Gazetecilik Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Gazetecilik bölümü hakkında tanıtıcı bilgiler, Gazetecilik bölüm tanıtımı, Gazetecilik bölümü sıralaması kaç? Gazetecilik bölümü puanları kaç? Gazetecilik bölümü dersleri neler? Gazetecilik bölümü nedir? Gazetecilik bölümü mezunları ne iş yapar? Gazetecilik bölümü iş olanakları neler?

Gazetecilik Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Gazetecilik Bölümü Nedir? Gazetecilik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Üniversiteye giriş için puanların açıklanmasından sonra tercih dönemine girilmiş oldu. Adaylar tercihler açılmadan şimdiden araştırma yapmaya başladılar. Biz de üniversite adaylarına yardımcı olması bakımından üniversite bölümleri yazılarımıza bu yazımızda Gazetecilik bölümü ile devam ediyoruz.

Gazetecilik bölümü yazmayı düşünenler Gazetecilik bölümü nedir? Gazetecilik bölümü mezunları ne iş yapar? sorularını merak ediyorlar. Gazetecilik; herhangi bir olayın yaşandığında ya da merak edilen bir konuyu insanlara haber veren kişilerin yaptığı bir meslektir.

Gazetecilik bölümünü okuyup bu mesleği yapmayı düşünenlerin en çok takıldığı soru bölümü bitirdikten sonra iş hayatına nasıl atılırım? Ne iş yaparım? İş imkanı nasıldır? İş bulabilir miyim? Çalışma olanakları ve alanları nasıl? sorularıdır.

Bu sorulara direk evet ya da hayır cevabını vermenin doğru olmayacağını düşünüyoruz. Bu meslekte aslında iş imkanını kişinin kendi oluşturmaktadır. Mezun olduktan sonra adaylar KPSS’ye girip kamu kurumlarında çalışma imkanına sahiptirler fakat son yıllarda açılan kontenjanlar çok az olduğu için kamuya atanmak baya zor bir hal aldı.

Gazetecilik bölümü 4 yıllık bir lisans bölümü ve puan türü SÖZEL puan türüdür.

Gazetecilik bölümünden mezun olan kişiler;

Gazeteci olarak devlet kurumlarından sadece TRT’de görev yapabilirler.

Belediyelerde görev yapabilirler.

Çeşitli bakanlıkların bünyelerinde Basın Danışmanı olarak görev yapabilirler.

Çeşitli bakanlıkların bünyelerinde Halkla İlişkiler birimlerinde görev yapabilirler.

Mecliste bakanlıkların basına yer verdiği bölümlerde görev yapabilirler.

Özel sektörde ise kişi kendi iş imkanını kendi yaratması gerekiyor. Günümüzde kurumsal televizyonlar ve kurumsal gazetelerden ziyade internet haberciliği, sosyal medya haberciliği daha popüler bir hal aldı. Bu dönemde insanlar gazete ve televizyon yerine internet ve sosyal medyada daha çok vakit geçiriyor. Doğal olarak ta gazeteci ve haberciler sosyal medya ve internetten daha çok kişilere ulaşmaktadır.

Belli bir alanda uzman olmak iş imkanınızı kolaylaştırmaktadır ve çok önem arz etmektedir. Bunlara örnek verecek olursak grafik tasarımcısı, web tasarımcısı, sosyal medya alanında uzmanlık, internet haberciliği üzerine uzmanlık, yazılım üzerine uzmanlık, foto muhabiri, röportaj, söyleşi, öyküsel haber, video haber, fotoğraf, vs. Yani bir alan üzerine uzmanlaşmak çok önemlidir.

Gazetecilik Bölümü Dersleri

Gazetecilik Bölümü Dersleri şunlardır;

1.sınıf: İletişim Bilimine Giriş, İletişim Tarihi, Temel Fotoğrafçılık, Sosyoloji, Bilgisayar Kullanımı, Türk Dili, Yabancı Dil, İletişim Kuramları, Gazeteciliğe Giriş, Türkiye’nin Sosyal ve Kültürel Yapısı, Etkili ve Güzel Konuşma, Grafik Tasarım

2.sınıf: Basın Tarihi, İletişim Sosyolojisi, İletişim Bilimlerinde Araştırma Yöntemleri, Haber Toplama-Yazma Teknikleri, Türkiye’de Modernleşme Tarihi, Sayfa Tasarımı, Mesleki İngilizce, Medya Okur Yazarlığı, Cumhuriyet Dönemi Basın Tarihi, İletişim Sistemleri, Uygulamalı Gazetecilik, Basın Dili ve Uygulamaları, Uygulamalı Fotoğrafçılık, Sosyal Psikoloji, İletişim Hukuku

3.sınıf: Gazetecilikte Yapım Süreçleri 1, Gazetecilikte Yapım Süreçleri 2, Uluslararası İletişim, İşaret Dili, Popüler Kültür, Gazete Yazı Türleri, Medya İşletmeciliği, Sosyal Medya, Radyo ve Televizyon Haberciliği, İnternet Gazeteciliği, Röportaj ve Söyleşi Teknikleri, Uzmanlaşmış Gazetecilik, Medya ve Mizah, Web Tasarımı, Yeni İletişim Teknolojileri.

4.sınıf: Profesyonel Gazetecilik Araştırmaları-1, Profesyonel Gazetecilik Araştırmaları-2, Medya ve Kamuoyu, Haber Çözümleme ve Değerlendirme, Fikir Gazeteciliği, Bilim Muhabirliği, Toplumsal Hareketler ve Basın, Haber Kuramları ve Kurgusu, Yeni Medya ve Dijital Kültür, Yerel Gazetecilik, Araştırmacı Gazetecilik, Türkiye’de Gazeteci Kimliği, Spor Gazeteciliği, Lobicilik ve Medya, Avrupa Birliği ve Medya

Gazetecilik Bölümü Taban Puanları Kaç?

Gazetecilik Bölümü Taban Puanları Kaç? sorusu en çok merak edilen sorulardan biri olarak geliyor. Gazetecilik bölümünde en yüksek taban puan ile öğrenci alan üniversite Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik İngilizce ve Burslu bölümüdür. 2019 2020 taban puanı 469,03 iken sıralaması 733 olarak oluşmuştur. Kontenjanı 2 kişidir.

En düşük taban puan ile alan üniversiteye bakacak olursak devlet üniversitesi olarak Elazığ Fırat Üniversitesi İkinci Öğretim olduğunu görmekteyiz. Bu üniversiteye son giren öğrencinin taban puanı 241,75, sıralaması ise 677.241. Özel üniversitelere ücretli olarak daha düşük puanlar ile hatta barajı geçmenizin yeterli olacağı bir puan ile girilebilmektedir.

Gazetecilik Bölümü Nedir? Gazetecilik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? yazımız hakkında verdiğimiz tanıtıcı bilgilerin tercih zamanında yararlı olacağını ummaktayız. Diğer üniversite bölümleri için sitemizin üniversite bölümleri kategorisine bakınız.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:18

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
remzi
remzi - 2 yıl Önce

Gazeteci olmak için üniversite okumak mecburi mi? Ya da gazetecilik dışında bölüm okusak gazeteci olamaz mıyız?

SIRADAKİ HABER