İktisat Bölümü Nedir? İktisat Mezunları Ne İş Yapar?

İktisat bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır? İktisat bölümü dersleri nelerdir? İktisat mezunu formasyon alabilir mi? İktisat mezunu ne iş yapar?

İktisat Bölümü Nedir? İktisat Mezunları Ne İş Yapar?

İktisat Bölümü Nedir, İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

Yıllardır iktisat için sınırlı kaynak ile sınırsız ihtiyacın giderilmesi üzerine klasikleşmiş bir tanım yapılmaktadır. Ancak iktisatçı yani iktisat mezunu ne iş yapar buradan anlaşılması mümkün değildir. Temelinde iktisat kavramının doğduğu yıllar için doğrudur. O dönem yalnızca yeme, içme, barınma ve savunma gibi temel ihtiyaçları kısıtlı imkânlarla karşılamak için iktisat bilimi doğmuştur demek yanlış olmaz. Ancak bugün iktisat mezunları oldukça geniş bir alanda istihdam edilmektedir.

Günümüzde artık yalnızca sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyacı karşılamak bir iktisatçı için tek görev değildir. İktisatçı bankacılık, finans piyasaları, al sat işlemleri, sermaye piyasası, bireysel yatırım araçları gibi alanlardan birinde veya bir kaçında uzmanlaşmak zorundadır. En fazla iktisat mezunu istihdam eden kurumlar özel sektörde banka ve finans kuruluşları olmakla birlikte 100 ve üzeri personeli olan her şirkette mutlaka iktisat mezunu çalışmakta olup çoğunlukla ayrı bir finans birimi mevcuttur.

İktisat Bölümü Dersleri Nelerdir?

Her üniversite için aynı dersleri verdiklerini söylemek mümkün değil. İktisat bölümü dersleri üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Ancak genel olarak mutlaka verilen iktisat dersleri şunlardır:

 • İktisada giriş
 • Genel İşletme
 • Genel Muhasebe
 • Finansal Muhasebe
 • Makro İktisat
 • Mikro İktisat
 • Ticaret Hukuku
 • İstatistik
 • Borçlar Hukuku
 • Kamu Maliyesi
 • Para Teorisi
 • Ekonometri
 • Para – Banka
 • İktisadi Düşünceler Tarihi
 • Türkiye Ekonomisi
 • İktisadi Analiz

İktisat dersleri zor mu kolay mı hususu çok merak ediliyor. Ancak burada iki hususu belirtmekte fayda var. Birincisi bölümü nerede okuduğunuza, ikincisi ise hocaların not verme sistemine göre zorluk seviyesi değişecektir. Net biçimde ifade edebileceğimiz husus şudur ortalama bir bölüme göre iktisat bölümü daha zordur. Eğer ekonomi alanına hiçbir merak beslemiyorsanız ve kariyer hedefleriniz yoksa okumak daha da zor gelecektir.

İktisat Bölümü KPSS ile Nereleri Tercih Edebilir?

İİBF bölümleri için KPSS hazırlık sürecinde iki alternatif bulunmaktadır. Bunlardan birincisi KPSS A diğer ise KPSS B ile memur olmaktır. KPSS A ile A kadrolar dediğimiz müfettiş, uzman, denetçi, kontrolör gibi kadrolara alım yapılmaktadır. KPSS B ile ise VHKİ, büro memuru, ambar memuru, arşiv görevlisi, gişe görevlisi gibi kadrolara memur alımı yapılmaktadır. KPSS B ile atanmak için yalnızca çift yıllarda yapılan KPSS genel kültür genel yetenek çözüp yüksek bir KPSS p3 puanı almanız yeterlidir.

KPPS A ile atanmak için ise her yıl yapılan KPSS genel kültür, genel yetenek ve alan sınavlarına girip iyi bir puan almanız, ardından açılan kurum sınavlarına başvurmanız, kurumun yazılı ve mülakat sınavlarında başarılı olmanız gerekmektedir.

Kamuda en fazla iktisat mezunu çalıştıran kurumların Merkez Bankası, Sayıştay, BDDK, SPK, Rekabet Kurumu, TÜİK olduğu görülmektedir.  Bunlar haricinde ise Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi kamu bankları da birçok pozisyona iktisat mezunu personel alımı yapmaktadır.

İktisat Bölümü Zor Mu?

Hangi üniversitede okuduğunuza göre sorunun cevapları değişmekle birlikte Türkçe iktisat bölümü ortalama bir bölümden daha zordur. Eğitim fakültesi bölümleri yani öğretmenlikler veya sosyoloji, felsefe, uluslararası ilişkiler çok daha kolay bölümlerdir. Eğer İngilizce iktisat tercih etmişseniz bir yıl İngilizce hazırlık okuyacağınızı da unutmamak gerekir. Aynı zamanda bölüm derslerinin çoğunluğunu da İngilizce alacağınız için ayrı bir zorluğu mevcuttur. Ancak özel sektörde çalışmayı düşündüğünüz takdirde İngilizce iktisat okumanın faydasını görürsünüz.

İktisat Bölümünün Önü Açık Mı?

Her adayın bir bölümü tercih etmeden sorması gereken sorular okuyacağım bölümün geleceği nasıl, önü açık mı, mezun olduğumda iş bulur muyum. Peki iktisat bölümünün önü açık mı? Neredeyse her üniversitede olan bir bölümden bahsediyoruz dolayısıyla çok fazla mezun var ve çoğunlukla da işsizlikten etkilenen bölümler arasında. Açık öğretim fakültesi mezunlarını hariç tutsak dahi oldukça fazla mezun var dolayısıyla kendinizi oldukça iyi yetiştirmeniz lazım.

Bizim önerimiz Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Boğaziçi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Galatasaray, Marmara gibi bilindik üniversitelerde iktisat okumak iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Ancak buralardan dahi mezun birinin iktisat alanında çalışacağı işte kendini göstermesi gerekmektedir.  Bu anlamda İstanbul daha fazla iş yeri olması ve sermaye piyasasının nispeten daha derin olması gibi sebeplerle İstanbul’da bir okul seçip okurken şirketlerde staj yapmanızı öneririz.

İktisat okuyan ve yabancı dile hakim birinin özel sektörde kamuya göre önü daha açıktır. Bu nedenle kariyer planı yaparken eğer ismi duyulmuş bir iktisat bölümünü kazanamıyorsanız veya yabancı dil öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız tercihlerinizi gözden geçirmenizi öneririz.   

İktisat Mezunu Nerelerde Çalışabilir?

Kamuda çalışmak isteyen iktisat mezunları için TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası), Sayıştay ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) gibi kurumların alım yaptığından bahsetmiştik. Özel sektörde yelpaze oldukça geniştir. Bankaların uzman ve banka müfettişi kadroları, finans kuruluşları, finansal denetim kuruluşları, sermaye şirketleri gibi onlarca farklı şirket iktisat mezunu istihdam etmektedir. Bu şirketlerin büyük bölümü iktisat mezunu alırken İstanbul merkezli olduklarından İstanbul’da okuyanların bir adım daha önde olduğunu söylemek mümkündür.

İktisat Bölümü Formasyon Alabilir mi?

İktisat bölümü mezunu biri eğer öğretmen olmak isterse formasyon alabilir mi? Sorunun cevabı evet, iktisat mezunu biri formasyon alabilir. Bunu yapabilmesi ortalamanın üstünde mezuniyet puanının yüksek olması ve ortalamanın üstünde ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı) puanı olması gerekmektedir. Ayrıca yaklaşık bir yıl formasyon eğitimi alınması gerekmekte olup üniversiteye bu eğitim için ücret ödenmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:32

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER