Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar?

Malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği nedir? Nanoteknoloji mühendisi ne iş yapar? Nanoteknoloji mühendisi maaşları 2020. Nanoteknoloji mühendisi nerede çalışabilir?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir?

Sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte hammaddeye daha fazla hammadde çeşidine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Hammadde ihityacı yeni hammaddelerin keşfini ve mevcut maddelerin daha verimli kullanılması çalışmalarını etkilemiştir. Bu çalışmalar nanoteknoloji bilimini ortaya çıkarmış olup nanoteknoloji mühendisliği bu ihtiyaç doğrultusunda gelişmiş bir meslektir. Ülkemizde bu eğitim malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği bölümünde verilmektedir.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ne İş Yapar?

Nanoteknoloji Mühendisliği, diğer mühendislik alanları ile yakın çalışmak zorunda olup biyomedikal mühendisliği, endüstri mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği gibi alanlarla yakın çalışma ilişkisi içerisindedir. Tıp, otomotiv, savunma sanayi, uzay bilimi, havacılık gibi alanlarının ihtiyaç duyduğu sentetik, polimer, inorganik veya organik maddelerin temini, geliştirilmesi, şekillendirilmesi gibi görevleri yerine getirmektedir. Üç boyutlu yazıcıların geliştiği, yapay zeka ve robotik teknolojinin insanın bir çok görevini devralacağı yakın gelecekte malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisleri iş bulamama gibi bir sorun yaşamayacaktır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Sıralama

Ülkemizde Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü olan üniversiteler TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Uşak Üniversitesi’dir. Toplam kontenjan sayısı 68 olup en başarılı üniversite TOBB olarak görülmektedir. TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği 2019 sıralaması 27.642 olarak açıklanmıştır. Uşak Üniversitesi kontenjanı ise dolmamıştır. Yeditepe Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği (İngilizce) 2019 sıralaması 55.797 olarak açıklanmıştır. YÖK verilerine göre açıklanan güncel bilgiler bu şekildedir.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Dersleri

Üniversiteden üniversiteye bölüm derslerinin isimleri değimekle beraber içeriği değişmemektedir. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirlenen zorunlu dersler aşağıdaki gibidir. Bu derslerin haricinde seçmeli dersler ve tüm bölümlerde okutulan yabancı dil ve Atatürk İlkeleri gibi dersler mevcuttur.

 • Fizik Laboratuvarı
 • Matematik
 • Lineer Cebir
 • Genel Kimya
 • Termodinamik
 • Malzeme Bilimi
 • Diferansiyel Denklemler
 • Mühendislik Ekonomisi
 • Nanomalzemeler ve Üretim Metotları
 • Malzeme Biliminde Hesaplamalı Metotlar
 • Malzemelerin Mekaniği
 • Nano Ölçekte üretim ve Karakterizasyon
 • Nano Ölçekte Karakterizasyon Yöntemleri
Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

Ülkemiz özelinde nanoteknoloji mühendisliği çalışma alanlarının başında savunma sanayi şirketleri gelmektedir. Aselsan, Roketsan, Havelsan, TAİ ve bağlı şirketlerin tamamı malzeme bilimi ve nanoteknoloji bölümü mezunu personel alımı yapmaktadır. Genellikle nanoteknolji mühendisi ünvanı altında istihdam sağlanmaktadır.

Otomotiv firmaları ve otomotiv sanayine yedek parça üreten alt şirketler nanoteknoloji mühendisi istihdam etmektedir. İlaç sanayinde çalışan kimya şirketleri ve akaryakıt şirketleri de ihtiyaç ölçüsünde istihdam sağlamaktdır. Bölümün kamu sektöründe KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile girilen kamu kurumları ve bakanlıklarda ataması bulunmamaktadır. Bölüm mezunları arasında yurtdışında çalışma eğilimi oldukça fazla olup Avrupa ve Amerika'da iş olanakları mevcuttur.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Hangi okuldan mezun olduğunuz, yabancı dil seviyeniz, staj ve iş tecrübeniz alacağınız maaşı belirleyecektir. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünden yeni mezun, iş tecrübesi olmayan nanoteknoloji mühendisi 3.000 TL maaş ile işe başlamaktadır. Meslekte 2 ile 5 yıl arasında tecrübeli nanoteknoloji mühendisi maaşları 2020 yılı için 6.500 TL seviyesindedir. Meslekte tecrübeli diyebileceğimiz nanoteknoloji mühendisi maaşları 2020 yılında 10.000 TL ve üzerindedir.

Kimler Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Okumalıdır?

Ülkemizde az sayıda üniversitede açılan bir bölümdür. İstihdam sayısı kontenjan sayısının çok üzerinde olacaktır. Sanayi ve teknolojinin gelişmesi ve yabancı yatırımcının ülkemize girişi ile birlikte iş olanakları daha da artacak bölümdür. Kendini geliştirmek isteyen, yeniliklere açık, özel sektörde çalışmauı isteyen, yurtdışı hayali olan kiişiler için nanoteknoloji mühendisliği iyi bir tercih olacaktır. Ancak kamuda çalışmayı isteyen, devlet kurumlarına atanma hayali olan biri için iyi bir tercih olmayacaktır. Üniversite tercih sürecinde mutlaka hayattan beklenitinizin ne olduğunu bilmeniz ve buna uygun bir bölümü seçmenizi öneririz.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:07

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER