Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü nedir? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü dersleri neler? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü taban puanları kaç? Astronom maaşları ne kadar? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü (Astronom ) mezunları ne iş yapar?

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Bu yazımızda Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü ile ilgili tanıtıcı bilgiler vereceğiz. Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü ile ilgili en çok sorulan sorular olan Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü nedir? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü nasıldır? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü dersleri nelerdir? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü (Astronom ) mezunları ne iş yapar? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü 2020 maaşları ne kadar? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü iş imkanları neler? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü çalışma alanları neler?

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Astronomi ve Uzay Bilimleri nedir? Astronomi temel bir bilimdir. Bu bölüm evrendeki maddelerin yıldızların, güneşin, gezegenlerin konumlarını, niteliklerini, hareketlerini inceleyen bilim insanları yetiştirmektedir. Bu bölümden mezun olanlar Astronom unvanı alırlar.

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü 4 yıllık eğitim veren bir bölümdür. Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümüne EŞİT AĞIRLIK puan türü ile girilmektedir.

2019 2020 taban puanlarına bakacak olursak Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü sadece 4 tane üniversitede vardır. Bu üniversitelerin taban puanları şöyle oluşmuştur.

İstanbul Üniversitesi taban puanı 256,66

Ankara Üniversitesi taban puanı 254,17

Ege Üniversitesi taban puanı 253,54

Erciyes Üniversitesi taban puanı 233,66

Astronomi ve Uzay Bilimleri çalışma alanları ve iş olanakları nelerdir?

Gözlem evlerinde astronom olarak çalışabilirler.

Diyanet İşleri Başkanlığında astronom olarak çalışabilirler. ( Hicri takvim ve namaz vakitleri hesaplanmasında )

Bilgisayar programcılığı yapabilirler.

Akademik kariyer yapabilirler.

Bu bölümden mezun olanların iş olanakları biraz az olduğu için Matematik, Fizik, Bilgisayar gibi alanlarda çalışanlar da bulunmaktadır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünü seçecek kişilerde olması gereken özellikler

Sayısal düşünme becerisine sahip kişiler olmalıdır.

Fizik ve Astronomi konularına ilgili olmalıdır.

Çok küçük detayları bile algılayabilen kişiler olmalıdır.

Gökteki olayları derinlemesine seyretmekten ve incelemekten hoşlanan kişiler olmalıdır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Dersleri Neler?

1.sınıf: Astronomiye Giriş, Bilgisayar, Lineer Cebir, Fizik  (Mekanik), Genel Matematik, İngilizce, Türk Dili ve seçmeli dersler.

2.sınıf: Küresel Astronomi , Gök Mekaniği , Temel İstatistik, Astrofiziğe Giriş, Termodinamik, Analitik Geometri, Diferansiyel Denklemler, Optik Laboratuvarı, Kısmi Türevli Denklemler ve seçmeli dersler.

3.sınıf: Yıldız Atmosferleri, Yıldız İç Yapısı ve Evrimi, Işık ölçüme Giriş, Tayf bilime Giriş, Kompleks Fonks. Teorisi, Astronomide Sayısal Çözümleme, Kuantum Fiziği ve seçmeli dersler.

 4.sınıf: Bitirme tezi, Galaksiler ve Kozmoloji , Görsel Bölge Dışı Astronomi, Elektromagnetik Teori, Değişen Yıldızlar ve seçmeli dersler.

ASTRONOM Maaşları 2020

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olan ya da hala okuyan veya okumak isteyen kişilerin bu bölüm için en fazla merak ettiği konulardan biri de maaş konusudur. 2020 Astronomi ve Uzay Bilimleri maaşları ne kadar?

Göreve yeni başlayan Astronom 2020 maaşı özel sektörde yaklaşık 3.000 tl

Göreve yeni başlayan Astronom 2020 maaşı kamu sektöründe yaklaşık 4.100 tl.

Üniversite tercihleri yaklaşırken üniversite bölümleri hakkında bilgiler vermeye bu yazımızda Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü ile devam ettik. Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü ile ilgili Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü nedir? Ne iş yapar? Maaşları ne kadar? Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü dersleri ve taban puanları ile ilgili merak edilen soruları cevaplandırdık.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:05

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER