Anestezi Bölümü Nedir? Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar?

Anestezi bölümü nedir? Anestezi teknikeri nedir? Anestezi teknikeri ne iş yapar? Anestezi teknikeri maaşları ne kadar? Anestezi mezunu KPSS atama puanları ne kadar?

Anestezi Bölümü Nedir? Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar?

Anestezi Bölümü Nedir?

Hastanelerde tıbbi operasyon veya bilinen adıyla ameliyat esnasında hasta için uygun biçimde uyuşma ve ağrısızlık hissini veren ilaçları kullanan kişi anestezi teknikeri olarak isimlendirilir. Anestezi teknikeri anestezi bölümü mezunları için kullanılan ünvandır. Anestezi teknikeri nedir, en kısa biçimde bu şekilde izah edilmektedir. Ancak son derece sorumluluk isteyen ve zorlu bir meslektir.

Anestezi bölümü önlisans programı olarak okutulmakta olup YKS’nin (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) ilk basamağı olan TYT (Temel Yeterlilik Testi) ile girilmektedir. Önlisans bölümü olması önemsiz, kolay veya herkesin yapabileceği bir iş anlamına gelmemektedir. Oldukça kapsamlı anatomi bilgisi ve tıp eğitimine benzer uygulamaya dönük çalışmalarla eğitilmektedir. Anestezi bölümü mezunları özelde veya devlette fark etmeksizin anestezi teknikeri ünvanı ile istihdam edilmektedir.

Anestezi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Anestezi bölümü dersleri zorunlu bölüm dersleri ve seçmeli dersler olarak ikiye ayrılmaktadır. YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından verilmesi zorunlu kabul edilen dersler aşağıdaki listede yer almaktadır. Dersleri dönemlik olara ayırmadık çünkü bazı üniversiteler dönemlik bazı üniversiteler ise yıllık sistemi benimsemiştir. Dolayısıyla sağlıklı bir ayrım olduğunu düşünmüyoruz.

Anestezi Bölümü 1. Sınıf Dersleri

 • Atatürk İlke ve İnkilapları
 • Anestezi
 • Yabancı Dil
 • Fizyoloji
 • Temel Anestezi
 • Sistem Hastalıkları
 • Türk Dili ve Edebiyatı
 • Cerrahi Hastalıklar ve İşlemler
 • Temel Bilgi Teknolojileri
 • Enfeksiyon Kontrol Ve Sterilizasyon Esasları

Anestezi Bölümü 2. Sınıf Dersleri

 • Beslenme İlkeleri, Enteral, Parenteral Beslenme
 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • Biyomedikal Teknolojisi
 • Mesleki Sorumluluk ve Etik
 • Klinik Anestezi
 • İleri Yaşam Desteği Uygulamaları
 • Farmakoloji
 • Kişilerarası İletişim
 • Ağrıya Yaklaşım ve Girişimler
 • Postoperatif Yoğun Bakım
 • İlk Yardım

Anestezi Bölümü Atama Durumu Nasıl?

Önceki yazılarımızda iki yıllık atama garantili bölümleri, atanması kolay bölümleri belirtmiştik. Anestezi bölümü atama durumu oldukça iyi bir bölümdür. KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) önlisans sınavında oldukça düşük net sayısı ile devlete atanmaları mümkün olduğu gibi aynı zamanda özel hastanelerde de iş bulmaları oldukça kolaydır. Tüm hastanelerde ameliyat sayısına göre uygun sayıda anestezi teknikeri çalıştırılmakta olup istisnası mevcut değildir.

Anestezi bölümü mezunları yalnızca çift yıllarda yapılan KPSS önlisans sonuçlarına göre atama yapılmaktadır. Son yapılan atamalarda KPSS anestezi teknikeri atama taban puanlarını buradan öğrenebilirsiniz. Genellikle KPSS p93 puan türünden 80 ve üstü puan alanlar atanmakta olup tahmini olarak atanmak için 82 net ve üstü yetmektedir. ÖSYM tarafından açıklanan merkezi atama  tercih kılavuzları incelendiğinde hemen her atamada anestezi mezunları için ayrı kadro açıldığı görülmektedir.

Anestezi Bölümü 4 Yıllık Olacak Mı?

Anestezi bölümü eğitim süresi 4 yıl olacak gibi bir söylenti yıllardır dolaşmakta ancak resmi makamlar açısından bir değer taşımamaktadır. YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) verilerine göre anestezi bölümü 2 yıllık olup 4 yıllık olacak gibi bir beklenti söz konusu değildir. Arzu edildiği takdirde anestezi bölümü bitiren adaylar DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile ilgili bölümler olan hemşirelik, acil durum ve afet yönetimi bölümlerine geçiş yapabilmektedir.

Anestezi Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Devlette anestezi teknikeri maaşları ve özel hastanede anestezi teknikeri maaşları şeklinde incelemek daha doğru olacaktır. Devlette sağlık teknikerleri aynı maaşı almakta olup anestezi teknikeri maaşları 2020 itibariyle 4.500 TL seviyesindedir. Maaş haricinde döner sermaye ödemesi olarak 1.250 TL ile 1.750 TL arasına döner almaktadırlar.

Özel sektörde yeni başlayan anestezi teknikeri maaşları 2020 için 3.500 TL seviyesinde olup 2 yıl ve üstü tercübeye ulaştıklarında maaşları 4.500 TL seviyesine çıkmaktadır. Anestezi bölümü atama garantili veya iş bulma garantili denilebilecek bölümlerden bir tanesi olup maaş seviyesi 3.500 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir.

Anestezi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Anestezi bölümü hiç bir hastalığa veya hastaya bakmaz. Ameliyat öncesi hasta bilgileri anestezi teknikerine gelir. Hastanın yaşı, kilosu, operasyon süresi, kronik rahatsızlıkları gibi bilgilerini inceleyerek uygun ilaçları ve dozlarını tespit eder. Ameliyat boyunca hastanın başında bekler ve bilincinin istenen konumda kalmasını sağlayarak operasyonu gereçekleştiren ekibe yardımcı olur.

Hepsinibilio.com Görüşü

Her bölümün artıları ve eksileri mevcut olup bunları değerlendirerek bölüm tercihi yapmak makul olandır. Eğer yapacağınız meslekten beklentiniz bir an önce iş sahibi olayım, atanıp para kazanmaya başlayım ise anestezi bölümü sizin için iyi bir tercihtir. Ancak çok para kazayım, çalıştığım yerde yönetici olayım gibi istekleriniz varsa anestezi bölümü beklentilerinizi karşılamayacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise iş yeriniz yani çalışma ortamınız ameliyathane olup son derece kasvetli bir ortamdır. Yani kan tutma veya hastane fobisi gibi problemleriniz varsa bölümü tercih etmeden önce tekrar düşünmenizi öneririz.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 03:04

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER