Adalet Bölümü Nedir? Adalet Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Adalet bölümü mezunları ne iş yapar? Adalet bölümü nedir? Adalet bölümü dersleri nelerdir? Adalet bölümü iş imkanları nelerdir?

Adalet Bölümü Nedir? Adalet Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Adalet Bölümü Nedir? 

Adalet bölümü nedir denildiğinde bölümün amacı ve programı nedir şeklinde anlamaktayız. Mahkeme, savcılık ve benzeri yargısal işlemlerin yapıldığı yerlerde hakim ve savcıya karar yazımı, duruşma tutanağı gibi temel konularda hukuk bilgisine sahip ara personel, memur yetiştirmektir. Dolayısıyla adalet bölümü mezunu birinin yapması gereken iş mahkeme kaleminde zabıt katipliği veya mübaşirliktir. Ancak mübaşir olmak veya zabıt katibi olmak için adalet bölümü mezunu olmak zorunlu değildir. Adalet bölümü nedir, adalet mezunu ne iş yapar, nerede çalışır daha detaylı inceleyeceğiz.

Önlisans bölümleri arasında en fazla tercih edilen bölüm adalet bölümü olup açıköğretim fakültesi adalet bölümü mezun sayısını oldukça artırmaktadır. Adalet bölümü mezunu ne iş yapar sıklıkla merak edilmektedir. Alandışı istihdamın fazla olduğu ve çoğu adalet mezununun ikinci üniversite olarak tercih ettiği düşünülürse bu sorunun cevabı biraz uzundur.

Üniversite bölümleri arasında en temel ayrım önlisans bölümleri ve lisans bölümleri ayrımıdır. Lisans bölümleri arasında istediği bölümü YKS (Yükseköğretim Kurumu Sınavı) puanı ile istediği bölüm yerleşemeyen adaylar için bir şans daha mevcuttur. İlgili önlisans bölümünü okuyup Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile istediği 4 yıllık bölüme geçiş yapmak. Bunun için iki şart gerekmektedir. Birincisi ÖSYM tarafından geçiş imkanı sunulan önlisans bölümünü olabildiğince yüksek ortalama ile bitirmek. İkinci şart ise DGS’den yeterli sayıda net yapabilmektir.

Adalet bölümü mezunları ise DGS ile hukuk fakültesine geçiş yapabilme olanağına sahiptir. Bu nedenle YKS’den hukuk fakültesi kazanamayan bir çok aday açık öğretim fakültesi adalet okumayı tercih etmektedir. Lisans okuyan veya lisans mezunu biri AÖF önlisans bölümü olan adalet bölümü okumak için hiçbir sınava girmek mecburiyetinde olmayıp doğrudan kayıt hakkı mevcuttur. Örgün adalet bölümü okumak için ise TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavına girip yeterli puanı almak zorundadır.

Adalet Mezunu Ne İş Yapar?

Adalet okuyan herkes elbette hukuk fakültesine DGS ile geçmek istiyor desek yanlış bilgi vermiş oluruz. Önlisans bölümleri arasında sağlık bölümleri gibi kolay atanan bölümleri çıkardığımızda iyi bir alternatif olarak çıkmaktadır. Adalet Bakanlığı memur alımı ilanı her sene yayınlanmakta ve zabıt katibi, infaz koruma memuru, icra katibi, mübaşir gibi kadrolarda lise mezunu, önlisans mezunu ve lisans mezunu memur alımı yapılmaktadır. Özellikle katiplik mesleğinde klavye sınavı nedeniyle adalet mezunları ciddi ölçüde avantaj elde etmektedir.

Adalet mezunu olup kamuda çalışmayan yani kendi işini devlette yapamayan kişiler ise avukat katibi olarak hukuk bürolarında iş bulabilmektedir. UYAP (Ulusal Yargı Ağı Platformu) kullanmayı bilmeleri, adliyede devam eden takip süreçlerine hakim olmaları, dilekçe ve benzeri resmi yazışma süreçlerini bilmeleri nedeniyle avukatlar adalet bölümü mezunlarıyla çalışmayı tercih etmektedir.

Adalet Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Devlette adalet bölümü mezunları zabıt katibi, icara katibi, mübaşir, infaz koruma memuru, veri hizmetleri kontrol işletmeni, anbar memuru, bilgisayar işletmeni, büro personeli gibi görevlerde çalışabilmektedir. Önlisans KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile atanan adalet mezunları 80 önlisans KPSS neti ile rahatlıkla atanmaktadır.

Özel sektörde adalet bölümü mezunları avukat katipliği başta olmak üzere tüm ofis işlerinde, yazışmalarda, arşivlemede ve benzeri evrak işlemlerini yapan servislerde çalışmaktadır. Ancak bölüm mezunları genellikle özel sektörde zorlu çalışma şartları nedeniyle devlette çalışmayı tercih etmektedir.

Adalet Bölümü KPSS Atama Puanları

Memur alımı iki biçimde yapılmakta olup bunlardan bir tanesi merkezi atama bir tanesi ise açıktan atama yoluyla yapılmaktadır. Açıktan atama KPSS puanı ile başvurulup akabinde mülakat yapılan sistemdir. Adalet bölümü mezunları da KPSS p93 puanı ile açılan memur alımı ilanlarına başvuru yapıp müalakata girerek atama yapılmaktadır. Bu nedenle adalet bölümü mezunları KPSS atama taban puanları 75 puan seviyesine kadar inmektedir.

Adalet Bölümü Mezun Maaşları Ne Kadar?

Adalet bölümü mezunları devlette ve özel sektörde çalıştığında ne kadar maaş alır 2020 yılı için incelemeye çalışacağız. Kamuda adalet mezunları en fazla çalıştıkları meslekler için maaş bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Zabıt katibi maaşları

Mübaşir maaşları

İnfaz koruma memuru maaşları

İcra katibi maaşı

Diğer memur maaşları

Özel sektörde ise genellikle arşiv veya evrak işleri verilemektedir. İşin niteliği nedeniyle özel sektörde adalet mezunu 2020 maaşları bir asgari ücret olan 2.400 TL ile 1,5 asgari ücret olan 3.500 TL arasında değişmektedir. 

Adalet Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tüm üniversitelerde birebir aynı eğitim müfredatı kullanılmamaktadır. Ancak her bölümün zorunlu dersleri YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından belirlenmekte ve tüm üniversiteler tarafından uygulanmaktadır.

 Adalet Bölümü 1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

 • Hukukun temel kavramları
 • Medeni hukuk
 • Anayasa hukuku
 • İdare hukukuna giriş
 • İngilizce

Adalet Bölümü 1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

 • Hukuk dili ve adli yazışmalar
 • Medeni hukuk
 • İnfaz hukuku
 • İdari yargılama hukuku
 • Yabancı dil

Adalet Bölümü 2. Sınıf 1. Bölüm Dersleri

 • Medeni usul hukuku
 • Yargı örgütü ve tebligat hukuku
 • Ulusal yargı ağı projesi
 • İngilizce
 • Atatürk ilke ve inkılapları
 • Ceza hukuku

      Adalet Bölümü 2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

 • Ceza muhakemesi hukuku
 • İcra iflas hukuku
 • Kalem mevzuatı
 • Türk dili
 • Ticaret hukuku
 • Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:12

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER