KPSS A İlan Duyumları. Hangi Kurumları İlana Çıkacak?

KPSS A alıma çıkacak kurumlar. Hangi kurumlar ilana çıkacak? Uzman yardımcısı alımı, müfettiş yardımcısı alımı, kontrolör yardımcısı alımı, denetçi yardımcısı alımı yapacak kurumlar.

KPSS A İlan Duyumları. Hangi Kurumları İlana Çıkacak?

KPSS A İlan Duyumları. Hangi Kurumları İlana Çıkacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı 2020 tamamlandı ve KPSS sonuçları açıklandı. Çift yıl olması nedeniyle hem genel kültür genel yetenek puanı olan KPSS p3 puan türü hem de alan sınavları sonucunda alınan puan türleri önemlidir. KPSS’den beklediği sonucu alan adaylar için zorlu bekleme süreci başladı. KPSS 2020 ile müfettiş yardımısı alımı, uzman yardımısı alımı, denetçi yardımcısı alımı ve kontrolör yardımcısı alımı yani KPSS A grubu alımı yapacak kurumlar hangileri güncel duyumları topladık.

KPSS A kadroları ilanı açacak kurumlar hangileri soruları hepsinibilio.com editörlerine sıklıkla sorulmaya başlandı. Öncelikle sınav sürecini ilk kez yaşayan arkadaşlar için belirletelim ilk ilanlar eylül ayında gelmeye başlayacaktır. Kamu kurumları ilana çıkarken öncelikle personel ihtiyaçları bulunduğunu, ihtiyaç duyulan kadroları, gerekli personel sayısını belirterek Cumhurbaşkanlığı personel dairesinden izin talep eder. Cumhurbaşkanlığı personel alım izni verdiği takdirde izin verilen kadro sayısı kadar müfettiş yardımcısı alımı, uzman yardımcısı alımı, denetçi yardımcısı alımı yapılabilecektir.

KPSS A grubu kadrolara alım yapılırken ilgili KPSS puan türleri puanı ile başvuru, ardından yazılı ve sözlü sınav veya yalnızca sözlü mülakat ile alım yapılmaktadır. KPSS A kadro meslekleri yani kariyer meslekleri personel alımı birden fazla aşama olması nedeniyle minimum 6 ay gibi bir sürede yapılmaktadır. Ancak alım süreçleri bazen bir yıl gibi sürelerin üzerine çıkabilmekte olup A grubu alımlar ile işe yerleşmek için sabretmek gerekmektedir.

KPSS 2020 Sonrası Alım Yapacak Kurumlar Hangileri?

  1. Sermaye Piyasası Kurumu İlanı

Hemen her yıl açılan SPK (Sermaye Piyasası Kurumu) uzman yardımcısı alımı ilanı 2020 - 2021 döneminde açılması beklenen bir ilandır. SPK, mevcut denetimlerini ve düzenlemelerini devam ettirebilmek için gerekli personel sayısına sahip değildir. Uzman yardımcısı alımı yaparak gerekli personel ihtiyacını kapatmayı hedeflemektedir.

  1. Rekabet Kurumu İlanı

Rekabet Kurumu piyasalarda aktif görev alan birden fazla sektörde denetim yapan bir kurum olup son dönemde sürekli artan bir personel ihtiyacı mevcuttur. Dolayısıyla Rekabet Kurumu uzman yardımcısı alımı ilanı 2020-2021 dönemi için beklenen bir ilan olup tahmini sayı 60 civarındadır.

  1. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu

İstanbul’a taşınmasının ardından BDDK personel ihtiyacını karşılamakta zorlandığı ve bir çok personelin başka kurumlara geçtiği bilinenler arasında. BDDK uzman yardımcısı alımı ve BDDK murakıp yardımcısı alımı yaparak gerekli personel alımı sürecinin tamamlanacağı duyumu mevcut. İlan duyumları arasında en kesin görülen ilanlar bu üç kurum için olanlardır.

  1. SGK Denetmen Yardımcılığı Alımı

SGK denetmen sayısının hala istenen düzeyde olmadığı ve 2020-2021 döneminde SGK denetmen yardımcısı alımı ilanı geleceği beklenmektedir.

  1. Gelir Uzman Yardımcısı Alımı

Hazine ve Maliye Bakanlığı taşra teşkilatı personellerinden olan gelir uzman yardımcısı (GUY) alımı KPSS 2020 sonrası gelmesi beklenen bir diğer ilan olup henüz kesinleşmiş bir duyum değildir. GUY alımı ,kurum için sınav ile yükselme sınavı nedeniyle her yıl yapılmamakta olup bu sene yapılması beklenmektedir.

  1. Kaymakam Alımı

Kaymakam alımı için KPSS puanı gerekmemektedir. Ancak KPSS A mesleklere alternatif bir meslek olduğu için kaymakam alımı ilanı beklediğimizi belirtmekte fayda var. Sayının 100 olması ve son ilanda yer alan şartların korunması beklenmektedir.

  1. Sayıştay Denetçi Yardımcısı Alımı

Sayıştay denetçi yardımcısı alımı ilanı hakkında duyumlar mevcut süreç ilerledikçe detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

  1. Merkez Bankası Alım İlanı

Merkez bankası avukat alımı, uzman yardımcısı alımı, kontolör alımı ve araştırmacı alımı için ilana çıkması beklenmektedir. Merkez bankası personel alımı ilanı 2021 yılının ilk aylarında beklenmektedir.

Personel alımı ilanları ve ilan duyumları bize ulaştıkça takipçilerimizle paylaşacağız. Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 23:47

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER