VHKİ Nedir? Ne Demek? Şartları Nedir? Kimler VHKİ Olabilir?

Son yılların popüler mesleklerinden biri olan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni ( VHKİ ) Ne Demektir? Nedir? Açılımı Ne? Şartları Neler? VHKİ Nasıl Olunur? VHKİ Ne İş Yapar? VHKİ Maaşları Ne Kadar? VHKİ hakkında tanıtıcı bilgiler yazımızda…

VHKİ Nedir? Ne Demek? Şartları Nedir? Kimler VHKİ Olabilir?

Bilindiği üzere herhangi bir devlet kurumunda memur olabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavına ( KPSS ) girmek şarttır. Ülkemizde çeşitli memurluklar bulunmaktadır. Bu memurluklardan biri de Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni ( VHKİ ) memurluğudur. VHKİ olmak isteyen adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavına ( KPSS ) girerler. KPSS’ye girmek tabi ki de yeterli olmayacak. Atanmaya yetecek kadar puan da alınması gerekmektedir. VHKİ mesleğini icra etmeyi düşünenler VHKİ Nedir? Ne Demektir? VHKİ Nasıl olunur? Maaşları Ne Kadar? gibi soruları merak ediyor.

Ülkemizde devlet kurumlarında görev yapan bazı devlet memurluklarının atama puanı yüksek, bazı devlet memurluklarının ise düşüktür. Burada puanın yüksek ya da düşük olmasını belirleyici etkenler; o memurluğa devlet kurumlarının ne kadar ihtiyacı olduğu yani belirlenen atama sayısı, o memurluğu isteyen ve başvuru yapan kişi sayısı ve o memurluğa talebin ne kadar olup olmadığıdır. Bu yazımızın konusu olan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) mesleğine atanmak için ise yüksek puan almak gerekiyor. İşte VHKİ Nedir? Ne İş yapar? Kimler olabilir? gibi soruların yanıtını aşağıda bulabileceksiniz.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) Nedir? Ne Demektir? Açılımı Nedir?

KPSS’ye hazırlanıp ta memur olmak isteyen kişiler dışında VHKİ denildiği zaman ne demek olduğunu, ne anlama geldiğini, hatta açılımını bile bilen kişi sayısı çok azdır. Bizim ülkemizde masa başı çalışmayı seven, masa başı bir meslek sahibi olmak isteyen çok insan var. İnsanlar masa başı işleri araştırdıklarında ise karşılarına masa başı işlerden biri olan VHKİ memurluğu da çıkmaktadır. Peki VHKİ Nedir? Ne demektir? Açılımı Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olan VHKİ masa başı memurluklardan bir tanesidir. Son 15- 20 yıldır popüler olan bu mesleği yapan kişiler, bütün memurlukları da kapsayan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre işlerini yürütürler. İstihdam olarak ta Genel İdari Hizmetler (GİH) kapsamı içinde yer alır.

Kısaltılmış adı VHKİ olan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni memurları görev yaptıkları kurumda verilerin analizini yapar, verilerin sınıflandırılması yapar ve verileri saklar. Bunların dışında verileri bilgisayara girer, kurumunda çalışan personellerin kurumsal bilgilerinin takibini yapar yani özlük işlerinin takibini yapar. Özlük işleri kurumdaki personellerin izin işlemleri, işe giriş çıkış işlemleri, terfi işlemleri vs. gibi şeylerdir.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) Nasıl Olunur? Kimler VHKİ Olabilir?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi bazı memurlukların ataması çok yüksek puanlar ile gerçekleşiyor. Son yıllarda yapılan atamalara baktığımız zaman en yüksek puan ile atanan devlet memurluklarından biri de VHKİ yani Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni memurluğudur. Bu mesleği yapmak isteyen VHKİ nasıl olunur? Kimler VHKİ olabilir? sorusunu merak ediyor.

Peki Kimler VHKİ olabilir? VHKİ Nasıl Olunur?

Herhangi bir ortaöğretim (lise) mezunu olan kişiler VHKİ olabilir.

Herhangi bir önlisans (2 yıllık) bölümü mezunu olan kişiler VHKİ olabilir.

Herhangi bir lisans (4 yıllık) mezunu olan kişiler VHKİ olabilir.

Gördüğünüz üzere VHKİ memurluğu için ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunu olan kişiler VHKİ memuru olabilir. Fakat her kurum VHKİ ilanında farklı şartlar isteyebiliyor. Kurumlar başvuru şartları arasında bazısı ortaöğretim mezunu olma şartı ararken, bazısı önlisans mezunu olma şartı koyuyor, bazısı da lisans mezunu olması gerektiğini şartlarında belirtebiliyor. Fakat burada önemli olan konu kişinin KPSS sınavına girmiş olması gerektiğidir. Başvuru yapacak kişi bu 3 kısımdan hangisinden mezun olursa olsun KPSS sınavına girip, atanmasına yetecek kadar puan alması gerekiyor.

Bunun dışında bir de kurumların aradığı özel şartlar vardır ve ayrıca mülakat yapan kurumlar da bulunmaktadır. Bu özel şartları da taşıyor iseniz o kuruma atamanız gerçekleşecektir ve siz de bir devlet memuru olan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olarak memurluk hayatınıza başlayacaksınız. Sizlere önerimiz kurumların ilanlarını takip etmeniz gerektiğidir. Kurum ilanlarını takip ederek gerekli adımları uygulayıp memur olabilirsiniz.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) İş İmkanları Nasıl? Nerelerde Çalışabilir?

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) çalışma alanları neler? İş imkanlar nasıl? Nerelerde çalışabilirler?

VHKİ memurlarının devletin hemen hemen bütün kurumlarında iş imkanı mevcuttur. İş olanağı çok geniş olan bir memurluk tüpüdür.

Belediyelerde görev yapabilirler.

Valiliklerde görev yapabilirler.

Kaymakamlıklarda görev yapabilirler.

Bakanlıklarda görev yapabilirler.

HSYK’da görev yapabilirler.

YSK bünyesinde görev yapabilirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapabilirler.

Sağlık Bakanlığı’nda görev yapabilirler.

İçişleri Bakanlığı’nda görev yapabilirler.

Sağlık Bakanlığı’nda görev yapabilirler.

DHMİ’ de görev yapabilirler.

Müftülüklerde görev yapabilirler.

VHKİ Ne İş Yapar?

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni yani VHKİ memurları Ne İş Yapar? sorusunun cevabını madde madde sıraladık. VHKİ ne iş yapar? Görevleri nelerdir?

Görev yaptığı kurumda daha çok yazışma ile ilgili işleri yürütür.

Belge ve evrakları bilgisayar ortamında hazırlar, imzalar ve saklanmasını sağlar.

Ofis programlarına hakim olması gerekir.

Bilgisayar ile arası çok iyi olmalıdır. İngilizce ile arası iyi olmalıdır.

Çevre birimlerine hakimdir.

Veri analizini gerçekleştirip elektronik olarak tablolarda tutar, kullanır ve saklar.

Amirlerinin verdiği görev ve sorumlulukları yapar.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) Maaşı Ne Kadar?

VHKİ olmak isteyen memur adaylarının en fazla merak ettiği soru is VHKİ Maaşları ne kadar? sorusudur. Kamuda hemen hemen her kurumda çalışma imkanı bulunan bu mesleğin maaşları da doğal olarak çok fazla merak konusu oluyor.

Göreve yeni başlayan 9/1 bekar bir VHKİ 2020 maaşı yaklaşık 3780 tl civarındadır. Memurun evli olup olmaması, bireysel emeklilik sistemi ( BES ) kesintisi olup olmadığı, eşinin çalışıp çalışmadığı ve derece kademelere ve hizmet süresine bağlı olarak maaşlarda farklılık olabilmektedir. Memur maaşlarını 2021 zammı ile tekrar değerlendirip yazacağız. Sitemiz maaş kategorisinden memur maaşlarını takip edebilirsiniz.

VHKİ 2020 Maaşlarına detaylı olarak bakmak istiyorsanız linke tıklayınız.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) Çalışma Şartları Nasıl?

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) mesleğini yapmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konuda çalışma şartlarıdır. VHKİ memurları masa başında çalışırlar, bilgisayar ile iç içedirler. Mesai saati bütün memurlarda olduğu gibi 08.00-17:00 arasıdır. 12:00-13:00 arası öğle arası vardır. Günlük çalışma süreleri 8 saat, haftalık çalışma süreleri de 40 saattir. Diğer düz memurluklara göre çalışma koşulları daha iyidir. VHKİ memurlarına verilen kendi odaları da bulunmaktadır.

Bu yazımızda VHKİ mesleği ile ilgili çok sorulan sorular olan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni ( VHKİ ) Nedir? Ne Demektir? Açılımı Ne? Şartları Neler? VHKİ Nasıl Olunur? VHKİ Ne İş Yapar? VHKİ Maaşları Ne Kadar? gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan ya da belirtmek istediğiniz şeyleri yorumda yazabilirsiniz.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER