Kimya Mühendisliği Nedir? Kimya Mühendisi Ne İş Yapar?

Kimya Mühendisi Nedir? Kimya Mühendisi Ne İş Yapar? Kimya Mühendisliği Çalışma Şartları? Kimya Mühendislerinin Sorumlulukları Nedir? Kimya Mühendisliği Bölümünün Avantajları Nedir? Kimya Mühendisinin Görevleri Nelerdir? Kimya Mühendisleri Çalışma Alanları Nelerdir?

Kimya Mühendisliği Nedir? Kimya Mühendisi Ne İş Yapar?

Kimya Mühendisliğini açıklamak istersek kimyasal yapıların, enerji içeriklerini inceleyen ve fiziksel durumlarının değişime uğradığı projeleri geliştirmesini ve uygulamasını yapan bir meslektir. Bu mesleği yapacak kişilerin iyi derecede matematik alt yapısı olması lazımdır.

Kimya Mühendisliği Tanımı?

Kimya mühendisliğini tanımlayacak olursak malzemelerin yapılarının, enerji içeriklerinin ya da fiziksel durumlarının değiştiği proseslerin geliştirilmesi ve uygulanmasıyla ilgilenen çok yönlü bir mühendislik disiplinidir.

Kimya Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Kimya Mühendisi Nedir?

Kimya Mühendisi Nedir, maddelerin kimyasal olarak değişmelerini, tepkilerini belirleyen şartları inceleyerek, kimyasal madde üretecek tesislerin kurulma aşamasında, tasarlanmasında yön veren şahıslardan oluşmaktadır. Üretime katılacak maddelerin daha elverişli olmasını sağlarlar. Çalışma alanları ise savunma sanayii, uçak ve havacılık, uzay araştırmaları, elektronik teknolojisi gibi alanlardır.

Kimya Mühendisi Ne İş Yapar?

Kimya Mühendisi ne iş yapar, maddelerin kimyasal ve fiziksel süreçlerini inceler ve yeni geliştirilen teknolojiyle beraber çıkacak ürünlerin verimli kullanılmasına sebep olur. Kimya mühendisi olacak bireylerin fizik, kimya ve matematik gibi farklı alanlarda iyi derecede bilgiye sahip olması gerekmektedir. Süreçleri ve bileşenleri analiz eder, talebe göre matematiksel bir modellemeye oturtarak üretim süreçlerinde çıkacak verileri toplar, analiz eder ve yeni sorunları ortadan kaldırmak için kullanmaktadır.

Kimya Öğretmenliği Nedir? 

Kimya Mühendisliği Çalışma Şartları?

Kimya mühendisliği çalışma şartları, Kimya mühendisleri farklı sektörde çok çeşitli iş ortamlarında istihdam edebilirler. Özel sektördeki birçok şirket ve kamu, devlet kuruluşlarının kimya mühendislerine ihtiyacı olmaktadır. Bunlarla beraber kimya mühendisi bir ekibin parçası olarak büyük şirketlerde istihdam etmektedirler. Kimya mühendisi olan bireylerin birçoğu imalat sanayisinde istihdam etmektedir. Laboratuvarlarda ya da üretim tesislerinde istihdam edebilirler. Kimya mühendisleri istihdam ederken gözlük ve kask gibi koruyucu ekipmanı kullanmaktadırlar. Açık alanda çalışan mühendisler ise olumsuz hava şartlarına maruz kalma ihtimalleri bulunmaktadır. Bazıları ise mesai saatlerini laboratuvarda geçirebilirler. Bilgisayarda proje tasarlama, laboratuvarda test etme ve üretim aşamasına geçme gibi alanlarda çalışırlar.

Kimya Mühendislerinin Sorumlulukları Nedir?

Kimya mühendislerinin sorumlulukları şu şekildedir;

 • Yönetim,
 • Araştırma ve geliştirme,
 • Teknik satışlar,
 • Servis pazarlama,
 • Proses tasarımı,
 • Fabrika organizasyonu ve işletme,
 • Kalite, güven, güvenlik ve çevre kalitesi.

Kimya Mühendisliği Bölümünün Avantajları Nedir?

Kimya mühendisliği bölümünün avantajları nedir, kimya alanında iyi mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan kimya mühendisliği bölümünde kimya mühendisliği eğitimi almak isteyenlere birçok özellikler kazandırılır. Analitik düşünme, kimya, süreç mühendisliği, biyoteknoloji gibi alanlardaki problemlere çözüm getirme becerilerinin geliştirilmesini sağlarlar.

Kimya Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Kimya Mühendisinin görevleri nelerdir, maddelerin kimyasal ve fiziksel süreçlerini inceler ve yeni geliştirilen teknolojiyle ürünlerin verimli olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Kimya mühendislerinin fizik, kimya ve matematik gibi çeşitli alanlarda üstün bilgiye sahip olması gerekmektedir. Kimya mühendislerinin başlıca görevleri aşağıdaki gibidir;

 • Verileri toplamak, analiz etmek ve yorumlamasını yapmak,
 • Üretim süreçleri ve diğer ilgi alanlarıyla alakalı problemleri saptamaya, tanımlamaya ve çözmeye çalışmak,
 • Kimya sanayindeki gelişmelerden sorumludur. Araştırma ve geliştirme çalışmalarını yapmakla görevlidir.
 • Matematiksel modellemeleri yapar,
 • Süreçleri veya süreç bileşenlerini analiz etmek ve gereksinimlere göre tasarımlar yapmak.
 • İstenen kimyasal maddenin üretilmesi adına ekonomik olarak işletmenin kurulması amacıyla istenen çalışmaları yapmaktadır.
 • Tesislerin kuruluşlarını ve gerekli olan araç ve gereçleri denetlemelerini sağlamaktır.

Kimya Mühendisleri Çalışma Alanları Nelerdir?

Kimya Mühendislerinin istihdam alanları endüstriyel tesisler, laboratuvar, özel ve kamu büroları, ithalat ve ihracat büroları, petrokimya, gıda, ilaç, tekstil, boya, lastik ve metal sanayilerdir.

Kimya Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekmektedir?

Kimya Mühendisi olmak için hangi eğitimleri almak gerekmektedir, Kimya Mühendisi olmak isteyen bireylerin, üniversitelerde bulunan dört yıllık lisan bölümü olan Kimya Mühendisliği bölümünü bitirmeleri gerekmektedir. Kimya mühendisi olan bireyler çoğunlukla özel sektör ve kamuda istihdam etmektedirler. Kamuda(devlette) istihdam etmek isteyen bireylerin KPSS den atanmak için gereken puanı almaları gerekmektedir.

Kimya Mühendislerinin Özellikleri Nelerdir?

Kimya Mühendislerinin özellikleri nelerdir, Kimya mühendisliği farklı mühendisliklerde olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek dikkat ister. Kimya mühendisi olacak kişilerin istihdam ettikleri ortamda iş ve can güvenliğini sağlamaları gerekmektedir. Bunların haricinde ise Kimya Mühendislerin özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Askerlik durumunu yapmış veya muaf olması gerekmektedir.
 • Takım çalışmasına uygun olması gerekmektedir.
 • Düşük maliyetle kaliteli sonuca ulaşmalıdırlar.
 • Kimya mühendisi etik ve sorumluluklarının farkında olması gerekmektedir.
 • Öğrenmek ve bilimsel alanda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.
 • Termodinamik, akışkanlar mekaniği ve kimya reaksiyonlar gibi çeşitli konularda gerekli bilgi düzeyine sahip olmaları gerekmektedir.

Kimya Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Kimya mühendisliği dersleri nelerdir, Kimya mühendisliğini yapmak isteyen bireylerin matematik becerileri güçlü olmalıdır. Kimyanın her alanında matematik vardır diyebiliriz. Kimya mühendisliğinde; İstatistik, malzeme bilimi, matematik, genel kimya, termodinamik, fizik, termodinamik ısı aktarımı, fizokimyasal sistemler, teknik resim, bilgisayar programlama, endüstriyel kimya gibi dersler en önemli dersler arasında yer almaktadır.

Kimya mühendisliğinde iyi bir mühendis olabilmek için gerekli donanım ve becerilere odaklanmış olan dersler diğer derslerle desteklenmektedir. Dersler hafife alınmayacak olup zordur. Geniş bir yelpazeye sahiptir kimya mühendisliği dersleri. Farklı bilim dallarında aldığınız yetkinliklerle beraber iyi bir Kimya Mühendisi olabilirsiniz.


 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:02

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER