Zabıta nedir? Ne iş yapar?

Zabıta nedir? Zabıta ne iş yapar? Zabıta nasıl olunur? Zabıta nereye bağlı çalışır? Zabıta telefon numarası nedir? Zabıta maaşı ne kadar?

Zabıta nedir? Ne iş yapar?

Onlarca meslek gruplarından bir tanesi de zabıta mesleğidir. Zabıta olmak isteyenlerin merak ettiği sorulara bu yazımızda cevap verdik.

Zabıta nasıl olunur?

Zabıta olmak isteyenler şu şekillerde olabilirler. Türk Silahlı Kuvvetlerinden istifa eden astsubay, subay ve uzman çavuş askerler zabıta olabilirler. Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) den belirli bir puan alanlar zabıta olabilirler. Emniyet mensubu kişiler görevinden ayrılıp zabıta olabilirler. Taşeron olarak zabıta olunabilir. Bir diğer yöntem ise belediye kurumunun içinde zabıta personeli ihtiyacı var ise zabıta müdürü güvenlik görevlisi personelden alım yapabilir. 7 senesini dolduran sözleşmeli erler memurluk hakkı kazandığı için belediyelere başvurup belediyelerden olumlu yanıt aldıkları takdirde zabıta olabilirler. Fakat bu belediyelerin inisiyatifine kalmış bir durumdur almak zorunda değildir.

Zabıta olma şartları ise şu şekildedir: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, En az lise ve dengi okul mezunu olmak yani lise, ön lisans veya lisans mezunu olmak, sabıka kaydı ve adli sicil kaydı bulunmamak, 30 yaşını bitirmemiş olmak. Erkeklerde en az 1.75 boya sahip olmak, kadınlarda en az 1.67 boya sahip olmak. Bu şartlara sahip kişiler KPSS den en az 70 puan alıp belediyelere başvuru yapabilirler. Başvuru yapıldıktan sonra belediyeler sözlü mülakat ya da yazılı sınav yapmaktadırlar. Anayasa, Atatürk ilke ve inkılapları, mahalli idareler kanunu ve 657 devlet memurları kanunu ile ilgili sorular adaylara yöneltilmektedir. Mülakatta veya yazılı sınavda bu konular çıkacağı için adaylar bu konulara iyi çalışmalıdır.

TSK ve EMNİYET mensupları nasıl zabıta olur? Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet mensubu kişiler önce kurumlarından ilişiklerini kesmeleri ve üzerinde görev süreleri yazan, ihraç mı edildiğiniz yoksa kendiniz mi bıraktığınız yazılı olan terhis belgelerini almaları gerekmektedir. Terhis belgesini aldıktan sonra evrakları hazırlayıp belediyelere başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer olumlu dönüş alırsanız size yazılı sınav veya mülakat yapmıyorlar. Belediyelerin TSK ve Emniyet mensuplarına önceden ayırdıkları kadrolar bulunmaktadır. Belediyelerin alım yaparken göz önünde bulundurduğu konular var bunlardan biri hizmet süreniz boyunca adli olarak sıkıntı yaşayıp yaşamadığınız, diğeri emre itaatsizlik yüzünden ceza alıp almadığınızdır. Buradan anlaşılacağı üzere problem yaratmayacak uysal kişilere öncelik vermekteler. Yaş sınırı 30 fakat bazı belediyeler bunu esnek tutabilmekte ve 30 yaşını geçmiş kişileri de almaktadırlar. KPSS şartı yoktur. Yazılı sınav şartı yoktur.

Zabıta ne iş yapar?

Zabıta memuru her türlü belediye suçu ve halk sağlığını olumsuz yönden etkileyen olaylara ve kişilere müdahale etmekle sorumlu devlet memurudur. Bağlı olduğu belediyenin verdiği görevleri yerine getirir. Belediyeye bağlı olarak çalıştıkları için köylerde hizmet yapmazlar. Yaptığı görevlere örnek verecek olursak mesela okul önlerinde satılan açık gıda ürünlerine zabıtalar müdahale eder. Sağlık yönünden vatandaşların zehirleneceği veya vatandaşların sağlığının bozulabileceğini düşündüğü ürünlerin satılmasına müsaade etmezler. Vergisiz şekilde seyyar satıcılığa müsaade etmezler. İmalathanelerde fırınların hijyenik olup olmadığını kontrol ederler. Çikolata ürünlerinin imalatlarını kontrol etmekle görevlidirler. Şeker ürünlerinin imalatlarını kontrol ederler ve bu benzeri bir çok ürünün imalathanesinin hijyenik olup olmadığını, halk sağlığına uygun olup olmadığını kontrol etmekle mükelleftirler.

Zabıta nereye bağlı çalışır?

Zabıtalar İçişleri Bakanlığının Yerel Yönetime bağlı Belediyelerde kurulan bir teşkilattılar. Zabıtalar belediyelere bağlı olarak çalışır.

Zabıta telefon numarası kaç?

Zabıta telefon kodu diğer adı ile ALO ZABITA telefon kodunu çoğu vatandaşımız bilmemektedir. Alo zabıta telefon numarası 153 tür. 153 ü arayarak mesai mesai zamanları içerisinde belediyelere gitmeye gerek kalmadan zabıta müdürlüğüne ulaşabilir ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Zabıta maaşı ne kadar?

Zabıtalar Belediyelere bağlı oldukları için maaşlarını da bağlı oldukları belediyelerden alırlar. Belediyelere bu maaş devlet tarafından verilir. Her belediye kendi zabıtasının maaş miktarını kendi belirler. Şu an itibarıyla en az zabıta maaşı 3.600 tl dir. 3.600 tl altında maaş alan zabıta yoktur.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 23:23

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER