Sigortacı Nedir? Nasıl Sigortacı Olunur? Sigortacı Ne İş Yapar?

Sigortacı nedir? Sigortacı nasıl olunur? Sigortacı ne iş yapar? Sigorta acentesi açma şartları nelerdir?

Sigortacı Nedir? Nasıl Sigortacı Olunur? Sigortacı Ne İş Yapar?

Sigortacı Nedir?

Sigortacı, gerçek veya tüzel kişilerin gayrimenkul, taşıt, hak veya sağlıkla işlerine ilişkin sigortalama sözleşmesi yapılmasına aracılık eden kişidir. Sigortacı nedir denildiğinde, halk arasında kullanılan bir ünvan olup resmiyette sigorta acentesi sahibi veya sigorta acentası çalışanları kastedilmektedir. Bunun yanısıra bazı büyük sigorta şirketleri şubelik sistemi ile de çalışmaktadır bütün bu çalışma yöntemlerinde size sigorta sözleşmesini satan kişi sigortacı olarak bilinmektedir.

Sigorta elemanı ile sigorta acentesi sahibi arasında ciddi gelir farkı mevcutur. Sigorta elemanı maaşlı olarak çalışacakken sigortacı yaptığı sigorta sözleşmesi başına yüzde komisyon ile çalışmaktadır.

Nasıl Sigortacı Olunur?

Sigortacı olmak için çoğunlukla özel şartlar aranmamaktadır. Herhangi bir sigorta acentesinde sigortacı olarak maaşlı çalışabilmek için sigortacılık ve bankacılık bitirme şartı bulunmamaktadır. Ancak sigorta acentesi açmak istyorsanız sigortacılık ile ilgili özel şartları sağlamanız gerekmektedir.

Sigortacılık regüle edilen bir sektör olup özel olarka sağlamanız gereken sizden beklenen şartları sadece mesleğe girerken değil meslek icrası esnasında da sağlamalısınız. Sigorta acentesi açmak için gerekli şartlar mevzuat kapsamında detaylı düzenlenmiş olup aşağıda yer almaktadır.

Sigortacı Açma Şartları Nelerdir?

Sigortacı açma resmi adıyla sigorta acentesi açma şartları nelerdir sırasıyla anlatacağız. Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) tarafından hazırlanan sigorta acenteleri, aktüerya uzmanları (aktüerler), sigorta ve reasürans brokerleri, sigorta eksperleri için ayrı ayrı eğitim ve sınavlar mevcuttur. Bu eğitim süreçlerinden sigorta acenteleri için olan süreci tamamlamanız gerekmektedir.

Eğer sigortacılık, bankacılık ve sigortacılık veya aktüerya, risk yönetimi bölümlerinden mezun değilseniz sigortacılık sektöründe iki yıllık yani önlisans bölümü mezunları için 24 ay dört yıllık yani lisans bölümü mezunları için 18 ay tecrübe şartı aranmaktadır.

Yukarıda sayılan şartların yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne 2021 yılı için 22.500 TL oda kayıt ücreti yatırılması gerekmektedir.

Hangi sigorta şirketinin acenteliğini yapacaksanız o şirkete veya şirketlere vereceğiniz 10.000 TL ile 25.000 TL arasındaki teminat mektubu. Bu teminat mektubunu bankalardan almanız gerekmektedir.

Ayrıca sigorta acentesi şirket statüsünde olduğundan en az 25 bin TL ödenmiş sermayeli şirket kurmanız gerekmektedir. Ancak şirket ödenmiş sermayeyi kuruluşun ardından kasasında tutmak zorunda olmayı faaliyetleri için harcayabilmektedir. Hepsini özetlenmiş olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Sigorta Acentesi Açmak İçin Gerekli Evraklar 2021:

 • TOBB Tescil kayıt belgesi
 • Diploma onaylı örneği
 • Vukuatlı sabıka kaydı
 • SEGEM sertifikası
 • Vesikalık 6 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı örneği
 • Ticaret sicil gazetesinde ilan

Sigorta mevzuatı sık sık değişmekle birlikte sigorta acentesi açma şartları sık değişmemektedir. Dolayısıyla sadece 2021 için değil ilerleyen yıllarda da aynı evrakların istenmesi muhtemeldir.

Sigortacıları Ne Kadar Kazanıyor?

Sigortacılar ne kadar kazanıyor sorusunun 2021 itibariyle cevabını vermeye çalışacağız. 2021 sigortacı kazancı ile kastedilen sigorta elemanı maaşları ise ortalama 3.000 TL civarındadır.

Sigorta acenteleri ne kadar kazanıyor olarak yorumlarsak 2021 sigorta acentesi kazancı şehre ve çevreye göre değişmektedir. Sigorta acenteleri yapılan sözleşme üzerinden  yüzde olarak %15 komisyon alırlar. Yani aylık 200 bin TL sigorta satan bir sigorta acentesi ortalama olarak 30 bin TL ödeme alır. Bu ücretten personel giderleri ve kira ödemeleri düşülmelidir.

Ortalama sigortacılar ne kadar kazanıyor 2021 için cevaplamak gerekirse 10-15 bin TL arası kazandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu kazancı belirleyen faktör ise kaç adet sigorta poliçesi sattığınızdır. Geniş çevreye sahip olmak sigortacı olarak para kazanmak için ilk şarttır diyebiliriz. Çünkü ürün fiyatını siz belirleyemdiğiniz bir sektörde çalışıyorsunuz ve rakbinizle neredeyse aynı fiyatı vermek zorundasınız. Haliyle bu da size yeni müşteri kazanma konusunda dezavantaj olarak dönecektir. Sigortacı olarak bilinen mesleklerin 2021 maaşları genel itibariyle şu şekildedir.

 • Sigorta elemanı maaşı 2021: 3.000 TL
 • Sigorta eksperi maaşı 2021: 5.500 TL
 • Aktürya uzmanı maaşı 2021: 6.500 TL
 • Aktüer maaşı 2021: 5.000 TL
 • Sigorta acentesi kazancı 2021: 12.000 TL

Sektörel tecrübesi veya bilinirliği arttıkça bu maaşlar pozisyonunuzun yükselişine göre 1,5 katına kadar çıkabilmektedir.

Sigortacı Ne İş Yapar?

Yukarıda kısaca değindiğimiz üzere sigorta sektöründe çalışan kişiler sigorta acentesi sahibi, sigorta elemanı, aktüerya uzmanı, sigorta experi gibi farklı pozisyonlara ayrılmaktadır.  Bu mesleklerden ve ne yaptığını kısaca bahsedelim.

Sigorta eksperi: bir kaza veya benzeri bir risk gerçekleştiğinde zararın ne kadar olduğunu ve ne kadarının sigorta şirkertinin karşılayacağını hesaplayan kişidir.

Aktüerya uzman: Sigortalanan bir işte riskin gerçekleşme ihtimalinin ne olduğunu ve risk gerçekleştiği takdirde olası maliyetini hesaplamaktadır.

Sigorta elemanı: Sigorta acentelerinde bilgisayarın başında oturup sürekli olarak bilgileri sisteme girerek anlık fiyat toplayan elemandır.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 04:01

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER