Kimya Öğretmenliği nedir? Kimya Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Kimya Öğretmenliği nedir? Kimya Öğretmenliği hakkında merak edilenler... Kimya Öğretmenliği dersleri nelerdir? Kimya Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Kimya Öğretmenliği atama puanları kaç? Kimya Öğretmeni çalışma alanları 2020? Kimya Öğretmeni maaşı ne kadar 2020?

Kimya Öğretmenliği nedir? Kimya Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Kimya öğretmenliği nedir? Kimya öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Eğitim fakültesine bağlı 4 yıllık lisans programı olan kimya öğretmenliği bölümü, ülkemizde eğitim veren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve resmi devlet kurumu olan liselere öğretmen yetiştirmektedir. Bu bölüme sayısal puanla girilmektedir ve dersleri de sayısal ağırlıklıdır. Fen alanında geleneksel öğretmenler yerine modern öğretmenler, alanında uzmanlaşmış öğretmenler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Kimya öğretmenliğinde genel olarak genel kimya, analitik kimya, organik kimya gibi kimyanın alt disiplin dersleri görülür. Bu derslerin yanında, eğitim felsefesi, eğitim sosyolojisi gibi bir çok eğitim bilimleri dersi görülmektedir. Belirli dönemlerde öğrencilerin tecrübe kazanması amacıyla liselere gidilmektedir. Bu okullarda staj görülmekte, öğrencilerle tanışılmakta, ders anlatılmaktadır. Bu bölümde etkinliğe ve deneye dayalı bir çok bilgiye sahip olunmaktadır. Fakültelerdeki laboratuvarlar sayesinde öğrenciler bu imkanlardan yararlanmaktadır. Bu bölümde çoğu şey sadece teorik olarak kalmamakta, görerek ve yaşayarak öğrenilmektedir.

Kimya Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Genel kimya, Fizik, Kimyaya giriş, Analiz, Kalitalif analiz, Termodinamik, Modern fizik.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Hücresel ve moleküler biyoloji, Anorganik kimya, Matris kuramı, Fizik, Analitik kimyanın prensipleri, ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Özel öğretim yöntemleri, Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Organik kimya, Organik kimya laboratuvarı, Rehberlik ve danışmanlığın temelleri, Orta öğretim fen laboratuvar yöntemleri, Fen ve matematik eğitiminde ölçme ve değerlendirme, Türkiye cumhuriyet tarihi  ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Rehberlik, Fiziksel kimyaya giriş, Fen ve matematik eğitiminde araştırma yöntemleri, Kimya öğretim yöntemleri, Matematik ve fen alanları öğretiminde okul deneyimi, Kimya öğretmenliği uygulaması semineri, bilim felsefesi, Sınıf yönetimi, Matematik ve fen alanları öğretiminde Öğretmenlik uygulaması ve birtakım seçmeli dersler.

Kimya Öğretmenliği atama sayıları

Kimya öğretmenliği atama sayıları yıllardır düşük seviyelerde seyretmektedir. Kimya öğretmenliğindeki son 5 yılın atama sayılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2016 Şubat 30.000 atamasında 428 kişilik kontenjan ayrıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında 143 kişilik kontenjan ayrıldı.

2017 Temmuz 20.000 atamasında 226 kişilik kontenjan ayrıldı.

2018 Temmuz 20.000 atamasında 157 kişilik kontenjan ayrıldı.

2019 Şubat atamasında 190 kişilik kontenjan ayrıldı.

2019 Ağustos atamasında 285 kişilik kontenjan ayrıldı.

2020 Mart atamasında 151 kişilik kontenjan ayrıldı.

Kimya öğretmenliği atama puanları

Yukarda da gördüğünüz üzere kimya öğretmenliği bölümünün atama sayıları baya düşük. Bu yüzden bu bölümün atama taban puanları diğer öğretmenlik branşlarına göre daha yüksek seyretmektedir.

2016 Şubat taban puan :     76,08

2016 Ekim taban puan :       82,72

2017 Temmuz taban puan:  78,73

2018 Temmuz taban puan :  79,79

2019 Şubat taban puan :     80,09

2019 Ağustos taban puan :  77,88

2020 Mart taban puan :  76,51

Kimya öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Kimya öğretmenliği bölümünden mezun olunduğunda özel sektörde veya devlette öğretmen olabilirsiniz. Devlette öğretmen olabilmek için ise Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) na girip yüksek puan alıp atamanızın gerçekleşmesi gerekmektedir. Lise öğrencilerine veya liseden mezun olmuş üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere özel ders verebilirsiniz. Ayrıca bölümden mezun olup kariyer rotanızı akademi alana çevirerek yüksek lisans ve doktora yapıp üniversitelerde okutman, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi olabilirsiniz.

Kimya öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta öğretim ( lise ) kurumlarında kimya öğretmeni olarak görev yapan bekar ve yeni atanmış bir öğretmen 15 saat haftalık derse girme karşılığı aldığı maaş 4200 tl dir. Öğretmenlerin ek ders ücretleri 2020 yılı itibarıyla 17 tl olduğu için, haftada girdiği 15 saat dersin dışındaki ders kadar ek ders ücreti alır. Özel okullarda ise yeni göreve başlayan bir kimya öğretmeni 2.300 tl civarı bir maaş alır. Dershane ve etüt merkezlerinde ise 2.000-3000 arası bir maaş alırlar. Özel dersin saati ise 40-120 tl arası bölgeden bölgeye , öğretmenden öğretmene göre değişiklik göstermektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 00:19

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER