İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir? Mezunu Ne İş Yapar?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir? İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Dersleri İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Taban Puanları Kaç? İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü maaşları, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Hakkında Tanıtıcı Bilgiler

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir? Mezunu Ne İş Yapar?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Tanıtımı

YKS puanlarının açıklandığı bugün adaylar puanlarını öğrendi ve artık puanlarına göre tercihlerini düşünmeye başladılar. Tercih zamanı yaklaşırken üniversite bölümlerini araştırmaya başladılar. Üniversite bölümleri hakkında tanıtıcı bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bugünkü bölüm tanıtımı yazımız İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü hakkında olacak.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir? İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü taban puanları nasıl? İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü dersleri, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü kaç yıllık? Soruları bu bölüm hakkında en çok merak edilen sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu soruları yazımızda ele alacağız.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir?

Genel bir bilgi vererek İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir? bakalım. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü bir çevre ve mekana kişinin istediği şekle uygun olarak ve ekonomik koşulları da göz önünde bulundurarak, sanatsal bir tasarım yapan kişiler yetiştiren bir bölümdür. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Eşit Ağırlık puan türü ile bu bölüme girilebilmektedir.

Üniversitelerde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı dışında sadece İç Mimarlık bölümü de bulunmaktadır. İç Mimarlık bölümü ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü arasındaki ayrım şöyledir;

İç Mimarlık bölümü puan türü Sayısal iken İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü EŞİT AĞIRLIK puan türüdür.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde Matematik dersinin ders saati biraz daha fazladır. Bu farklılığın dışındaki çalışma koşulları arasında bir farklılık yoktur.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü okumak isteyen adayların tasarım yaparken sorun yaşamaması adına hayal gücü çok iyi olmalıdır. Çizim yeteneği olup olmaması çok fazla önemli değildir. Çünkü çizimler teknik resim olarak yapılmaktadır.

Mimarlık bölümü nedir?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunları üniversite eğitimleri boyunca aldığı derslerle alakalı sektörlerin hepsinde çalışabilirler. Örneğin ışık tasarımı dersi almış bir öğrenci mezun olduktan sonra ışık tasarımı alanında kendisine iş alanı kurabilir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunları kapalı bir yerin iç tasarımını ya da düzenini tasarlarlar ve güzelleştirirler. Aynı zamanda dış çevresinin yenileme, düzenleme ve güzelleştirmesini de yaparlar.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar;

Akademik kariyer yaparak üniversitede çalışabilirler.

Kendi marka ve firmasını kurabilirler.

Mimarların yanında çalışabilirler.

İnşaat Şirketlerinde görev yapabilirler.

Yapı Dekorasyon firmalarında çalışma imkanları vardır.

Ev dekorasyon firmalarında görev yapabilirler.

İç dekorasyon firmalarında çalışabilirler.

Belediyelerde çalışabilirler.

KPSS’ye girip yeterli puan alarak devlet memuru olarak görev yapabilirler.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Dersleri

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Dersleri şunlardır;

1.sınıf: Temel Mekan Tasarımı, Mekan Tasarım Stüdyosu, Grafik İletişim, Teknik Çizim, Mimarlığa Giriş, İç Mimarlığa Giriş, Sanat ve Tasarım Tarihi, Serbest El Çizim, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Mimarlık İçin İngilizce, İç Mimarlık İçin İngilizce, Malzeme ve Yapı Bilgisine Giriş, İç Mekanda Malzeme ve Yapı, Sanat ve Mimarlık Tarihine Giriş, Mekan Tasarım Tarihi, Maket Yapımı

2.sınıf: Mekan Tasarım Stüdyosu, Sunum Teknikleri, Çevre Sosyolojisi, İç Mekan Tasarımında Kavramsal Yaklaşımlar, Yapı Malzemeleri ve Teknolojileri, Mekan Tasarım Tarihi, Kültür ve Mekan, Mimari Rölöve, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Renk ve Doku, Mobilya Tarihi, Aydınlatma Tasarımı, Tasarımda İnsan Faktörü ve bir takım seçmeli dersler.

3.sınıf: Mekan Tasarım Stüdyosu, Detay Stüdyosu, Mobilya Tasarımı, Akustik ve Yangın Güvenliği, İç Mekanda İnsan Faktörü, Bilgisayar Destekli Modelleme, Çevre Psikolojisi, Rölöve, Yaz stajı, Staj, Mobilya tasarımı için malzeme ve üretim teknikleri, İç mekanda sürdürülebilir tasarım, İç mekanda yenilikçi yapım teknikleri ve malzeme, Modüler sistemler ve ergonomi, İç mekanda çevre kontrolü, İmar hukuku ve yönetmelikleri, Girişimcilik ve pazarlama ve bir takım seçmeli dersler.

4.sınıf: Mekan tasarım stüdyosu, Tasarım yönetimi, Mesleki uygulama ve portfolyo, Konaklama sektörü iç mekan tasarımı, İç mimaride iş sağlığı ve güvenliği, yaz stajı, staj ve seçmeli dersler.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Taban Puanları Kaç?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Taban Puanları Kaç? sorusu en çok merak edilen soruların başında geliyor. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde en yüksek taban puan ile öğrenci alan üniversite Özyeğin Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı İngilizce ve Burslu bölümüdür. 2019 2020 taban puanı 417,904 iken sıralaması 13.165 olarak oluşmuştur.

En düşük taban puan ile alan üniversiteye bakacak olursak devlet üniversitesi olarak Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olduğunu görmekteyiz. Bu üniversiteye son giren öğrencinin taban puanı 312,14, sıralaması ise 192.072 olmuş. Özel üniversitelere ücretli olarak daha düşük puanlar ile girilebilmektedir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir? İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? yazımız hakkında verdiğimiz tanıtıcı bilgilerin tercih zamanı faydalı olacağını umuyoruz. Diğer üniversite bölümleri için sitemiz üniversite kategorisine bakabilirsiniz.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Maaşları Ne Kadar?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Mezunları Devlet kurumlarına atandıklarında aldıkları maaş yaklaşık 4.400 tl

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Mezunları Özel sektörde göreve yeni başladıklarında ise yaklaşık 2.350 tl maaş almaktadırlar. Tecrübe ve çalışma yılı arttıkça her sene maaşlarında artış olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 02:16

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER