Tıp Bölümü Nedir? Tıp Okumak Hakkında Merak Edilenler?

Tıp Bölümü Nedir? Tıp Okumak Hakkında Merak Edilenler? Tıp Okumak Zor Mu? Tıp Okumak İçin Gereken Özellikler? Tıp Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Tıp Bölümü Dersleri Nelerdir? Tıp Okumanın Avantaj ve Dezavantajları?

Tıp Bölümü Nedir? Tıp Okumak Hakkında Merak Edilenler?

Tıp Bölümü Nedir? Tıp Okumak Hakkında Merak Edilenler?

Tıp Fakültesi dediğimizde aklımıza neler gelmekte? Tıp fakültesi nedir? Tıp fakültesi okumak hakkında merak ettiklerinizi sizlere açıklamak istedik. Kimi insanların hayalleri olan kimilerinin hayallerini gerçekleştirdiği kimilerinin de içinde hala okuma isteği olan ülkemizde yeri ve saygınlığı gerçekten değerli olan bu meslek hakkında merak edilenlere birlikte göz atalım.

Tıp fakültesini kazanmak epey zor olan ve birçok insanın hayallerini süslemiş olan sağlıkla ilgili bir bölüm olduğunu sanırım söylemeye gerek yok. Tıp bölümü nedir? Tıp okumak hakkında merak edilenler nelerdir? Tıp fakülteleri ve tıp bölümü insanların sağlıklı ve iyi bir yaşam sürmesi amacıyla hastalıklarını gidermek ve hastalıklar için kalıcı çözümler bulmak maksadıyla faaliyet gösteren bölümlerdendir. Bazı insanlar gerçekten bu mesleği istediği için, bazıları aile baskısından dolayı, bazı insanlar mesleğe maddi açıdan bakarak, bazı insanlar ise sırf beyaz önlük sevdası ve aşkından tercih etmektedir Tıp Fakültesi bölümünü. Fakat şu bir gerçek ki insan sağlığı ile ilgilenmek kadar önemli bir bölüm tercih edilecekse şahsın defalarca tekrardan oturup çok iyi düşünmesi gerekir. Tıp okumayı seviyor musunuz, gerçekten tıp okumak istiyor musunuz ve gerçekten bu bölümü okuyarak insanlara yardım etmeyi hedefliyor musunuz? Bu sorular meslek için, meslek hayatı ve bir ömür bu mesleği yapmak için sorulması gereken en önemli sorulardandır.

Tıp Okumak Zor Mu?

Tıp fakültesi okumak epey gayretli ve zor bir bölümdür fakat neye göre olduğu da çok önemlidir. Tıp Fakültesi derslerin içeriği açısından çok yoğun bir eğitime sahiptir. Tıp fakültesindeki bu eğitimi zor yapan şey de çoğu üniversitesinde az vakitte çok fazla şey öğrenmek zorunda olmak ve diğer fakültelere nazaran boş gününüzün çok az olmasıdır. Bunun üzerine yarı yıl tatili 5-6 hafta yerine 2 hafta olmasıdır, okulun erken başlayıp geç kapanması nedeniyle yaz tatillerinin de çok uzun olmaması bu fakülteyi oldukça yoğun yapan tercih yaparken çok fazla düşündüren kısımlardan biridir. Günü gününe çalışma olmasa dahi düzenli çalışmayı kesinlikle isteyen bir fakültedir aynı zamanda da. Sınavdan önceki son gece halledebileceğiniz bir sınav durumu yoktur. Daha genç yaşta çok sorumluluk yüklendiği için epey yıldırıcı da olabiliyor. Son zamanlarda yetiştirmeye çalıştığınız konular, sınavlar, sözlüler epey yorucudur. Öğrendiğiniz şeyler insan sağlığı ile ilgili olduğu için bunları da sonra öğrenirim diyebileceğiniz bir durum da ortada yoktur.

Tıp Okumak İçin Gereken Özellikler?

Tıp fakültesinde eğitim almak ve doktor, uzman doktor olmak isteyen şahısların epey üstün bir akademik yeteneğe, kuvvetli bir dikkat ve belleğe bir de el ve parmak becerisine sahip olmaları lazımdır. Tıp fakültesi eğitimi uzun ve epey yorucu bir eğitim sürecidir. Bu durumdan dolayıdır kişinin bilime, biyoloji, fizik, kimya, anatomi, ve fizyolojiye içten içe ilgi duyması, sabırlı ve azimli olması, meslektaşları ve hastaları ile iyi karşılıklı iyi bir iletişim kurabilmesi için hoşgörülü, insan sevgisi ve insanlara yardım isteği güçlü bir kimse olması gereklidir biraz da zorunludur diyebiliriz. Tıp Fakültesi eğitimi 6 yıl süren uzun ve masraflı bir eğitimdir. Okumak isteyen şahsın bu durumu göz önünde tutması lazımdır.

Tıp Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar?

Sağlık sistemi, her zaman kendini iyi yetiştirmiş insanlara ihtiyaç duyulan bir alandır. Bundan dolayıdır Tıp bölümü her zaman geçerliliğini ve popülerliğini koruyan ve devamlılığını sağlayan bir alandır. Tıp fakültesinden mezun olanlar devlet ve özel hastanelerde, klinik vb. sağlık kuruluşlarında pratisyen / uzman hekim olarak istihdam sağlayabilecekleri gibi, bazı uzman hekimler özel muayenehane kendi istekleri doğrultusunda açabilirler. Bir başka durum ise her lisans mezununun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak ve akademik personel olmak da tercihlerden birisi olabilir. Özel sektörde çalışan doktorlar uzmanlık durumlarına göre maaşları epey iyi durumdadır.

Tıp fakültesinden tıp doktorluğu diploması alan bir kişi “Pratisyen Doktor” unvanını mezun olduktan sonra alır. Tıp doktoru diplomasını alan bir kişi ÖSYM tarafından yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) başarılı olduğu durumda Nöroloji, Göz Hastalıkları, Ortopedi, Kadın Hastalıkları ve Doğum vb. gibi birçok uzmanlık alanlarında uzmanlaşabilirler.

Tıp Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ülkemizde Tıp fakültesinde diğer tüm lisans programlarından farklı bir eğitim programı vardır. 6 yıllık eğitimi olan bu fakültede ilk 3 yıl klinik öncesi dönem olmakla birlikte teorik dersler vardır. Tıp fakültesindeki bu dersler genellikle Anatomi ,Biyofizik ,Biyoistatistik ,Tıbbi Biyoloji ,Biyokimya ,Mikrobiyoloji ,Parazitoloji ,Tıbbi,Genetik ,Fizyoloji ,Embriyoloji ,Histoloji ,İmmünoloji ,Tıp Tarihi ,Tıbbi Etik ,Patoloji ,Farmakoloji ,Halk Sağlığı  ve bu derslerin alt dallarını içeren derslerden oluşmaktadır. Sonraki 3 yıllık klinik dönemi ise derslerin çoğunluklu olarak pratiğe ve klinik ortamında uygulamaya döküldüğü dönemden oluşmaktadır. Bu süreçte staj uygulaması tarzında olan öğrenciler için tıp bölümü dersleri uygulamalı olarak yürütülmektedir. Tıp fakültesinin 6 yıllık eğitiminin sonunda ise yüksek lisansa eşit olan değerde diploma alınır.

Tıp Okumanın Avantaj ve Dezavantajları?

Tıp fakültesi okumanın en önemli avantajı tabiki de ülkemizdeki sağlık sistemi elemanına duyulan ihtiyaç ve işsiz kalma olasılığının neredeyse olmamasından kaynaklıdır. Bir başka ilgi çekici yönü ise maddi açıdan epey tatmin edici olmasıdır. Bununla birlikte diğer mesleklere kıyasla meslek olarak saygınlık görme avantajı da oldukça fazladır. Geniş bir inceleme ve uzmanlık alanı olması nedeniyle ilgi duyanlar içinde avantajlıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz avantajları olan bu bölümün dezavantajları da vardır elbette ki. Özellikle bölümü kazanmanın epey zorluğu ve kazanmak kadar bu bölümü okumanın, bitirmenin de yoğun çaba gerektirmesi dezavantajları arasında düşünülebilir. Tabiki bu kişiden kişiye değişebilir. Bir diğer dezavantajı ise bu bölümde yükselmek, uzmanlık yapmak isterseniz ağır bir dil sınavına ve TUS gibi zor bir sınava da hazırlıklı olmanız lazımdır. Son olarak da bu mesleği yaptığınızda çevrenizdeki insanlardan da sık sık ”Şuramda bir ağrı var, acaba neden?” tarzında sorularla karşılaşmaktan duymaktan artık sıkılma derecesine gelmeyi ciddiye almalısınız.

Cerrah Maaşları 2020 Ne Kadar? buradan öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 21:37

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Berkehan Paşaoğlu
Berkehan Paşaoğlu - 3 yıl Önce

Bir tıp öğrencisi olarak gayet güzel ve bilgilendirici bir yazı olduğunu söyleyebilirim

SIRADAKİ HABER