Subay nedir? Nasıl olunur?

Subay nedir nasıl olunur? Görevleri nelerdir? Subayların çalışma şartları nasıldır? Subay rütbeleri nelerdir? Muvazzaf ve sözleşmeli subay arasındaki fark nedir? Subayların lojman hakkı nedir? OYAK nedir?

Subay nedir? Nasıl olunur?

Asker kelimesinin aslı Arapça olup yazılışı eskerdir. Daha sonra dilimize asker olarak yerleşmiştir. Askerlik mesleğini diğer mesleklerden ayıran ve onu meslekten daha çok bir yaşam tarzı haline getiren askerliğin kendine özgü fonksiyonlarının yanı sıra her zaman ön planda yer alan vatanseverlik, cesaret, saygı, itaat, disiplin ve otoriteye bağlılık gibi toplumsal ve kişisel değerlerdir. Bu değerleri zayıf olan bir askerin diğer alanlardaki yeteneklerinin başarılı bir lider olmak için yetersiz kalacağı açık bir gerçektir. Askerliği bir meslek olarak seçen kişi, kendini mesleğine ve ülkeye adayarak bu görevlere aday olur. Böylece atamızın emaneti Türkiye Cumhuriyeti’ne içten ve dıştan gelebilecek tehditlere karşı korumak ve kollamakla görevlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev almanın bilinci ve haklı gururunu yaşar. Subaylar da askeriye içerisinde çok önemli bir yere ve değere sahiptir. Askeriye içerisindeki rütbeli askerlerden olan subaylar ve subaylık hakkında bilgiler vereceğiz.

Subay nedir nasıl olunur?

Subay olmayı düşünenlerin önünde 3 seçenek bulunmaktadır.

Birincisi lise mezunu olunduktan sonra kara harp okuluna gidip burada 4 yıl üniversite ve bir yıl da hazırlık toplam 5 yıl okuduktan sonra buradan Teğmen rütbesi alarak göreve başlamak.

İkinci seçenek ise üniversitelerin herhangi bir lisans bölümünden mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinin her yıl yaptığı alımlarını takip ederek başvuru yapmak ve sözlü ve fiziki mülakatı başarılı bir şekilde geçerek 1 buçuk yıl eğitim aldıktan sonra Teğmen olarak göreve başlamak.

Üçüncü seçenek ise askerlik başvurusu yaparken asteğmen olmak istiyorum deyip başvurursunuz ve kabul edilirseniz asteğmen olarak 1 yıl boyunca maaşlı olarak askerliğinizi yaparsınız. Görev sürenizin sonlarına doğru bazı sınavlar ve mülakatlar olur bu sınav ve mülakatları geçtikten sonra Teğmen olarak göreve başlarsınız.

Subay olmak için gerekli şartlar nelerdir? Öncelikle Türk vatandaşı olmak subay olmanın birinci koşuludur. Zaten Türk olarak ülke sınırlarında doğan insanlar doğuştan vatandaşlık hakkına sahiptir. Vatandaşlık şartıyla birlikte nüfus kaydına göre 24 yaşından gün almamış olmak gereklidir. 24 yaşından büyük olanlar subay olamazlar. Lise ve dengi ortaöğretim kurumlarından mezun olmak, İlkokul ve orta okul mezunlarının subay olma şansı yoktur. Subay olmak için şartlardan diğeri de gerekli sağlık koşullarına sahip olunmasıdır. Bu sağlık şartlarını Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yönetmeliğindeki maddeler oluşturmaktadır.

Subayların çalışma şartları nasıldır?

Subaylar ilk göreve başladıktan sonra değişik zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışında ihtiyaç duyulan ve emir edilen her yerde yaşayıp hizmet etmektedirler ve verilen görevleri başarıyla yerine getirmektedirler. Subaylar yüksek standartlarda yaşayabileceği gibi çok zor durumlarda da yaşamayı ve çalışmayı da göze almaktadır.

Subaylığın zor yönleri neler? Askerlik birçok özelliğinin yanında mahrumiyetlere de katlanmayı gerektiren, görevinin sadakatle icra edilmesi gereken bir meslektir. Her asker hayatının belli döneminde bazı sıkıntılarla karşılaşacağını bilmeli bunlara hazırlıklı olmalıdır. Ağır vazife şartları, görevin zorluğu fedakarlık göstermeyi ve riski göze almayı gerektirmektedir.

  1. Aileden ayrı kalma, icra edilen görevlerin özelliği ve yeri, zaman zaman aileden ayrı kalmayı gerektirebilir.
  2. Sık yer değiştirme, belirli periyotlarla yer değiştirmenin kaçınılmaz olması nedeniyle eşlerin iş durumları ve çocukların eğitimleri söz konusu yer değişikliğinde olumsuz etkilenen en önemli hususlardır.

Subaylığın avantajlı yönleri neler? Subayların lojman hakkı bulunmaktadır. Mevcut lojmanların yüzde 55 inden subay askerler yararlanmaktadırlar.

Subayların emeklilik sistemi olan OYAK çok avantajlı bir sistemdir. Bu yüzden bütün askeri personele zorunlu olarak yapılmaktadır. Subay, Astsubay ve Uzman jandarmaların üyelik işlemleri ilgili Kuvvet Personel Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sivil memur ve Uzman erbaşların ise OYAK üyelik başvuru formunu doldurarak OYAK’a ulaştırırlar ve maaşlarından kesinti başladıktan sonra üye olmuş olurlar.

Muvazzaf subay ve sözleşmeli subay arasındaki fark nedir?

Askeri sınavlara başvuru yapacak kişilerin merak ettiği kafasını karıştıran konulardan biri muvazzaf ve sözleşmeli subay arasındaki farkın ne olduğudur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sözleşmeli personel alması ile birlikte adaylar muvazzaf subay ile sözleşmeli subayların arasındaki farkını merak ediyor. Askeri sınavlara başvuru yapacak binlerce aday sözleşmeli subay mı yoksa muvazzaf subay mı olmanın avantajlı olacağını merak etmektedir. Öncelikle muvazzaf subaylığı ele alacak olursak muvazzaf kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Muvazzafın kelime anlamı vazifeli veya görevlendirilen kişi anlamına gelmektedir. Muvazzaf kelimesi en anlaşılır haliyle kadrolu personel demektir. Her kurumda kadrolu personel olduğu gibi askeriyede de kadrolu subaylar bulunmaktadır. Bu subaylara kadrolu demek yerine askeri sistemde muvazzaf subay denmiştir. Muvazzaf subay harp okullarından olunabildiği gibi sivil okullardan yani dış kaynaklardan yapılan alımlarla da olunabilmektedir.

Sözleşmeli subaylar ise adından da anlaşılacağı üzere kadrolu personel değildir. Sözleşmeli subaylar askeri okullardan alım yapılmayan dışardan alınan personellerden oluşur. Sözleşmeli subayların sözleşme süreleri dolduğunda tekrardan bir sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşme süresi 3 ile 9 yıl arasında değişmektedir. Sözleşmeli subayın olumsuz davranışları sonucunda görev yaptığı kurum sözleşme yenilememe hakkına sahiptir.

Muvazzaf subaylar ile sözleşmeli subayları karşılaştıracak olursak; muvazzaf subaylar veya personeller ordunun temel kadrosunu oluşturmaktadır. Muvazzaf subaylar ciddi bir suç işlemedikçe ihraç edilmezler ve emekli olana kadar görevlerine devam ederler. Sözleşmem yenilenir mmi diye bir endişeleri yoktur. Sözleşmeli subaylar ise devamlı olarak sözleşme yenilenmemesi endişesi taşırlar. Örneğin 3 yıl çalıştıktan sonra sicil notunun düşük olması veya amirlerinin olumsuz rapor vermesi durumunda sözleşmeleri yenilenmeyebilir.

Muvazzaf subaylar sağlık sorunu yaşadıklarında istedikleri kadar rapor kullanabilmektedirler fakat sözleşmeli subaylar belirli sürelerde rapor aldıklarında sözleşmeleri yenilenmeyebilir hatta sözleşme süreleri dolmadan bile görevleri sonlandırılabilir.

Subay maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Muvazzaf subaylar Albay rütbesine kadar yükselebilirken sözleşmeli subaylar ise en fala kıdemli yüzbaşı rütbesi alırlar.

Maaş konusunda ise aynı rütbedeki muvazzaf subay ile sözleşmeli subayın maaşı arasında bir fark yoktur. Ayrıca ordu evi gibi sosyal haklardan da eşit şekilde faydalanmaktadırlar.

Subay rütbeleri nelerdir?

Subay rütbeleri en aşağıdan en yukarıya doğru şu şekildedir.

Astsubay- Teğmen- Üsteğmen- Yüzbaşı- Binbaşı- Yarbay- Albay. Bundan sonra Tuğgeneral- Tümgeneral- Korgeneral- Orgeneral olarak generalliğe geçilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:19

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER