Fizik Öğretmenliği nedir? Fizik Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Fizik Öğretmenliği nedir? Fizik Öğretmenliği hakkında merak edilenler... Fizik Öğretmenliği dersleri nelerdir? Fizik Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Fizik Öğretmenliği atama puanları kaç? Fizik Öğretmeni çalışma alanları 2020? Fizik Öğretmeni maaşı ne kadar 2020?

Fizik Öğretmenliği nedir? Fizik Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Binlerce lise öğrencisi ve liseden mezun olan üniversite adayı sınavlara hazırlanmaktadır. Bu kişiler içinde öğretmen olmak isteyen de binlerce kişi bulunmakta. Bu adaylar öğretmenlik bölümleri hakkında bilgileri merak etmektedirler. Biz de Eğitim fakültesi öğretmenlik bölümleri hakkında detaylı bilgileri siz okuyucularımızla paylaşmaktayız. Bu yazımızda bir lise öğretmenlik bölümü olan fizik öğretmenliği hakkında merak ettiklerinizi bulacaksınız. Keyifli okumalar dileriz.

Fizik öğretmenliği nedir? Fizik öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Eğitim fakültesinin orta öğretim ( lise ) öğretmenlik bölümlerinden birisi de Fizik öğretmenliği bölümüdür. Fizik öğretmenliği bölümüne adaylar matematik fen testi puanlarına göre yerleşirler. Bir sayısal bölüm olan fizik öğretmenliği bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölümde okuyan öğrenciler hem fiziğin alt disiplin derslerini hem de eğitim bilimleri ile ilgili dersleri ve yüksek öğretim kurumları ortak derslerini almaktadırlar. Alan eğitimi dersleri sadece teorik olarak değil laboratuvarlarda pratik eğitim olarak da verilmektedir. Son sınıfa gelindiğinde 1. Dönem okul deneyimi ve 2. Dönem öğretmenlik uygulaması dersi adı altında staj eğitimlerini yapmaktadırlar. 1.dönem okul deneyimi dersi liselerde görevlendirilen bir sınıfta gözlem yapılarak geçer. 2. Dönemki staj eğitimi olan öğretmenlik uygulaması ise liselerdeki sınıflarda bir öğretmen gibi ders anlatımı şeklinde geçmektedir. Dördüncü sınıfta ayrıca iki dönemde fizikte araştırma projesi olarak belirli bir proje yürütülmektedir. Öğrenciler proje konuları seçerler, belirli araştırmalar yaparlar, belirli bir sürenin sonunda öğretmenlerine projelerini sunarlar. Bu bölümü seçmeyi düşünüyorsanız öncelikle öğrenmeyi sonra da öğretmeyi sevmeniz gerekiyor. En önemlisi de fiziğe ilginizin olmasıdır.

Fizik Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Genel kimya, Fizik, Analiz, Genel biyoloji, Genel biyoloji laboratuvarı, Temel matematik, Matematik ve fen eğitimine akademik hazırlık.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Hücresel ve moleküler biyoloji, Genel kimya laboratuvarı, Matris kuramı, Fizikte matematiksel metotlar, Kuantum fiziği, Titreşimler ve dalgalar, Elektronik, Elektronik laboratuvarı, Fizik, çevre boyutu, Okul içi ve okul dışı ortamlarda fen eğitimi ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Özel öğretim yöntemleri, Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Evrim ve biyolojik çeşitlilik, Rehberlik ve danışmanlığın temelleri, Fen eğitiminde laboratuvar uygulamaları, Fen ve matematik eğitiminde ölçme ve değerlendirme, Fizikte özel konular, Fen ve matematikte öğretim yöntemleri, Türkiye cumhuriyet tarihi, Fizik, Fizik laboratuvarı, Optik, Optik laboratuvarı ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Rehberlik, Elektro manyetik teori, Orta öğretim fizik deneyleri, Çekirdek fiziği Fen ve matematik eğitiminde araştırma yöntemleri, Fizik öğretim yöntemleri, Matematik ve fen alanları öğretiminde okul deneyimi, Fizik öğretmenliği uygulaması semineri, bilim felsefesi, Sınıf yönetimi, Matematik ve fen alanları öğretiminde Öğretmenlik uygulaması ve birtakım seçmeli dersler.

Fizik Öğretmenliği atama sayıları

2016 Şubat 30.000 atamasında 398 kişilik kontenjan ayrıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında 156 kişilik kontenjan ayrıldı.

2017 Temmuz 20.000 atamasında 239 kişilik kontenjan ayrıldı.

2018 Temmuz 20.000 atamasında 132 kişilik kontenjan ayrıldı.

2019 Şubat atamasında 235 kişilik kontenjan ayrıldı.

2019 Ağustos atamasında 250 kişilik kontenjan ayrıldı.

2020 Mart atamasında 156 kişilik kontenjan ayrıldı.

Fizik öğretmenliği atama puanları

Yukarda da görüldüğü gibi fizik öğretmenliği bölümünün atama sayıları düşük seviyelerde. Bu yüzden atama taban puanları diğer branş öğretmenlerine göre daha yüksek kapatmaktadır..

2016 Şubat taban puan :     76,32

2016 Ekim taban puan :       80,64

2017 Temmuz taban puan:  78,02

2018 Temmuz taban puan :  77,83

2019 Şubat taban puan :     77,09

2019 Ağustos taban puan :  75,45

2020 Mart taban puan :  74,96

Fizik öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Fizik öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler ister özel sektörde isterse de Kamu Personeli Seçme Sınavına ( KPSS ) girip atamasına yetecek kadar puan aldıktan sonra devlet liselerinde öğretmenlik yapabilirler. Liselerde öğretmen olmayı istemeyenler ise üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler. Bunun için Ales sınavına girip yeterli puan almaları gerekir. Akademik kariyer düşünenlerin ayrıca lisans eğitimi alırken ders notlarına dikkat edip yüksek tutmaları önem arz etmektedir. Hiç öğretmenlik yapmak isteyen kişiler ise bilimsel merkezlerde, Türkiye atom enerji kurumunda, Maden tetkik arama kurumunda ve Nükleer arama enstitüsünde çalışma imkanlarına sahip olabilirler.

Fizik öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta öğretim ( lise ) kurumlarında çalışan bekar yeni atanan bir fizik öğretmeninin alacağı maaş günümüz itibarıyla yaklaşık 4200 tl dir. Bu maaş haftalık 15 saat derse girme karşılığında verilmektedir. 2020 yılı itibarıyla Haftalık 15 saatten fazla girilen ders başına ise 17 tl ek ders ücreti verilmektedir. Tecrübesiz, yeni göreve başlamış bir fizik öğretmeni özel okullarda yaklaşık 2.000 – 3.000 tl arası bir maaş alır. Dershanelerde de hemen hemen aynı ücreti alırlar. Eğer tecrübeli, kendini ispatlamış, iyi bir fizik öğretmeniyseniz maaş baya bir artış gösterir. Bu da yaklaşık 5.000 – 10.000 tl arası değişmektedir. Fizik öğretmenleri ayrıca lise ve lise mezunu öğrencilere özel ders verme imkanlarına sahiptirler. İyi bir fizik öğretmeni saati 200 tl ye bile özel ders verebilmekte. Ama bu durum şehirden şehire ve öğretmene göre değişmektedir. Fizik öğretmenleri saati 50-250 tl arasında özel ders vermektedirler.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 00:17

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER