Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

Makine mühendisliği nedir? Makine mühendisi ne iş yapar? Makine mühendisliği dersleri nelerdir? Makine mühendisliği maaşları ne kadar?

Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisliği Ne İş Yapar?

Bir işi kolay ve sistemli biçimde yapmaya yarayan ve daha az enerji veya zaman harcamanızı sağlayan nesneler makine olarak adlandırılmaktadır. Temelde bu sistemi tasarlayan, kuran ve sıkıntısız biçimde çalışmasını sağlayan kişiye makine mühendisi ismi verilmektedir. Makine mühendisliği, mühendislik bölümleri arasında en zor bölüm olarak ün salmıştır. Yalnızca makine mühendisliği dersleri değil aynı zamanda makine mühendisliği iş hayatında da zor bir alandır.

Üretim yapılan hemen her fabrikada, üretim tesisinde üretim, planlama hatta satış alanlarında makine mühedisleri görev almaktadır. İhtiyaca uygun parçanın tasarlanması, çizilmesi, uygulanması, seri üretime geçirilmesi aşamalarında çoğunlukla bir ekiple birlik, zamana karşı yarışmanız beklenir. En ufak işletmeden en büyük tesise üretim yapılan her alanda mutlaka ihtiyaç duyulan bir bölümdür. İster gözlük üretin ister araba, ister fermuar üretin ister tıbbi cihaz isterseniz uzay gereçleri veya silah üretin mutlaka sürecin bir yerinde makine mühendisi görev alacaktır. Bu nedenle çalışma alanının oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde makine mühendisleri en fazla otomotiv, enerji, maden sanayi, savunma sanayi alanlarında çalışmaktadır. Çalışma hayatında endüstri mühendisi ve elektrik elektronik mühendisliği gibi alanlarla yakın çalışmaktadır.

Makine Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Farklı üniversitelerde aynı bölümün dersleri değişmektedir. Bölüm derslerinin isimleri  değişmekte olup içerikleri pek değişmemektedir. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından hazırlanan program birebir uygulanmaktadır. Bu dersleri haricinde Atatürk İlkeleri ve yabacı dil gibi rektörlük dersleri mevcuttur.

 • Kimya
 • Matematik
 • Bilgisayar programlama
 • Statik
 • Diferansiyel Denklemler
 • Dinamik
 • Ölçme ve kontrol
 • Akışkanlar Mekaniği
 • Mukavemet
 • Isı transferi
 • Hidrolik Makineler
 • Makine Teorisi ve Dinamiği
 • Makine Dizaynı
 • Fizik

Bu derslerin haricinde fakülte yönetimi tarafından zorunlu seçmeli dersler belirlenmekte olup her öğrenci bu dersleri vermek zorundadır. Ders sayısı diğer bölümlerden daha fazla olmamakla birlikte diğer bölümlerin derslerinden daha zor olduğu belirtilmektedir. Çoğunluğu matematik, fizik ve kimya derslerine oldukça hakim olmayı gerektiren derslerdir. Labaratuvar dersleri nedeniyle makine mühendisliği devam zorunluluğu olan bir bölümdür.

Makine Mühendisliği İş Olanakları Nasıl?

İnsanın ihtiyacı olan her türlü iş için bir makine tasarlamak zorunda kalmıştır. Bu nedenle makine mühendisliği mesleği ortaya çıkmıştır. İş olankları en geniş münedislik bölümlerinden biri olup ülkemizde de iş bulması mümkündür. Aynı zamanda iyi üniversitelerin makine mühendisliği bölümü mezunları yurt dışında iş olanaklarına sahiptir.  Bunun için gereken yabancı dil bilginizi geliştirmeniz, iyi bir üniversiteden mezun olmanız ve size iyi referans olabilecek işler yapmanız gerekmektedir.

Programlama yeteneğinizi geliştirmeniz, çalışacağınız sektöre göre değişmekle birlikte endüstri 4.0 ile yükselen talepleri karşılamanızı sağlayacaktır. Bir sektörde tecrübe kazanmanız, isim yapmanız daha kolay iş bulmanızı sağlayacaktır. Özel sektörde satış mühendisi, üretim müdürü, üretim mühendisi, mekanik mühendisi, mekanik bakım mühendisi, imalat mühendisi, bakım onarım mühendisi gibi kadrolarda iş imkanı bulunmaktadır.

Kamuda makine mühendisi istihdam eden kurumlar mevcuttur. Devlette makine mühendisliği iş olanakları az olmakla birlikte mevcuttur. Alım yapan kurumların başında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi Genel Müdürlüğü AŞ, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü gelmektedir. Makine Mühendisliği KPSS atama puanları incelendiğinde 90 civarında KPSS p3 puanı almak gerektiği görülmektedir. Dolayısıyla makine mühendisi olarak devlete atanmak çok kolay değildir. Yani makine mühendisliği ataması iyi bir bölüm diyemeyiz.

Kimler Makine Mühendisliği Okumalı?

Hesaplama, matematik işlemleri, fizik ve kimya alanlarıyla aranız iyi değilse makine mühendisliği okumak iyi bir tercih olmayacaktır. Diğer taraftan mühendislik okumak isteyen biri mutlaka her şartta çalışmayı göze almalıdır. Yani masabaşı iş yapmayı hayal ediyorsanız makine sizin için iyi bir tercih olmayacağı gibi mühendislik tercih etmeyi gözden geçermenizi öneririz.

Fabrika şartlarında ürün geliştirme, araştırma geliştirme (ar-ge) ve benzeri süreçlerde aktif görev almanız sizi uzun saatler ayakta kalmaya veya saatlerce bilgisayar başında çizim ve hesaplama yapmaya itebilir. Kullanılması oldukça karmaşık bilgisayar programlarının yanısıra iyi düzeyde programlama yapmak zorundasınız. Dolayısıyla teknoloji ile barşık olmanız veya barışmanız gerekmektedir.  

Makine Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Başlarda çok düşük maaş ile çalışmanız beklenmektedir. Staj süreçlerinde genellikle hiç bir ücret ödenmez ancak bazı şirketlerde cüzi miktarlı ödemeler yapılmaktadır. Deneme sürelerinde ise genellikle asgari ücret ödenmektedir. Üniversiteden yeni mezun, herhangi bir işte çalışmamış, yeni başlayan makine mühendisi maaşı genellikle bir buçukasgari ücret düzeyindedir. Bugün için yani 2020 için güncel maaş seviyesi 2.500 ile 3.000 TL arasındadır. İş tecrübesi 2 ile 5 yıl arası olan makine mühendisi maaşı ortalama 2 ile 3 asgari ücret arasıdır. Güncel 2020 maaşı 4.500 TL ile 6.500 TL arasındadır.

Tecrübesi 5 ile 10 yıl arası olan makine mühendisleri ortalama 5 asgari ücret ve üstü maaş almaktadır. Özel sektörde makine mühendisi maaşı ortalama olarak bu civardadır. Kamuda ise 6 bin TL ile 8 bin TL arasında değişmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:08

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER