Gerontoloji Bölümü Nedir? Gerontoloji Bölümü Hakkında Tanıtıcı Bilgiler

Gerontoloji bölümü nedir? Gerontoloji bölümü hakkında tanıtıcı bilgiler, Gerontoloji nasıl bir bölüm? Gerontoloji bölümü dersleri neler? Gerontoloji bölümü puanları kaç? Hangi Üniversitelerde Gerontoloji Bölümü var? Gerontoloji bölümü mezunları ne iş yapar? Gerontoloji bölümü maaşları ne kadar?

Gerontoloji Bölümü Nedir? Gerontoloji Bölümü Hakkında Tanıtıcı Bilgiler

Üniversite bölümleri hakkında tanıtımlarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda Gerontoloji bölümü ile ilgili tanıtıcı bilgiler vereceğiz. Gerontoloji bölümü hakkında en fazla sorulan sorular Gerontoloji bölümü nedir? Gerontoloji bölümü nasıldır? Gerontoloji bölümü dersleri neler? Gerontoloji bölümü hangi üniversitelerde var? Gerontolji bölümü kaç puan ile kazanılır? Gerontoloji bölümü mezunu ne iş yapar? Gerontoloji bölümü 2020 maaşları ne kadar?

Gerontoloji bölümünün geçmişine bakacak olursak Dünyada 100 yıldan fazla geçmişi olan bir bölümdür. 1903 yılında Rus Bilim Adamı tarafından ortaya çıkarılıp literatüre girmiştir. 1960 yıllarında ise Almanya başta olmak üzere Avrupanın bazı ülkelerinde meslek olarak tanımlanmaya başlamıştır. Gerontoloji bölümü ülkemizde ise ilk olarak 2006 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesinde açılmıştır.

Gerontoloji Bölümü Nedir? Gerontoloji Bölümü Hakkında Tanıtıcı Bilgiler

Gerontoloji nedir? Gerontoloji bir yaşlılık ya da yaşlanma bilimidir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler Gerontolog unvanını alırlar. Gerontoloji bölümü yaşlı kişilerin yaşamlarını daha iyi bir düzeye getirmeyi amaçlayan öğrenciler yani Gerontologlar yetiştirir.

Gerontoloji bölümü 4 yıllık bir bölümdür. Henüz daha yeni bir bölüm olmasından dolayı halk tarafından fazla bilinmemektedir. Ülkemizde sadece Antalya Akdeniz Üniversitesinde ve İstanbul Üniversitesinde bulunmaktadır. KKTC Lefkoşa’da ise burslu ve %75 indirimli olarak ta gidilebilir.

Gerontoloji bölümü Sağlık Bilimleri Fakültesi içerisinde yer alır ve puan türü SAYISAL puan türüdür. 2019 taban puanlarına bakacak olursak Gerontoloji bölümünde

249,45 puan ile burslu Yakındoğu Üniversitesi

246,19 puan ile Akdeniz Üniversiesi

242,154 taban puan ile İstanbul Üniversitesi

241,02 taban puan ile %75 indirimli Yakın Doğu Üniversitesine girildiğini görmekteyiz.

Gerontoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Çalışma Alanları Nelerdir?

Gerontoloji bölümünden mezun olan Gerontologlar çalıştıkları kurumlarda yaşlılar ile ilgilenirler. Onların ihtiyaçlarına yardımcı olurlar. Yaşam kalitelerini artırmaya çalışırlar ve onların daha huzurlu ve mutlu olmalarını sağlarlar.

Gerontologların çalışma alanları ise şunlardır;

Huzur evlerinde yönetim kısmında

Belediyelerde Danışman olarak

Hastanelerde

Bankalarda

Sigorta Şirketlerinde

Yaşlı Bakım Merkezlerinde

Özel Şirketlerde

Gerontoloji Bölümü Dersleri Neler?

1.sınıf: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Biyolojik Yaşlanma Teorileri, Gerontolojiye Giriş, İstatistik, Psikolojik Yaşlanma Teorileri, Sosyolojik Yaşlanma Teorileri, Türk Dili, Yabancı Dil, Anatomi ve Yaşlılık Fizyolojisi.

2.sınıf: Antropoloji, Genel Psikoloji, Kantitatif Araştırma Metodları, Sağlık Ekonomisi, Sosyal Hukuk, Yaşlılık Farmakolojisi, Yaşlılık Planlaması Organizasyonu ve Personel Yönetimi, Kalitatif Araştırma Metodları, Felsefe, Sosyal Eşitsizlik ve Tabakalaşma, Sağlık Ekonomisi, Ticaret, İşletme ve Vergi Hukuku, Yaşlılarda Serbest Zaman.

3.sınıf: Gerontolojide Etik ve Yasal Konular, Miras ve Yaşlı Bakım Hukuku, Sağlık Kurumları Yönetimi, Yaşlı Bakım Modelleri, Yaşlılık Hastalıkları, Yaşlılık ve Beslenme, Aktif ve Başarılı Yaşlanma, Bakıma Muhtaçlık ve Yaşlı Bakımı, İş Hukuku, Kır ve Kentte Yaşlı Bakımı, Kuşaklararası İlişkiler.

4.sınıf: Bitirme Ödevi, Göç- Yaşlanma ve Yaşlılık, Türkiye ve Avrupa Sosyal Güvenlik Sistemi, Yaşlılıkta Eğitim, Gerontolojide Mesleki Uygulama, Mesleki Denetim ve Raporlama.

Gerontoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Ülkemizde bazı üniversitelerinde Gerontoloji bölümü bulunmaktadır. Bu üniversiteler şunlardır;

Antalya Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü

KKTC- LEFKOŞA Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi BURSLU Gerontoloji Bölümü

KKTC- LEFKOŞA Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi %75 İnd. Gerontoloji Bölümü

Gerontolog Maaşları 2020

Gerontoloji bölümü okuyan ve okumak isteyen öğrencilerin bu bölüm hakkında en çok merak ettiği konuların başında gerontoloji maaşları yani gerontolog maaşları 2020 ne kadar? Sorusudur.

Devlet kurumlarında çalışan bir gerontolog 2020 maaşı yaklaşık 4.100 tl

Özel kurum ve şirketlerde görev yapan bir gerontolog maaşı ise yaklaşık 2.325 tl – 3.500 tl civarı oluşmaktadır.

Diğer meslek dallarının maaşları ile ilgili yazılarmıza sitemiz maaş kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Gerontoloji bölümü ile ilgili Gerontoloji bölümü nedir? Ne iş yapar? Maaşları ne kadar? Gerontoloji bölümü dersleri ve taban puanları ile ilgili tanıtıcı bilgiler verdik. Üniversite adaylarına tercih döneminde başarılar dileriz.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 01:52

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER