Bankacılık bölümü nedir?

Bankacılık bölümü nedir? Bankacılık bölümü dersleri nedir? Bankacılık bölümü mezunları ne iş yapar? Bankacılık bölümü tez konuları nelerdir?

Bankacılık bölümü nedir?

Bankacılık Bölüm Tanıtımı

Lise son sınıf ve lise mezunları sınavların yaklaştığı bu günlerde üniversite bölümlerini araştırmaktadırlar. Adaylar üniversite bölümleri hakkında bilgileri merak etmektedirler. Üniversite bölümleri hakkında detaylı bilgileri yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda bankacılık bölümünü ele aldık. Bankacılık bölümü nedir? Bankacılık bölümü mezunları ne iş yapar? Bankacılık bölümü dersleri nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Yazımız bankacılık bölümünü okumak isteyen adaylara ışık olacağını düşünüyor ve iyi okumalar diliyoruz.

Bankacılık ve finans bölümü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ( İİBF ) içerisindeki 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüme girebilmek için TYT ve YKS sınavlarına girmek gerekmektedir. Bu bölüm Eşit Ağırlık puan türüyle tercih edilmektedir. 4 yıllık program içerisinde ağırlıklı olarak finans ve bankacılık dersleri bulunmaktadır. Öğrenciler mezun olduklarında ekonomist unvanını almaktadırlar. Bankacılık programının amacı, bankaların farklı departmanlarında görev yapacak insan gücünü yetiştirmektir. Bankalarda ve şirketlerin para kaynakları ile alakalı bölümlerinde görev yapacak nitelikli insanlar yetiştirmektir. Günümüzde bankacılık sektörü finans sektörünün en önemli alt sektörü konumundadır. Bu sektör hem yerel hem de küresel finans sektörünün aktörleri ile sürekli iletişim içerisindedir. Bu etkileşim küreselleşme ile birlikte yerel ve küresel bağlamda rekabet halindedir. Bu durum her yeni gün karmaşıklaşan olayları anlayıp değerlendirebilecek bilgi birikimine sahip iş gücüne ihtiyacı da artırmaktadır.

Bankacılık bölümünde okumak isteyenlerde olması gereken özellikler neler? Bankacılık bölümünde okumak isteyenler matematik ve ekonomiye ilgili olmalıdır, matematikten korkmayan matematiği seven ve analitik düşünmeyi seven kişiler olmalıdır, başkalarıyla iyi iletişim kurabilen bir yapısı olmalıdır, sabırlı olmalıdır, dikkatli olmalıdır, yeniliklere açık olmalıdır.

Bankacılık bölümü mezunları ne iş yapar?

Üniversitelerin bankacılık bölümünden mezun olanlar devlet bankalarında veya özel sektöre ait bankalarda memur olarak görev yaparlar. Yatırım şirketlerinde görev yapabilirler. Portföy yönetim şirketlerinde görev yapabilirler. Bireysel emeklilik şirketlerinde görev yapabilirler. Sigorta şirketlerinde görev yapabilirler. Para ve sermaye piyasalarında faaliyet gösteren kurumlar ve bu kurumların denetimini yapan yine merkez bankası gibi kurumlar nezdinde de görev yapabilirler. Bunların yan sıra işletmelerde finans departmanlarında ve banka dışı finansal kuruluşlarda çalışabilirler. Mesleki ve kariyer hayatlarını geliştirmek için yüksek lisans ve doktora yapabilirler. Genel olarak bir bankacılık bölümü mezunu bütçe uzmanı, finansal planlama uzmanı, sigorta uzmanı, banka müfettişi, yatırım danışmanı, portföy yöneticisi gibi unvanlarla çalışabilmektedirler. Kaymakamlık sınavına girip kaymakam olabilmektedirler. Ayrıca müfettişlik gibi, teftiş üyeliği gibi ve mali müşavirlik gibi mesleki uzmanlık alanlarına sahip görevlerde de çalışabilir.

Bankacılık bölümü dersleri nedir?

1. Sınıf dersleri: İşletme bilimine giriş, Genel iktisat, Muhasebe, İşletme ve ekonomi matematiği, Hukukun temel kavramları, Atatürk ilke ve inkılap tarihi, Temel bilgisayar, Türk dili, Yabancı dil, Finansal piyasalar ve kurumlar, Bankacılığa giriş.

2. Sınıf dersleri: Finansal yönetim, Dönem sonu muhasebe işlemleri, Mikro iktisat, İstatistik, Ticaret hukuku, Bankacılık ilkeleri ve yönetimi, Maliyet muhasebesi, Makro iktisat, Banka ve Sigorta hukuku, Bankacılık hizmet ve ürünleri ve bazı seçmeli dersler.

3. Sınıf dersleri: Sermaye piyasası ve menkul değerler analizi, Banka işletmeciliği, Bankacılık işlemleri ve muhasebesi, Para teorisi, Staj, Türk vergi sistemi, Sigorta işletmeciliği, Sigorta işlemleri muhasebesi, Girişimcilik ve bazı seçmeli dersler.

4. Sınıf dersleri: Bitirme tezi ve bazı seçmeli dersler.

Bankacılık bölümü tez konuları nelerdir?

Bankacılık ve finans bölümü okuyan öğrenciler son sınıf geldiklerinde zorunlu ders olarak sadece bitirme tezi yaparlar. Bu tezi yaparken de en önemli şey tezin konusu bulmaktır. Bankacılık ve finans bölümü için örnek tez konuları şunlardır; Ürün senedinin sanayi sektörünün finansmanındaki rolü, Karayolu taşımacılığında maliyetlerin azaltılmasında ulaştırma modelleri sistemlerinin kullanılması ve analizinin yapılması, Türk bankacılık ve finans sektörünün 2004 öncesi ve sonrasının karşılaştırılması, kişisel müşterilerin kredi alımlarında katılım bankalarını tercih etme nedenleri, Finansal bir varlık, yatırım ve ödeme şekli olarak altın ve Türkiye para piyasasındaki altına yapılan algı analizi vb.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 02:57

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER