Uzman Yardımcılığı Nedir? Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Uzman yardımcısı nedir, ne iş yapar,? Uzman yardımcısı görevleri nelerdir? Uzman yardımcısı kaç yılda uzman olur? Uzman olamazsa ne olur? Uzman yardımcısı 2020 maaşı ne kadar? Uzman yardımcılığı nedir? Nasıl uzman yardımcısı olunur?

Uzman Yardımcılığı Nedir? Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Uzman Yardımcılığı Nedir?

Son yıllarda gerek kamuda gerek özel sektörde ihtiyaca göre yeni meslek ve pozisyonlar açılmaktadır. Hemen her şirkette veya ve kamu kurumunda, bakanlıklarda karmaşık ve önem arz eden işleri yapmak üzere uzman ve uzman yardımcısı pozisyonları mevcuttur. Eski adıyla eksper olarak bilinen ve yurt dışı idari yapılar örnek alınarak ülkemizde uygulanmaya başlanan bir kadrodur.

Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Temel olarak uzman yardımcısı iki görevi yerine getirir. Bu görevlerden birincisi mesleki eğitim olup işiyle ilgili mevzuat, sürekli yapması gereken rutin işlemler hakkında eğitim almak yani kendini yetiştirmektir. İkincisi ise şirketin veya kamu kurumunun uzman olarak görev yapan kıdemli personeline işlerinde yardımcı omaktır.

Kamuda uzman yardımcısı kendi içinde ikiye ayrılmatadır. Merkez uzman yardımcısı ve taşra uzman yardımcısı şeklinde yapılan ayrım bir çok hususta etkilidir. Merkez uzman ve merkez uzman yardımcıları daha fazla maaş alırken taşra uzmanları daha az maaş almaktadır. Merkez uzmanı olmak dil şartı, KPSS puanı gibi açılardan daha az merkez personel alımı yapılması nedeniyle daha zordur. Merkez uzman ve uzman yardımcıları, bakanlık veya ilgili kurumunun merkez biriminde çalışırlar.

Merkez Uzman Kadrolarına örnek verecek olursak: Sermeye Piyasası Kurumu (SPK) uzman yardımcısı, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) bankacılık uzman yardımcılığı, milli emlak uzman yardımcılığı, mali hizmetler uzman yardımcılığı, rekebet uzman yardımcılığı, BTK uzman yadımcılığı, aile ve sosyal politikalar uzman yardımcılığı, RTÜK uzman yardımcılığı genel olarak en çok bilinen uzman yardımcısı kadrolarıdır. Güncel 2020 merkez uzman yardımcısı maaşı 6.000 TL ve yabancı dil tazminatı ve asgari geçim indiriminden oluşmaktadır. Merkez uzman maaşı ise 7.000 TL ile başlayıp 25 yılın sonunda 8.800 TL seviyesine ulaşmaktadır.

Taşra uzman yardımcılığı kadrolarından en çok bilinenler ise gelir uzman yardımcısı, sosyal güvenlik uzman yardımcısı ve il planlama uzman yardımcısı olarak sayılmaktadır. Taşra kadroları alım açısından ve mesleki nitelik açısından merkez kadrorlara oranla daha rahat meslekler olup iş yükü, nitelik ve kariyer açısından da nispeten alt seviyededir.

Özel sektörde ise uzman yardımcısı kadrosu bu kadar net çizgilerle ayrılmamakta olup maaş ve özlük hakları açısından şirketler arasında ve aynı şirketin içinde ciddi farklar bulunmaktadır. Örneğin Türk Telekom AŞ çalışanı iki genel merkez uzmanı aynı maaşı almak zorunda değildir. Pozisyon, birim, yabancı dil seviyesi gibi farklılıklar maaş ve özlük açısından da değişikliğe yol açmaktadır. Ancak genel olarak özel sektör genel müdür uzman yardımcılığı aynı şirketin taşra uzman yardımcılığı karşısında daha iyi haklara ve maaşa sahiptir. Özel sektörde çalışan uzman yardımcısı maaşı genellikle 3.000 TL yeni başlayan uzman yardımcısı maaşı ve çalışma miktarına göre prim usulüyle hesaplanmaktadır.

Uzman Yardımcısı Nasıl Uzman Olur?

Kamuda uzman olma süreci 3 yıldan biraz fazlaca sürmektedir. Toplamda 3 yıl uzman yardımcılığı sürecinin ardından tez yazdıktan ve yeterlilik sınavını verdikten sonra aynı ünavnın uzman kadrosuna atanır eğer bu süreçte iki kez başarısız olursa ilgili kamu kurumunun düz memur kadrosuna atanır.

Özel sektörde uzman yardımcılığından uzmanlığa geçiş süreci şirket politikaları kapsamından belirlenmektedir. Ancak genel olarak 2 yıl tecrübenin altında uzman ünvanı verilen personel pek yoktur.

Uzman Yardımcısı ve Memur Arasındaki Farklar Nelerdir?

Uzman yardımcılığı diğer pozisyon ve ünvanlara göre daha yeni sayılabilecek bir kadrodur. Bu nedenle genellikle düz memur veya düz personelle farkı nedir çoğunlukla bilinmemektedir. Bu farklardan başlıcaları mesleğe giriş, meslekte sizden beklenen performans ve eğitim süreci olarak sıralanmaktadır.

Mesleğe giriş aşamasında en az lisans mezunu olmanız, yabancı dil bilmeniz ve mülakat sınavlarında başarılı olmanız gerekmektedir. Düz memur olmak için ortaöğretim mezunu olmanız yeterliyken uzman ve uzman yardımcısı kardoları alımı için yeterli değildir. Aynı zamanda meslekte sizden beklenen performans karmaşık, zor ve önem arz eden bir konuyu iyi seviyede bilmeniz ve birlikte çalıştığınız memurları koordine edebilmeniz gerekmektedir.

Son olarak uzman yardımcılığı dönemi bir eğitim dönemi olup memur kadrosundan farklı olarak 657 sayılı kanun haricinde kurum veya şirketin faaliyet alanına ilişkin mevzuat ve ilgili uygulamalara hakim olabilmeniz beklenmektedir. Aynı zamanda kurumsal kimliği temsil etmek gibi görev ve misyonları olan uzman personel daha ağır bir sorumluluğu olduğundan daha dikkatli olmak zorundadır.  

Uzman Yardımcısı Alımı Nasıl Yapılmaktadır?

Nereye uzman yardımcısı olmak istediğinize göre bu sorunun cevabı değişmektedir. Eğer kamu kurumlarına girmek istiyorsanız devlet personel başkanlığı tarafından yapılan alım ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Bu alımlarda KPSS genel kültür genel yetenek puanı tek başına yeterli olmayıp KPSS alan sınavına da girmeniz gerektiğini unutmayınız.

Eğer hedefiniz özelde uzman yardımcısı olmaksa iş ilanı yayınlayan internet sitelerini takip etmenizi öneririz. Eğer özgeçmişiniz yeterli görülürse iş görşmesine çağırılır akabinde başarılı olacağınız düşünülürse işe alınırsınız.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 23:55

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER