Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Tüketici hakem heyeti raportörü nedir? Nasıl tüketici hakem heyeti raportörü olunur? Tüketici hakem heyeti raportörü ne iş yapar? Tayin ve özlük hakları nasıl? Tüketici hakem heyeti raportörü maaşları.

Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Tüketici Hakem Heyeti Nedir?

Tüketici hakem heyeti, kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren ve tüketicilerin korunmasına ilişkin mevzuatı uygulamakla görevli heyete verilen resmi adıdır. Tüketici hakem heyeti üyeleri: İl ticaret müdürü,  kaymakam veya bunları temsilen görevlendirilen memur, baro temsilcisi, belediye temsilcisi, esnaf odası temsilcisi, tüketiciyi koruma örgütü temsilcisinden oluşmaktadır.

İl tüketici hakem heyeti ve ilçe tüketici hakem heyeti olmak üzere iki farklı tüketici hakem heyeti mevcuttur. Tüketici mağdur edildiği mal veya hizmetin fiyatı 2021 yılı için 7.550 TL değerinin altındaysa ilçe tüketici hakem heyetine 7.550 TL ile 11.330 TL arasında ise il tüketici hakem heyetine başvurmalıdır. 11.330 TL üzerindeki mal veya hizmetlere ilişkin uyuşmazlıklarda ise tüketici  mahkemesi yetkilidir.

Oldukça düşük miktarlara ilişkin bir çözüm merci olan tüketici hakem heyeti kararlarına kaşı itiraz yolu açıktır.Tüketici hakem heyeti tarafından verilen kararlara itiraz mercisi de yine tüketici mahkemesi olup itiraz süresi 15 gün ile sınırlıdır.

Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Nedir?

Tüketici hakem heyetlerine bulunduğu yerin nüfusuna ve ticaret miktarına bağlı olmak üzere her ay yüzlerce hatta binlerce şikayet gelebilmektedir. Tüketici hakem heyeti üyeleri bunları görüşmekle ve oy kullanmak suretiyle karar bağlamakla yükümlüdür. Ancak yüzlerce şikayeti tek tek okuyup üzerinde konuşmak, tartışmak, oy kullanmak ve karara bağladıktan sonra gerekçe yazmak mümkün değildir. Bu nedenle tüketici hakem heyeti raportörlüğü kadrosu mevcuttur.

Heyete yardımcı olmak için oluşturulmuş bir kadro olup arşivleme, evrak tasnifi ve buna benzer işler tamamıyla raportörler tarafınfan yürütülmektedir. Tüketici hakem heyeti raportörü Ticaret Bakanlığı memuru olarak çalışır ancak iş yeri genellikle kaymakalamlık içerisinde ayrılmış bir böümdür. Sicil amiri ise tüketici hakem heyeti başkanıdır. Yükselme olanağı oldukça sınırlı bir meslektir.

Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Ne İş Yapar?

Tüketici hakem heyeti raportörü gelen bir şikayeti inceler eğer tüketici hakem heyeti alanına girmiyorsa doğrudan kapsam dışı olduğuna dair tutanağı hazırlar ve yetkili makama imzalatıp tebligata gönderir Görev alanına giren bir başvuruysa tüketici hakem heyetine sunmak için rapor hazırlar, ardından oylama sonucu çıkan karara uygun olarak gerekçeli karar hazırlar ve imzaya sunar. Bu süreçte gerekiyorsa bilgi talep edebileceği gibi firma ile yazışma süreçlerini de tüketici hakem heyeti raportörü yürütür. Çalışılan ile veya ilçeye göre iş yükü değişmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Nasıl Olunur?

Tüketici hakem heyeti raportörü, B grubu meslekler arasında sayılmakta olup KPSS p3 puanıyla her hangi bir lisans bölümü mezunu olan herkes tarafından tercih edilebilmektedir. Raportörlük mesleği genellikle A grubu meslekler arasında sayılsa da Tüketici hakem heyeti raportörü onlardan biri değildir.

Merkezi atama ile Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan tercih kılavuzu her atama döneminde incelemeli ve KPSS p3 puanınızla başvuru yapmalısınız. Bir dönem açıktan atama olarak bilinen KPSS puanı ile tercih yaptıktan sonra mülakat sistemi ile yapılan personel alımı yöntemi kaldırılmıştır. Doğrudan çift yıllarda yapılan KPSS p3 puanı yüksek olan aday yerleştmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Maaşları 2021

Tüketici hakem heyeti raportörü masabaşı bir iş olup yıpranma, fazla mesai ücreti, doğu tazminatı gibi ödemeler mevcut değildir. Tüketici hakem heyeti raportörü maaşı hariç ödeme almamaktadır. Göreve yeni başlayan tüketici hakem heyeti raportörü maaşları 2021 yılı itibariyle 4.600 TL olarak belirlenmiştir. Tüketici hakem heyeti raportörü maaşları derece ve kademesi arttıkça artmaktadır.

Tüketici hakem heyeti raportörü maaşları 2021:

  • Yeni başlayan raportör maaşı 4.600 TL
  • 5 yıllık raportör maaşı 4.850 TL
  • 10 yıllık raportör maaşı 5.075 TL
  • 15 yıllık raportör maaşı 5.200 TL
  • 20 yıllık raportör maaşı 5.450 TL
  • 25 yıllık raportör maaşı 5.921 TL

Bu ödemelere yabancı dil tazminatı, eş yardımı , çocuk yardımı gibi ödemeler dahil edilmemiştir. Ayrıca Ticaret Bakanlığı tarafından lojman tahsisi gibi bilinen bir uygulama mevcut değildir.

Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Tayin Hakkı

Her devlet memuru gibi tüketici hakem heyeti raportörü de tayin hakkına sahiptir. Tayin hakkını kullanmak için ylanızca iki şart aranmaktadır. Birincisi gidilmek istenen ilde veya ilçe de boş kadro olması ikincisi ise tayin döneminde başvuru yapılmış olması. Zorunlu tayin veya rotasyon, zorunlu doğu görevi gibi uygulamalar mevcut değildir. Kendi memleketinize tayin olmanızı engelleyen herhangi bir mevzuat yoktur.

Meslek ile ilgili olarak merak ettiğiniz hususları veya görüşlerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Meslekler, üniversite bölümleri, maaşlar veya benzeri konularda detaylı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 21:54

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER