İşletme Bölümü Nedir? İşletme Mezunları Ne İş Yapar?

İşletme mezunu ne iş yapar? İşletme bölümü nedir, dersleri nelerdir? İşletme mezunu formasyon alabilir mi?

İşletme Bölümü Nedir? İşletme Mezunları Ne İş Yapar?

İşletme Bölümü Nedir?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) bölümlerinden biri olan işletme bölümü sayısal ve sözel yeteneklerin birlikte kullandığı bölümlerden biridir. Adından anlaşılacağı üzere temel hedefi ticari işletmelere ve şirketlere çalışan ve yönetici pozisyonlarından personel yetiştirmektir. Bu yüzden işletmeciler hem pazarlama, tüketici davranışı gibi alanları öğrenirken hem de istatistik, muhasebe gibi sayısal alanları öğrenmek zorundadır.

İşletme bölümü 4 yıllık yani lisans programıdır. Ancak eğer zorunlu hazırlık eğitimi varsa bu süre 5 yıldır. Bu nedenle tercih edeceğiniz bölümün tercih kılavuzunda yanında yazan tercih kodlarına mutlaka bakınız. Eğer ingilizce bilgi düzeyiniz düşükse veya yabancı dil öğrenmeyi sevmiyorsanız tercihinizi gözden geçirmenizi öneririz. Çünkü mezun olduğunuz takdirde yabancı dil bilen rakipleriniz size göre iş bulma açısından daha avantajlı olacaklar.

İşletme Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

İşletme bölümü mezunlarının iş olanakları kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi kamuda iş olanakları ikincisi ise özel sektörde iş olanaklarıdır. Kamuda iş olanakları açısından baktığınızda en fazla işletme mezunu alan kurumlar Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Merkez Bankası, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), Rekabet Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) olarak sıralanmaktadır. En çok istihdam edildikleri pozisyonlar ise uzman yardımcısı, uzman, müfettiş yardımcısı, müfettiş, kontrolör olarak bilinmektedir.

Yukarıda sayılan ve işletme mezunları için eğitimlerine uygun kabul edebileceğimiz işler haricinde elbette tek şart olarak lisans mezunu olmanın arandığı KPSS 4001 kodlu tüm mesleklere ve POMEM gibi alternatiflere girme olanakları da mevcuttur.

Özel sektörde iş olanakları açısından değerlendirdiğimizde ise büyük şirketlerin tamamına yakını işletme mezunu istihdam etmektedir. Genellikle satış ve pazarlama uzmanı olarak istihdam edilmeye başlanıp başarı düzeyine göre pozisyonları değişmektedir. Özel sektörde başlayan işletmeci mezunu genellikle asgari ücretin 1,5 katı seviyesinde maaş alırken başarı ve gelişimlerine göre ilerleyen yıllarda maaşları değişmektedir.

İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

Üniversiteden üniversiteye ders isimleri değişmekle birlikte hemen hemen içerikleri aynıdır. Zorunlu bölüm dersleri aşağıda sayılanlardan oluşurken bunlar haricinde bölüm içi seçmeli ve bölüm dışı seçmeli tercihleri mevcuttur.

 • Genel Matematik
 • Makro İktisat
 • İstatistik
 • Mikro İktisat
 • Finansal Tablolar ve Envanter
 • Borçlar Hukuku
 • Pazarlamaya Giriş
 • Ticaret Hukuku
 • Vergi Hukuku
 • Finansal Yönetim
 • Üretim Yönetimi
 • Maliyet Muhasebesi
 • Yabancı Dil Dersleri
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • İş Hukuku
 • Para Banka
 • Örgüt Kuramı

Derslerin sırası birinci sınıfta anlatılan dersten başlanıp son sınıfa doğru belirlenmiştir. Görüeceğiniz üzere ilk sınıflarda ana hatlarıyla eğitim verilirken son sınıfa doğru spesifik ve daha uzmanlık gerektiren dersler verilmektedir. Ders isimleri Türkçe işletme ve İngilizce İşletme için birebir aynı değildir.

İşletme Bölümü Hakkında Bilgi

Adaylar tercih etmeyi düşündükleri üniversite bölümleri hakkında genel bilgi almayı her zaman ister hepsinibilio.com editörleri de bu bilgileri temel olarak yukarıda derledi. Ancak bunlar haricinde işletmeyi okumayı düşünen biri kendine belli soruları sormalı. Bu sorular, rakamlarla aram nasıl, sürekli satış baskısını kaldırabilir miyim, beyaz yakalı yani plaza çalışan olmak istiyor muyum, hedefim kamu mu yoksa özel sektör mü ve son olarak çalışmayı seviyor muyum?

Eğer iyi bir üniversitede işletme okumayacaksanız alan içi istihdam yani alanınızda iş bulma olanağınızın da düşeceğini unutmayın. Üniversite hayatınız boyunca yabancı dil bilginizi artırmayı, staj vb ile iş çevrenizi genişletmeyie çabalayın.

İşletme Bölümü Mezunu Formasyon Alabilir mi?

İşletme mezunu formasyon alabilir. Formasyon almak ve meslek liselerine öğretmen olarak atanmak için dört şeye ihtiyacınız var. Bunlar; 1 yıl zaman, ortalama üç bin TL para, ALES puanı ve akademik not ortalamasıdır. Ancak işletme mezunu öğretmenler fazla bir alan olamdığı için atanmakta zorlanmaktadırlar.

İngilizce İşletme Okumak Zor Mu? İngilizce İşletme mi Türkçe İşletme mi Okumak Mantıklı?

Dil temelinize ve dil öğrenme arzunuza göre değişmekle birlikte yabancı dilde bilmediğiniz bir konuyu öğrenmek elbette daha zordur. Türkçe işletme okumak bildiğiniz dilde öğrenmenin yanı sıra Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) gibi Türkçe sınavlara girecekseniz avantaj sağlayacaktır. Dolayısıyla devlete girmek isteyenler için Türkçe işletme okumak daha makul bir tercih diyebiliriz.

Özelde çalışmak isteyenler için ise İngilizce işletme okumak daha makul bir tercihtir. Çok uluslu şirketler başta olmak üzere yurtdışı ile ilişki kurması gereken tüm şirketler İngilizce bilen personeli almayı tercih edecektir.

İşletme Bölümünün Önü Açık mı?

Ülkemizde malesef iş garantili meslek veya kolay iş bulan meslek listesi giderek kısalmaktadır. İşletme veya diğer herhangi bir İİBF bölümü için önü açık ve kolay iş bulur demek kolay değil. Ancak kendini iyi yetiştirmiş ve sosyal zekasını  kullanmayı bilen insanlar işletme mezunu olduğunda alanında iş bulur ve yükselir. Dolayısıyla çalışmayı seven, iletişim yeteneği yüksek veya benzeri özelliklere sahip değilseniz işletme doğru bir tercih olmayabilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:18

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER