Üniversite Okumadan Nasıl Zengin Olunur?

Üniversite okumadan yapılabilecek işler nelerdir? Üniversite okumadan ne olabilirim? Üniversite okumadan nasıl zengin olunur? Üniversite okumadan yapılabilecek meslekler?

Üniversite Okumadan Nasıl Zengin Olunur?

Üniversite Okumadan Zengin Olma Yolları Nelerdir?

Üniversite mezunu olmak ve zengin olmak veya iyi para kazanmak arasında doğru orantı olduğuna dair genel bir kabul söz konusudur. Üniversite okumanın bir konuda bilgi sahibi olmak veya uzmanlaşmak için tek yol olduğu 20. yüzyıl için bu kanaat kısmen doğru olsa da milenyum ile birlikte üniversite okumak ayrıcalık olmaktan çıkmış üniversite sayısı artmış üniversite mezunlarının kazançları da olumsuz etkilenmiştir. Öyleyse üniversite okumadan zengin olma yolları nelerdir veya üniversitede okumadan nasıl zengin olunur inceleyelim.

  1. Profosyonel Sporcu Olmak

Üniversite okumanın en iyi alternatiflerinin başında spor faaliyetleri gelmektedir. Akademik anlamda masa başında ter dökmekten ve sağlığını kaybetmektense bir sporu çok iyi seviyede yapmak üniversite okumadan zengin olmanızı sağlayabilir. Ülkemizde en fazla para kazandıran spor dalları sırasıyla futbol, basketbol, güreş voleybol, e sporlar ve tenisdir. Ancak bu sporların hangisini yaparsanız yapın profosyonel düzeye çıkmak için mutlaka çok fazla efor sarfetmeniz gerekecektir.

Futbolcu maaşları ne kadar?

  1. Ticarete Atılmak

Büyük olmasa bile bir sermayenizin olması, melek yatırımcı bulmanız veya kredi teminatı bulmanız durumunda ticaret yapabilirsiniz. Cafe veya restoran açmak, merkezi bir yerde büfe işletmek, düğün salonu veya benzer organizasyonlar için bir mekan işletmek düşünülebilir.

  1. Usta Çırak İlişkisiyle Meslek Öğrenmek

Otomobil tamircisi, tornacılık gibi meslekler karne kötü gelince mecbur kalınan meslekler sanılsa da, ortalama maaşlı çalışandan çok daha iyi gelirler elde edebilmektedirler. Kendi dükkanını açıp zaanatını icra eden bir usta devlette memur olarak çalışan birine veya bir şirkette çalışan birine göre daha iyi gelirler elde ettiği gibi kendi işinin patronu olma şansına da sahiptir.

  1. Freelance Çalışmak

Ülkemizde freelance çalışma kavramı son zamanlarda yeni yeni duyulsa da ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve Hindistan başta olmak üzere bir çok ülkede, milyonlarca insannın aktif biçimde gelir elde ettiği bir sistemdir. Resim çizmek, adobe ve photoshop gibi programları profosyonel seviyede kullanmak, makale yazmak gibi becerileri bir kuruluşa bağlı olmaksızın çeşitli platformlardan iş almak suretiyle yapan kişiler freelancer olarak çalışabilmektedir. Standart mesai saatleri, kıyafet zorunluluğu, saatlerce süren seyahatler olmaksızın kendi işini yapmak isteyen kişiler için oldukça iyi bir çalışma yöntemidir.

  1. İnternet Sitesi Kurmak veya Youtube Kanalı Açmak

İnternet sitesi kurmak, adsense ve benzeri kuruluşlardan reklam hesabı alıp reklam yayınlamak veya herhangi bir internet sitesi için içerik üretmek hemen hemen herkesin yapabileceği ve gelir elde edebileceği bir yöntemdir. Üstelik bu işleri tam zamanlı ve profosyonel düzeyde yapan kişiler iyi gelirler elde edebilmektedir.

  1. Müzik Yapmak

Yetenek gerektiren bir iş olduğunu belirtmek gerek ancak bir müzik aletini profosyonel seviyede çalan ve buna ek olarak söz yazmak, beste yapmak veya iyi bir sese sahip olmak gibi becerileri olan kişiler müzik yapmak suretiyle üniversite okumadan zengi olmakta ve iyi paralar kazanabilmektedir.

  1. Organik Tarım Yapmak

Dünya nüfusu her geçen gün artıyor bu artışın bir sonucu olarak besinlere olan ihtiyaç ve talep artıyor. İnsanların yiyecek ihtiyacını karşılamak amacıyla GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) içeren besinler üzerinde çalışılıyor ancak bu besinlerin insan vücudu üzerindeki etkileri bilinmiyor. Dolayısıyla organik tarım ve elde ettğiniz tarım ürünlerini doğrudan tüketiciye ulaştırabileceğiniz bir zincir bu iyi para kazandıracaktır. Olabildiğince az aracı ile nihai tüketiciye ulaşan büyükşehirlere yakın yerlerde yapılan organik tarım iyi kazandırmaktadır. Organik tarım yapmak için üniversite okumaya gerek olmadığı için üniversite okumadan zengin olmak mümkündür.  Ne kadar kazanacağınızı ise nerede ve ne büyüklükte organik tarım yaptığınız belirlemektedir.

  1. Sosyal Medya İnfluence

Sosyal medya fenomenleri hesapları üzerinden yaptıkları paylaşım başına aldıkları etkileşimle orantılı ücretler almaktadır. Örneğin 1 milyon takipçisi olan bir instagram hesabı bir story atmak için en az 5 bin TL gibi ücretler talep etmektedir. Burak Altındağ, Murat Övüç, Banu Berberoğlu sosyal medya fenomeni olarak örnek verilebilir. Sosyal medya fenomenleri ne kadar kazanıyor buradan öğrenebilirsiniz.

  1. E-ticaret Yapmak

Piyasada bulunan bir ürünü alıp e-ticaret ile satmak oldukça düşük getiriler sağlayacaktır. Ancak ihtiyaca göre basit ürünler tasarlayıp e ticaret siteleri üzerinden satış yaparak zengin olmak mümkündür. Aliexpres, Amazon gibi internet siteleri üzerinden bölge ülkelere satış yaparak daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

  1. Oyun Yayıncılığı Yapmak

Üniversite okumadan zengin olmanın yollarından biri de oyun yayıncılığı yapmaktır. İnternet üzerinden para kazanma yolları arasında sayılan oyun yayıncılığı youtube, twitch, discord ve benzeri platformlar üzerinden oyun yayıncılığı yaparak iyi gelir elde etmek mümkündür.

Üniversite okumadan yapılabilecek işler mevcut olup bu işler arasından en çok para kazandıran işleri sıralamaya çalıştık.

Üniversite Okumadan Olunacak Meslekler

Herhangi bir üniversite bölümü mezunu olmaksızın, herhangi bir diploma gerekmeksizin olunacak meslekler nelerdir sorusu herkesçe merak edilen bir konudur. Üniversite mezunu olmadan yapılabilecek meslekler oldukça fazladır. Bunlar arasında en fazla tercih edilen meslekler polislik, uzman çavuş, bekçilik, esnaflık, scoutluk, güvenlik elemanı, beden işçisi, zincir market personeli, kargo elemanı, şoförlük ve buna benzer mesleklerdir.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 23:58

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER