Ergoterapi Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Ergoterapi bölümü nedir? Ergoterapi bölümü mezunları ne iş yapar? Ergoterapi bölümü dersleri neler? Ergoterapi bölümü 2020 maaşları ne kadar? Ergoterapi bölümü taban puanları kaç? Ergoterapi bölümü olan üniversiteler hangileri?

Ergoterapi Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Ergoterapi Bölümü Nedir?

Üniversite bölümleri hakkında tanıtıcı bilgiler vermeye, bölüm tanıtımları yapmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda ergoterapi bölümünü ele alıyoruz. YKS puanlarının açıklanması sonrasında üniversite adayları bölümleri araştırmaya başladılar.

Ergoterapi bölümü nedir? Mezunları ne iş yapar? Ergoterapi bölümü maaşları 2020 ne kadar? Ergoterapi bölümü dersleri neler? Hangi üniversitelerde ergoterapi bölümü var? Ergoterapi bölümünün taban puanları kaç? soruları bu bölüm hakkında en çok sorulan sorular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ergoterapi Mezunları Ne İş Yapar?

Ergoterapi bölümü nedir? Ergoterapi bölümü anlamlı ve amaçlı faaliyetlerle insanın sağlık ve refahını geliştiren insanlar yetiştiren bir sağlık sektörü bölümüdür. Bu bölüm 4 yıllık lisans bölümüdür. Ergoterapi bölümüne SAYISAL puan türü ile girilmektedir.

Ergoterapi bölümünde ilk yıl Anatomi, Fizyoloji, bölümün giriş dersleri gibi temel dersler alınmaktadır. Bu derslerde hastalıklar, materyaller görülmekte ve ergoterapi ile ilgili bir çok terim öğrenilmektedir. Ayrıca laboratuvarlar gezilip görülmekte ve ileride kullanılacak olan aletler tanıtılmaktadır.

Ergoterapi bölümü mezunları ne iş yapar? Ergoterapi bölümünü bitirip mezun olan kişiler, engelli ve dezavantajlı kişilerin yaşama aktif olarak katılım sağlamasını hedeflerler. Ergoterapi mezunları dezavantajlı insanların sosyal çevrelerine ve gülük hayattaki aktivitelerine daha aktif katılmalarını sağlamayı amaçlarlar.

Ergoterapi bölümü mezunlarının çalışma alanları nelerdir?

Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde, sosyal yaşama katılımlarını sağlama amacı ile psikolojik problemi olan kişilerle çalışırlar.

Duygu bütünleme terapisi ve pediatrik rehabilitasyon yaparak özel anaokulu ve kreşlerde çocuklarla çalışırlar.

Madde bağımlısı kişilerle, Mülteciler ile, Kaza ya da savaştan sonra engelli kalmış bireylerle onların refah düzeyini artırma amacı ile çalışırlar.

Belediyeler ile çevre düzenlemelerinde ve tüm dış mekanlarda maksimum erişilebilirliği sağlama açısından çalışırlar.

Okullarda insanların ergonomisi ve erişilebilirliği için düzenleme yaparlar.

Fabrikalarda insanların ergonomisi ve erişilebilirliği için düzenleme yaparlar.

Evlerde ve işyerlerinde insanların ergonomisi ve erişilebilirliği için düzenleme yaparlar.

Huzurevlerinde insanların ergonomisi ve erişilebilirliği için düzenleme yaparlar.

Hastanelerde insanların ergonomisi ve erişilebilirliği için düzenleme yaparlar.

Rehabilitasyon Merkezlerinde insanların ergonomisi ve erişilebilirliği için düzenleme yaparlar.

Bakımevlerinde insanların ergonomisi ve erişilebilirliği için düzenleme yaparlar.

Sığınma evlerinde insanların ergonomisi ve erişilebilirliği için düzenleme yaparlar.

Ergoterapi Bölümü Dersler Neler?

Ergoterapi bölümü dersleri şunlardır;

1.sınıf: Ergoterapiye giriş, Türk Dili, Araştırma Yöntemlerine Giriş, Sağlık ve İyi Olma İçin Stratejiler, İngilizce, Ergoterapi Teorileri, Büyüme ve Gelişim, Ergoterapide Aktiviteler, Anatomi, Engellilik Sosyolojisi, Psikoloji, Fizyoloji, Ergoterapide Etik ve Profesyonel Gelişim, Temel Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kullanımı ve seçmeli dersler.

2.sınıf: Performans Alanları Duyu- Motor, Performans Alanları Psikososyal, Performans Alanları Kognitif, Nöroanatomi, Temel Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri, Kas İskelet Sistemi Fonksiyon Yetersizlikleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk İşaret Dili, Kas İskelet Sistemi Hastalıklarında Ergoterapi, Günlük Yaşam Aktiviteleri, Psikiyatride Ergoterapi, Fonksiyonel Kinezyoloji, Yardımcı Teknoloji, Araştırma Yöntemleri, Yaz Stajı ve seçmeli dersler.

3.sınıf: Nörogelişimsel Bozukluklar, Geriatrik Rehabilitasyonda Ergoterapi, Probleme Dayalı Ergoterapi Uygulamaları, Koruyucu Ergoterapi ve Çevresel Düzenlemeler, Ergoterapide yönetim, organizasyon ve kayıt sistemleri, Mesleki Rehabilitasyon, Nörogelişimsel Bozukluklarda Ergoterapi, Ortez ve Biomekanik, Toplum Temelli Rehabilitasyon, Yaz Stajı ve seçmeli dersler.

4.sınıf: Klinik Eğitim, İletişim, Kanıta Dayalı Ergoterapi Uygulamaları, Öğrenci Mezuniyet Projesi ve bir takım seçmeli dersler.

Ergoterapi Bölümü 2020 Maaşları Ne Kadar?

Ergoterapi bölümünü tercih etmek isteyen adayların en merak ettiği konulardan biri de ergoterapi bölümü 2020 maaşları ne kadar? sorusudur.

Göreve yeni başlayan Ergoterapist maaşları 2020 yılı devlet kurumlarında yaklaşık 4.300 tl civarıdır.

Göreve yeni başlayan Ergoterapist maaşları 2020 yılı özel sektörde yaklaşık 3.100 tl civarıdır. Bu maaş çalışılan il, çalışılan kuruma göre bazı farklılıklar gösterebilir. Tecrübe ve çalışma yılı arttıkça maaşta da artışlar olmaktadır.

Ergoterapi Bölümü Olan Üniversiteler Hangileri?

Ergoterapi bölümünü okumak isteyen adaylar ergoterapi bölümü taban puanlarını ve hangi üniversitede ergoterapi bölümü olduğunu merak etmektedirler. Ergoterapi bölümünde en yüksek taban puan HACETTEPE Üniversitesi 367,42 puan ile almış. Sıralaması ise 92.919 olmuş. En düşük taban puan ile alan devlet üniversitesi ise Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi 303,321 taban puan ile almıştır. Sıralaması ise 182.107 olarak oluşmuştur. Özel üniversitelerde ise daha düşük puanlar ile ücretli olarak okunabilmektedir.

Türkiye’de bünyesinde Ergoterapi bölümü bulunan üniversiteler ise şunlardır;

Hacettepe Üniversitesi

İstanbul Medipol Üniversitesi

Biruni Üniversitesi

Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Girne Amerikan Üniversitesi

Yakın Doğu Üniversitesi

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 02:58

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER