi?

Reklamcı Nedir? Reklamcı Ne İş Yapar? Nasıl Reklamcı Olunur?

Reklamcı Nedir?

Reklamcı nedir sorusuna verilebilecek birden fazla cevap mevcuttur. Reklamcı, bir ürün veya hizmetin tanıtımını yaparak daha geni kitleler tarafından tanınmasını ve tüketilmesini sağlayan kişidir. Reklamcılık, belirli bir ürünü veya konuyu çeşitli kanallar aracılığı ile tanıtmak ya da satışını sağlamak için yapılan gösterim işlemidir. Ürünün kısa bilgilerle dikkat çekici bir biçimde anlatılarak alıcılara tanıtımının yapılması işlemidir. Reklamcılık sektörü tüm dünyada en çok iş alanı bulunan sektördür ve ihtiyaç hiçbir zaman bitmez. ‘Reklamın iyisi kötüsü olmaz’ cümlesi söylenenin aksine çok yanlıştır. Kötü reklam ürünü veya fikri yanlış aktarır ve alıcının dikkatini çekmez. Reklam içeriği markaya ve reklamcıya gelir kazandırmalı ve beğeni toplamalıdır. Reklamın kötü olması vizyon düşüşüne neden olmaktadır, bu nedenle ‘reklamın iyisi olur kötüsü olmaz’. Reklam yaratımı uzun bir süreçtir ve belirli adımlardan geçer. Reklam fikrinin oluşması ile çalışmaya başlanır ancak müşterinin dikkatini çekmek en önemli noktadır. Ürünler belirli kanallar ile alıcıya aktarılır ve tanıtılır. Reklam ürününü tanıtmak ve aktarmak için kullanılan bazı yayın alanları;

 • Gazete
 • Televizyon
 • Sosyal Medya
 • Vitrin
 • İnternet
 • Radyo
 • Tabela
 • Pankart
 • Sergi
 • Fuar
 • Duyuru
 • Ürün Yerleştirme
 • Başka bir ürünün yanında tanıtma
 • Broşür

Reklamcılık mecraları bu şekilde sıralanmaktadır. Reklamcı tüm bu mecraları aktif olarak kullanmak zorunda olmayıp kendi bilgi ve yeteneğine uygun bir alanda uzmanlaşmaktadır.

Reklamcılık Zor Bir Meslek mi ?

Reklamcılık zor mu yoksa kolay mı net konuşmak zor ancak reklamcılık yaratıcılık ve zeka gerektirmektedir. Her bir ürün için tüketicinin aklında kalacak bir mesaj oluşturmak oldukça zordur. Teknolojinin gelişimi ile reklam sektörü büyümüş ve reklamcılık altın çağlarını yaşamaya başlamıştır. Reklam sektörü gazetelerde başlamıştır ve günümüzde birçok alana yayılmıştır. Reklamcılık ile birlikte bir ürün marka ve değeri üzerinden alıcıya tanıtılmaktadır. Ürünü tanıtırken kısa ve öz bilgi kullanımı önemlidir. Tüketici favorileri dikkate alınarak reklam hazırlanır. Özellikle dikkat çekici renkler ve popüler kelimeler kullanılarak reklam oluşturulur. Dönemin favori reklamları ünlü isimlerin tanıttığı ürünlerin reklamları olmuştur. Alıcı, ünlü bir ismin reklamda ürünü tanıtmasının güven hissettirdiğini düşünür, bu nedenle ürünler tanınmış simalar ile pazarlanır. Reklamlarda en önemli diğer bölüm ise markayı öne çıkarmaktır. Hangi markanın ürünü tanıtılacaksa o marka belli edilmeli ve öne çıkarak dikkat çekmelidir. Müşteri ürünün hangi markaya ait olduğunu bildiğinde o markanın diğer ürünlerine de ilgi duymaktadır.

Son 20 yıl içinde en çok büyüme alanı reklamcılık da olmuştur. Reklam genelde kısa bilgi içeren ve kısa süre tanıtılan ürünlerden ya da fikir beyanlarından oluşur. İş dünyasının vazgeçilmezi olan reklamcılık sektörü, pazarda rekabeti sağlar ve tüketici dikkati ile marka nabzı tutar. Kısa işler çıkaran bu sektör çok uzun çalışmalar sonucu işlerini ortaya koyabilmektedir. Reklamcılık bölümü mezunları, ürün olan her yerde çalışabilir. Bunun yanında reklam belirli aşamalar sonucu üretilir;

 • Reklam ürünü nedir?
 • Reklam kampanyasının tasarlanması
 • Satışların yönetilmesi
 • Sonuçların izlenmesi
 • Diğer reklam programlarının incelenmesi

Reklam oluşturma aşamaları bellidir ancak içeriği ürüne bağlıdır. Tanıtımı yapılacak ürün aşamaların içini doldurmaktadır. Reklam sektöründe aynı işlemler ancak farklılık prensibi vardır. Markalar ve şirketler özgün içerikler ile reklam yapmaya özen gösterir. Ürünü hem tanıtmalı hem de diğer ürünlerden ve markalardan farklı olduğunu belli etmelidir. Reklamcılık sektörünün özü bir yerde kalitedir. Kaliteli ve yaratıcı işler sonucunda başarılı sonuçlar elde edilir. Adını duyurmuş markaların reklamları ya da ilk defa çıkacak bir ürünün ya da markanın reklamları en çok özenilen reklamlardır. Reklam müziği kullanılacaksa özellikle akılda kalıcı olmalıdır. Reklam sesli ise tok ve ikna edici ses tonuna sahip biri seslendirmeli. Son olarak reklam gazete, dergi veya broşür gibi yazılı olarak alıcıya sunulacaksa görünüş dikkat çekici olmalıdır, bilgi kısa ve net olarak yazılmalı alıcıyı çekmelidir.

Reklamcılar Ne İş Yapar?

Reklam sektöründe çalışmak oldukça keyifli bir yandan da zor bir meslek alanının içinde olmaktır. Reklamcılık gazete, radyo, televizyon ve sosyal medya gibi yazılı ya da sözlü kanallarda ürün tanıtımı yapmak ve satma işlerini yapmaktadır. Reklamcılar ne iş yapar? Sorusunun çok yönlü cevapları vardır reklam her iş alanında çalışılabilecek bir sahadır. Sosyal medya reklamcılığı günümüzün en popüler reklam alanıdır. Sosyal medyada reklam verme ile ürün tanıtım ağı geniş bir alana yayılmaktadır. Tüm dünya sosyal medya kullandığı için reklamcılık sektörü sosyal medya reklamlarına ağırlık vermeye başlamıştır. İnternet reklamcılığı, reklam sektörünün en çok çalışan, en iyi kazanan ve en popüler dalıdır. Reklam çalışanları bu konuda teknoloji bilgileri ile öne çıkmak durumundadır. İnternet araçlarını ve teknolojiyi iyi kullanmak sektörde iş imkânı yaratmaktadır. Reklamcılık bünyesinde yapılan işler şu şekilde ele alınabilir;

 • Metin yazarlığı
 • Halkla İlişkiler şirketleri
 • Fikir oluşturma
 • Grafik tasarımı
 • Yapımcı
 • Yönetmen
 • Bilgisayar mühendisliği
 • Müşteri temsilcisi
 • Araştırmacı
 • Stratejik planlamacı
 • Yönetici ve asistanlık
 • Bilgi-işlem
 • Danışma
 • Ses
 • Tasarım
 • Kostüm
 • Bakım ve Onarım

Yukarıda belirtilen işler ve bunun yanında birçok iş reklamcılık bünyesindedir. Ayrıca reklamcılık bölümü mezunu herkes halkla ilişkiler şirketlerinde çalışabilmektedir. Genel anlamda matbaa, medya ve hizmet bölümlerinde ya da kısaca ürün ve hizmet olan her yerde reklamcılık vardır. Bir reklam hazırlığı için onlarca insan çalışmakta emek sarf etmektedir. Reklamın planlanması, yazılması ve müşteriye sunumu aşamaları bir ekip tarafından yönetilmektedir. Reklam ışığı ve sesine kadar her noktada reklam insan emeğidir. Reklam sektöründe çalışmak için belirli bilgiye sahip olunmalıdır. Teknolojiye hâkim olmak ve bilgisayar programlarını iyi derece de kullanabilmek önemlidir. Meslek lisesi ya da yüksekokulda reklamcılık üzerine eğitim aldıktan sonra geniş sektör ağında yerinizi bulabilirsiniz. İnsanları bir konuya ikna etmek ve o konu hakkında çekici bilgiler vermek için bu işin eğitimi ve bilgisi kişide olmalıdır. Ürün tanıtımı için gerekli bilgiye sahip olan çalışan reklamın piyasaya sürülmesi aşamalarını gerçekleştirir. Reklamcılık işi tam anlamıyla tanıtmak ve satmaktır. Reklamcılıkta önemli noktalardan biri de ürünü farklı tanıtmasıdır. Diğer reklamlardan ve ürünlerden farklı olmak, geliştirilebilir olmak ve yaratıcı olmak gerekmektedir.

Nasıl Reklamcı Olunur?

Reklamcı olmak için reklamcılık bölümü veya radyo televizyon sinema bölümü gibi okullardan mezun olmak gibi bir zorunluluk mevcut değildir. Özellikle internet reklamcılığının gelişmesi ile birlikte reklamcılı bölümü mezunu olmayan ancak reklam ajanslarında veya şirketlerin pazarlama departmanında çalışan bir çok kişi mevcuttur. Hangi üniversiteyi ve bölümü bitirdiğinizden ziyade hangi kabiliyetlere sahip olduğunuz önemlidir.

Reklamcılık hem yazılı hem de görsel bir iştir ancak reklam yapılacak kanal farklılıkları bulunur. Yazılı ve görsel olarak ayrı kullanılmayan reklam genelde bir bütün içindedir ancak gazete, dergi, broşür gibi yazılı ve matbaa işli yani kâğıda basılı reklamlar yazılı reklam alanına girer diyebiliriz. Hem yazılı hem de görsel en büyük reklam örneği ise pankart denilebilir. Pankart ürünü resmi büyük olacak şekilde tanıtır ve marka gözükecek şekilde sloganla resim süslenir. Pankartlar büyük şehirlerde sokakta alıcının en çok dikkatini çeken reklamlardır. Bir diğer şekilde televizyon, radyo, sosyal medya platformları gibi kanallarda ise reklam hem yazılı hem görsel içerikli reklamlar denilebilir. Kısa sürede ürünü tanıtarak tüketicinin dikkatini çekmeye çalışılır. Özellikle son dönem de ürün yerleştirme ile gerçekleştirilen reklamlar piyasada çok fazla tutulmaktadır. Herhangi bir televizyon programında oynayan bir yapım içerisinde ürünün kısaca tanıtılması veya direkt olarak alıcıya gösterilmesi ürün yerleştirme reklamcılığıdır.

Reklamcılık geniş alanlara yayılmış büyük bir sektördür. Farklı ve tanıtıcı olması gereken reklamın yaratıcıları reklamcılardır. Her alan değerlendirilerek yapılan reklam filmleri geniş platformlara hitap etmeli ve yayınlandığı alanda parlamalıdır. Reklam tasarımcıları son dönemin favorilerini ve popülerlerini sürekli takip ederek çalışmalarını sürdürmektedir. Sürekli araştırma ve gündemi takip etme ile en iyi reklamı yapmak için uğraşırlar. Özellikle gazete ya da dergi, broşür gibi yazılı kâğıt üzerinde yapılan reklam okuyucuyu çekmelidir ve diğer reklamlardan farklı olduğunu göstermelidir. Televizyon veya sosyal medya gibi daha yaygın kanallarda reklam yapılırken kullanılacak ses dahi çok önemlidir. Reklam sektörü içerisinde başka bir ürünün yanında tanıtma fikri oluşmaya başlamıştır. Promosyon da denilen bu tanıtım fikri ile reklam çağ atlamış diyebiliriz. Aynı firmanın benzer ürünü ile yeni çıkan ürün birlikte satılarak ya da yeni ürün yanında tanıtılarak reklamı yapılır ve satılır. Sözlü veya yazılı birçok iletişim kanalıyla reklamcılık mümkündür.

Reklamcılık İş İmkânları Nelerdir?

Dünyanın her yerinde iş ağı olan reklamcılık, geniş iş imkânlarına sahip bir alandır. Reklamcılık bölümlerinden mezun olan kişiler belirli reklam ajanslarında iş bulabilirler. Mezun oldukları bölüme ve deneyimlerine bağlı olarak iş pozisyonları belli olur. Reklamcılık sektörü düzgün diksiyona, genel kültüre ve teknolojiye uyumlu bilgi sahibi olmaya önem vermektedir. Pratik bir sektör olan reklam sektörü yabancı dil bilenlerde öncelik pozisyonlar tanımaktadır. Reklamcılıkta güncel olmak ve dikkat çekmek çok önemli konulardır. Çağa ayak uydurarak, alıcıya ürünü gösterişli ve tanıtıcı olarak sunmak gereklidir. Reklam sayesinde alıcı ürünü tanır ve sahip olmak ister, aynı zamanda marka ve şirket tanınır ve değer artar. Halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü ile Reklamcılık bölümleri sektör ile alakalı yüksekokul bölümleridir. Belirtilen bölümlerden mezun olan kişiler iş imkânı skalasını geniş tutabilir. Dünya da asla sonu gelmeyecek sayılı sektörlerden biri reklam sektörüdür. Sürekli değişen ve gelişen dünya da reklamsız hiçbir ürün piyasaya çıkarılamaz hale gelmiştir. Tanıtım olmadan ve alıcı görmeden ürün satışları istenilen seviye de yapılamaz. Reklamcılık işi hiç bitmeyecek bir döngü ile çalışır ve hayatın gerektirdiği her şeyi tanıtır. Reklamcılık iş imkânları oldukça geniş bir tabloda incelenebilir. İş sahası oldukça geniş bu sektör dünya sektörüdür.

Rekalmcılık bölümü mezunları kamuya alanları içerisinde atanamamaktadır. Yani reklamcılık KPSS atama puanları incelendiğinde tamamıyla düz memur kadrolarına atama yapıldığı özellikle reklamcılık mezunu ataması yapılmadığı görülmektedir.

Reklamcı Maaşları Ne Kadar?

Her sektörde emeğin karşılığı paradır. Reklam sektöründe bazı bölümlerde maaş durumunda değişiklik meydana gelebilir. Reklamcı maaşları çalışma alanına, ürüne, markaya hatta ülkeye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dönemin en çok kazanan sektörü reklamcılık sektörüdür ve dünya diline hitap eden sayılı sektörlerdendir. Günümüzde hiçbir ürün reklamsız tanıtılamadığı gibi ürün gelişimi ayrıca yeni oluşan işler de yapılacak reklamlar ile markaya değer kazandırmaktadır. Küçükten büyüğe her cismin ya da her fikrin reklamı yapılabilir. Kıdem ve yapılan iş, maaşı belirlemektedir, bir metin yazarı ile yayın yönetmeni aynı maaşı almamaktadır. Reklamcılık alanında ortalama yeni başlayan maaşı 2021 yılı için 2500-3000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Maaş çalışılan şirkete ve yapılan işe göre de değişebilir. Her şirket veya firma aynı çalışma temposuna sahip değildir ve aynı miktar maaşlar vermez. Yapılan işin karşılığında değer biçilir ve buna bağlı olarak marka varlığı ile şirketler çalışanlarına maaş verir. 2 Yıllık ve 4 yıllık bölümleri olan yüksekokul mezunları sektörde daha kolay iş bulabilir ve daha yüksek maaşlarla işe başlayabilir.

Reklamcılık sektörü hakkında en fazla bilgiye sahip olan ve belirli bir konuda uzman olan kişiler işlerini başarıyla yaparak kendini kolayca tanıtabilir ve daha çok geliştirerek daha fazla kazanabilir. Alandışı tercih yaparak kamuya atanan reklamcıların maaşı ortalama olarak 4.000 Türk Lirası civarındadır. Meslekte kalıcı olmak ve tecrübeli olmak çalışanın her konuda önde olmasını sağlamaktadır. Ürün ve hizmet tanıtımı olan her konuda reklamcılık anılır. Reklam hizmetle ürünü tanıtan sektördür.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 02:29

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER