Biyoloji Öğretmenliği nedir? Biyoloji Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Biyoloji Öğretmenliği nedir? Biyoloji Öğretmenliği hakkında merak edilenler... Biyoloji Öğretmenliği dersleri nelerdir? Biyoloji Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Biyoloji Öğretmenliği atama puanları kaç? Biyoloji Öğretmeni çalışma alanları? Biyoloji Öğretmeni maaşı ne kadar 2020?

Biyoloji Öğretmenliği nedir? Biyoloji Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Biyoloji öğretmenliği nedir? Biyoloji öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Eğitim fakültelerine bağlı 4 yıllık bir lisans programı olan biyoloji öğretmenliği bölümü; lise düzeyindeki öğrencilere biyoloji alanının bütün derslerini öğretecek olan öğretmenler yetiştirmektedir. Biyoloji öğretmenliği bölümünde Mikrobiyoloji, Omurgalı hayvanlar, Biyokimya, Omurgasız hayvanlar, Genel biyoloji, Genel zooloji, Genel botanik, Tohumlu bitkiler, Tohumsuz bitkiler gibi dersler verilmektedir. Bu derslerin laboratuvar dersleri de mevcuttur. Laboratuvar dersleri öğrencilere pratik yapma imkanı sağlamaktadır. Ayrıca Eğitim fakültesinde olduğu için eğitim bilimleri ile ilgili bir çok ders bulunmaktadır. Bu bölümde staj son sınıfta okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması dersleri adı altında 1. Dönem ve 2. Dönem olmak üzere yapılmaktadır.

Kimler bu bölümü tercih etmeli? Canlıların yapı, işlev ve organizasyonlarına karşı ilgileri olan, bu alanda eğitim almak isteyenler için ideal bir bölümdür.

Biyoloji öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Biyoloji öğretmenliği bölümü Sayısal bir bölümdür ve dolayısıyla dersler sayısal ve eğitim bilimleri ağırlıklıdır.

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Genel biyoloji, Genel biyoloji laboratuvarı, Genel kimya, Genel kimya laboratuvarı.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Biyoloji öğrenme ve öğretim yaklaşımları, zooloji, zooloji laboratuvarı, sitoloji, organik kimya, Biyoloji öğretim programları, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji laboratuvarı ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Biyoloji öğretimi, Botanik, İnsan anatomisi ve fizyolojisi, Moleküler biyoloji, Genetik, Ekoloji  ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Okul deneyimi, Rehberlik, Sınıf yönetimi, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Öğretmenlik uygulaması, Biyoloji öğretiminde laboratuvar uygulamaları, özel eğitim ve kaynaştırma, Sağlık eğitimi, Çevre eğitimi ve birtakım seçmeli dersler.

Biyoloji öğretmenliği atama sayıları

Biyoloji öğretmenliği bölümü atama sayısı az olan bir Eğitim Fakültesi bölümüdür. Son 5 yılın atama sayılarını derledik ve aşağıda yazdık.

2016 Şubat 30.000 atamada Biyoloji öğretmenliğine 695 atama yapıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında Biyoloji öğretmenliğine 154 adet sözleşmeli öğretmen ataması yapılmıştı. İlk defa sözleşmeli atama bu dönemde yapıldı.

2017 Temmuz 20.127 atamasında 287 kadro ayrılmıştı.

2018 Temmuz 20.000 atamasında 68 kadro ayrılmıştı.

2019 Şubat 20.000 atamasında 70 kadro ayrılmıştı.

2019 Ağustos 19.873 atamasında 90 kadro ayrılmıştı.

2020 Mart 20.000 atamasında 93 kadro ayrılmıştı.

Biyoloji öğretmenliği atama puanları

Biyoloji öğretmenliği bölümünden alım sayısı az olduğu için yapılan atamalarda taban puanları diğer bölümlere göre yüksektir. 2016-2020 yılları arası Biyoloji öğretmenliği atamaları taban puanı şu şekilde oluşmuştur.

2016 Şubat taban puan :  74,77

2016 Ekim taban puan :   84,34

2017 Temmuz taban puan:  78,12

2018 Temmuz taban puan :  81,29

2019 Şubat taban puan : 83,29

2019 Ağustos taban puan : 81,57

2020 Mart taban puan : 80,54

Biyoloji öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Biyoloji öğretmenliğinden mezun olanlar kamu personeli seçme sınavı (KPSS) na girip iyi bir puan alarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim (lise) kurumlarında öğretmen olarak görev yapabilirler. Yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim (lise) kolejlerde ve özel okullarda çalışma imkanına sahiptirler. Bunun dışında dershane ve etüt merkezlerinde de görev yapabilmektedirler. Akademik kariyer düşünenler ise Ales sınavından iyi puan alıp üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapabilirler.

Biyoloji öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki bir lisede çalışan Biyoloji öğretmenlerinin  haftalık 15 saat çalışma karşılığında aldıkları maaş 4250 tl dir. Bir ay içerisinde haftada 15 saatten fazla girdiği ders başına 17 tl ek ders alır. Haftada 15 saat de ek ders alan bir biyoloji öğretmeni yaklaşık 1.000 tl ek ders ücreti kazanmaktadır. Dershane veya etüt merkezinde çalışan biyoloji öğretmenleri 1.500-3.000 tl arasında bir ücret almaktadır. Biyoloji dersinden özel ders almak isteyen öğrenci sayısı da epey çoktur. Özel ders vererek de bu bölümden para kazanılabilir. Biyoloji dersi özel ders fiyatları bölgeden bölgeye değişim göstermektedir. En az 40 tl en çok 150 tl saat başı özel ders ücreti bulunur.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:06

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER