Trader Nedir, Ne İş Yapar? Trader Nasıl Olunur?

Trader nedir? Trader ne iş yapar? Trader nasıl olunur? Kimler trader olabilir? Trader ne kadar maaş alır? Trader maaşları 2020.

Trader Nedir, Ne İş Yapar? Trader Nasıl Olunur?

Trader Nedir? Trader Ne İş Yapar?

Trader nedir, trader ne iş yapar sorusu son dönemde meslek seçimi yapmak isteyen gençlerin dikkatini çekmektedir. Meslek tercihi yapılırken klasik meslek tanımlarını bir kenara bırakıp yeni nesil iş tanımlarına odaklanmak gerekmektedir. Artık hemen her alanda uzmanlaşmış ve yaptığı işe son derece hakim personel istemektedir.

Ticari bankaların hazine olarak isimlendirilen ve döviz, tahvil, forex ve benzeri piyasalarda alım satım yaparak kar elde etmeyi hedefleyen personele trader ismi verilmektedir. Herhangi bir kuruluş hesabına değil de kendi sermayesi ile bir aracı kuruluşta veya bankada hesap açarak da trader olabilirsiniz. Ancak bizim için önemli olan profosyonel olarak icra edilen trader mesleğidir. Traderlar banka ve benzeri finans kuruluşlarının oldukça yüklü sermayeleri ile alım satım işlemleri yaptığı için alınan risk nedeniyle meslek stresli bir meslektir. Trader kavramına Türkçe karşılık olarak al satçı veya tüccar gibi çeşitli ünvanlar verilmekle birlikte kesinlikle hiç biri tam olarak karşılamamaktadır.

Gün içerisinde bağlı oldukları takım içerisinde bir biriyle bağlantılı olarak onlarca alım satım işlemi yapılmakta ve büyük sermayelerle yapılan işlemler çok büyük karlara ve çok büyük zararlara neden olmaktadır. Dolayısıyla büyük stres altında yapılan oldukça zorlu bir meslektir. Günümüzde piyasalar 24 saat boyunca hiç durmamakta dolayısıyla alım satım işlemleri de devam etmektedir. Dolayısıyla traderlar alış ve satış sinyallerini sürekli takip etmek zorundadırlar. Hisse senedi, bono, tahvil, döviz ve benzeri yatırım araçlarını sürekli biçimde hareket ettirmek ve bunu bağlı olduğunuz ekiple kordineli yapmak için iyi düzeyde finans, ekonomi, istatistik ve ekonometri bilgisi gerekmektedir.

Nasıl Trader Olunur? Hangi Bölüm Mezunları Trader Olabilir?

Özellikle trader yetiştirme amaçlı açılmış herhangi bir üniversite bölümü mevcut değildir. Ancak ekonomi, ekonometri, bankacılık ve finans, iktisat gibi bölümlerden mezun olup alım satım işlemleri üzerine çalışarak kendinizi piyasa okuma konusunda bir miktar geliştirmeniz mümkündür. Ancak profosyonel trader olup önemli bir kuruluşta dealer veya benzeri bir pozisyonda çalışmak için yapmanız gereken farklıdır.

Öncelikle SPK (Sermaye Piyasası Kurumu) tarafından açılan lisanslama sınavlarında başarılı olmanız ve SPK türev ve ileri düzey lisansları almak gerekmektedir. Böylece yatırım danışmanlığı hizmeti verebilmek için gerekli yetkiye sahip olursunuz. Ancak profosyonel bir takıma kabul edilmeniz için kesinlikle yeterli olmayacaktır.

İyi derecede İngilizce bilmek trader olmak için olmazsa olmaz bir şarttır. Tüm dünya piyasalarını anlık takip etmek ve uluslararası piyasalarda network oluşturmak için İngilizce’yi herhangi bir tercüme programına veya sözlüğe ihtiyaç duymaksızın kullanmanız gerekecektir. Yani anadiliniz kadar iyi İngilizce bilmek trader olmak için gereklidir.

Yazılım öğrenmek ve analiz programlarını kullanmak ise bilmeniz gereken bir diğer zorunluluktur. Seri bir biçimde kodları ve alım satım talimatlarını girmek, stop loss ve benzeri teknik işlemleri hatasız biçimde saniyeler içerisinde yapmanız gerekmektedir. Ayrıca algoritma oluşturmayı ve kendi işlerinizi en hızlı biçimde yapacak algoritmaları kısa sürede oluşturmayı bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca sunum ve benzeri işlemleri etkili şekilde gerçekleştirmek için phyton gibi veri görselleştirme araçlarını da kullanmanız gerekecektir.

Trader Maaşları 2020 Ne Kadar?

Tecrübenize, hızınıza, iletişim becerinize göre trader maaşları belirlenmektedir. Üniversiteden yeni mezun, junior trader veya junior dealer ünvanı ile başlamış biri mezun olduğu üniversiteye göre 3.500 TL ile 4.000 TL arasında kazanmaktadır. Ancak yetenek seviyesine göre bu rakamlar hızlı bir biçimde artabileceği gibi işsiz kalmanız da mümkündür. Trader maaşları 2020 yılı için aşağıdaki gibidir.

  • 2 yıl tecrübeli trader maaşı: 7 bin TL
  • 5 yıl tecrübeli trader maaşı: 18 bin TL
  • 10 yıl tecrübeli trader maaşı: 30 bin TL

Bir şirkette uzun süre boyunca çalışıp gerekli çevreyi edindikten sonra bir çok trader genellikle kendi yatırım danışmanlığı şirketini kurmaktadır. Dolayısıyla maaşlı çalışan 10 yıl ve üstü tecrübeli trader sayısı oldukça sınırlıdır. Yukarıda yer verdiğimiz trader maaşları 2020 yılı için geçerlidir ancak enflasyon oranlarına göre güncelleyerek sonraki yılların maaşlarını tahmin etmek mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 23:30

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER