Grafik Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Grafik tasarımı nedir? Grafik tasarımı bölümü mezunları ne iş yapar? Grafik tasarımı bölümü dersleri nelerdir? Grafik tasarımı olan üniversiteler hangileri?

Grafik Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Grafik tasarımı bölümü nedir?

Liselilerin veya lise mezunu olup üniversite sınavına hazırlanan kişilerin özellikle merak ettiği meslekler ve üniversite bölümleri hakkında yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda ise liselilere veya lise mezunu olup üniversite sınavına hazırlanan kişilere faydalı olması açısından ele alacağımız konu grafik tasarımı bölümüdür. Bölüm ve meslek tanıtımlarına grafik tasarımı bölümü ile devam ediyoruz. Grafik tasarımı bölümü nedir? Grafik tasarımı bölümü mezunları ne iş yapar? Grafik tasarımı bölümü dersleri nelerdir? Hangi üniversitelerde grafik tasarımı bölümü bulunmaktadır? Grafik tasarımı bölümü olan üniversiteler nelerdir? sorularına yer verdiğimiz yazımızda bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen üniversite öğrencisi adaylarının kafalarına takılan şeyleri cevapladık.

Grafik tasarımı bölümü ne iş yapar?

Üniversite adaylarının geleceği daha net görmesi ve kariyer seçimlerine bir nebze olsun ışık tutabilmek için Grafik Tasarımı bölümü nedir? Ne iş yapar? Sorularından bahsedeceğiz. Grafik tasarımı kısaca özetlemek gerekirse herhangi bir mesajı ulaştırmak ya da herhangi mevcut bir görseli geliştirmek ya da bir düşünceyi görselleştirmek için odaklanmış bir disiplindir. Mesela bir şeyi görsele dökmekle alakalıdır. Yani iletişimi görselle yapan bir bölümdür.

Grafik tasarımı hem 2 yıllık hem de 4 yıllık okunabilen bir bölümdür. 2 yıllık grafik tasarımı bölümlerine TYT puanı ile, 4 yıllık Grafik Tasarımı bölümüne ise Eşit Ağırlık ( EA ) puan türü ile girilmektedir. Bazı üniversitelerde grafik tasarımı bölümü okumak için çizim yeteneği şartı bulunmaktadır. Grafik tasarımı bölümü okurken piyasayı takip etmek gereklidir. Çalışacağınız sektörde en çok hangi programlar kullanılıyor ise o programların üzerinden de eğitim almanız gerekmektedir. İş bulma olanakları kısıtlı değildir. Grafik tasarımı bölümü okumak isteyen kişilere tavsiyelerimiz şunlardır; Gidecekleri üniversiteye kesinlikle araştırmaları gerekir. Öğretmenlerin ne kadar kaliteli olduğunu araştırmalılar. Grafik Tasarımı bölümü okuyan kişilere ulaşıp bölümün öğretmenleri hakkında bilgi almaları lazım.

Grafik tasarımı bölümü mezunları ne iş yapar? Örneğin bir şirket oluşturan kişinin kurumsal kimliğini oluşturabilir, reklam vermek isterse reklamlarını tasarlayabilir her türlü aşamada yardımcısı olabilir. Logolar oluşturabilir. Kitap tasarımı, dergi tasarımı, katalog tasarımı, basın ilanı, restoranlarda gördüğünüz menüleri, bütün ambalaj tasarımı, web sitesi, grafiti, video kurgulama, davetiye, karikatür, oyunlar için karakter tasarımı, broşür ve afiş gibi birbirlerine eklemlenen elemanlardan oluşan alanlarda uzmandırlar ve bu işleri yaparlar.

Grafik Tasarımı Bölümü Dersleri

Grafik tasarımı bölümü okumak isteyen adayların merak ettiği konulardan biri de grafik tasarımı bölümünde hangi derslerin olduğudur. Grafik tasarımı bölümü dersleri şunlardır;

Görsel Tekniklere Giriş dersi

Sanat Felsefesi dersi

Grafik Tasarım Stüdyo dersi

Temel Tasarım dersi

Tipografi dersi

Web Tasarımı dersi

Grafik tasarım dersi

Pazarlama teknikleri dersi

Profesyonel teknik

Sanat Yapıtının Analizi dersi

Bilgi Tasarımı dersi

Tasarım: Görüntü ve Metin dersi

Fotoğraf Animasyon ve Televizyon- Film grafiği dersi

Yazı ve Tipografiye giriş dersi

Desen dersi

Tasarım araç ve teknikleri dersi

Sanat ve Kültür dersi

Reklamcılık Psikolojisi dersi

Grafik Tasarım Tarihi dersi

İllustrasyon dersi

Animasyon dersi

Hareketli Grafikler dersi

Çeşitli seçmeli dersler

Grafik Tasarımı Bölümü Olan Üniversiteler

Grafik Tasarımı bölümü okumayı düşünen adaylar hangi üniversitelerde Grafik Tasarımı dersi olduğunu merak ediyorlar. Grafik Tasarımı bölümü olan üniversiteler şunlardır;

Üniversite Adı

Bölüm

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİV.

Grafik Tasarım (İng. Ve Burslu)

ATILIM ÜNİV.

Grafik Tasarımı (Burslu)

ALTINBAŞ ÜNİ.

Grafik Tasarımı (Burslu)

FATİH SULTAN MEHMET ÜNİV.

Grafik Tasarımı (Burslu)

KARATAY ÜNİV.

Grafik Tasarımı (Burslu)

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİV.

Grafik Tasarımı (İng. Ve %50 İnd.)

KARATAY ÜNİV.

Grafik Tasarımı (%75 İnd.)

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİV.

Grafik Tasarımı (İng. Ve Ücretli)

YALOVA ÜNİV.

Grafik Tasarımı

ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİV.

Grafik Tasarım

ATILIM ÜNİV.

Grafik Tasarım (%75 İnd.)

ATILIM ÜNİV.

Grafik Tasarım (%50 İnd.)

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİV.

Grafik Tasarımı (%50 İnd.)

ALTINBAŞ ÜNİV.

Grafik Tasarımı (%50 İnd.)

KARATAY ÜNİV.

Grafik Tasarımı (Ücretli)

KARATAY ÜNİV.

Grafik Tasarımı (%50 İnd.)

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİV.

Grafik Tasarım (Ücretli)

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİV.

Grafik Tasarım (%50 İnd.)

ULUSLARARASI BALKAN ÜNİV.

Grafik Tasarım (%25 İnd.)

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 02:28

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER