Matematik öğretmenliği nedir? Matematik öğretmenliği bölüm tanıtımı

Matematik öğretmenliği nedir? Matematik öğretmenliği hakkında merak edilenler... Matematik öğretmeni çalışma alanları? Matematik öğretmenliği atama sayısı ve puanları

Matematik öğretmenliği nedir? Matematik öğretmenliği bölüm tanıtımı

Matematik öğretmenliği nedir? Matematik öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Matematik öğretmenliği kazanmak isteyen adayların TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve SAYISAL puan türünden tercihlerini yapmaları gerekmektedir. En son 2019 yılı yerleştirmelerini baz alırsak, matematik öğretmenliği bölümüne en yüksek taban puanla girilen üni. 447,04 taban puanı ile Boğaziçi Üniversitesidir. En düşük taban puan ile girilen üni. İse 316, 96 taban puan ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesidir. Sıralamalar ise 157.072 – 32.044 olmuştur. Geçen yıl yani 2019 yılında bu sıralama aralığında olanlar çeşitli üniversitelerin matematik öğretmenliği bölümüne yerleşebilmişlerdir.

Matematik öğretmenliği bölümü Eğitim Fakülteleri altındaki 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüm Ortaöğretim yani lise düzeyindeki öğrencilere matematikle ilgili eğitim verecek öğretmenler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Matematik öğretmeni sınıfta genelde ayakta eğitim yapar. Sınıf ortamı genellikle gürültülüdür. Bölümde eğitim felsefesi, eğitim sosyolojisi gibi eğitim bilimleri dersleri, Analiz, cebir gibi matematik alan dersleri ve Türk dili, İngilizce gibi genel kültür dersleri bulunmaktadır. Son sınıfta ise liselerde staj yapılmaktadır.

Matematik öğretmenliği bölümünü tercih edecek kişilerde olması gereken özellikler neler? Üstün sayısal düşünme kabiliyetine sahip olmalı, Matematiğe karşı ilgili olmalı, Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilmeli, Dikkatli birisi olmalı, İnsanlarla iletişimi iyi olmalı, sevecen olmalı, hoşgörülü olmalı, sabırlı olmalı, kendini geliştirmeye istekli olmalı, öğretmenliği sevmelidir.

Matematik öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Soyut matematik, Genel fizik, Analiz, Lineer cebir.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Matematik eğitiminde araştırma yöntemleri, Öğrenme öğretme kuram ve yaklaşımları, Olasılık ve istatistik, Analitik geometri, Diferansiyel denklemler, Matematik yazılımları, Matematik ders öğretim programları ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Cebir, Kompleks analiz, Matematik eğitimi ispat ve ispatlama, Matematiksel modelleme, Topoloji, Geometri ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Rehberlik, Sınıf yönetimi, Okul deneyimi, Öğretmenlik uygulaması, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Özel eğitim, Fonksiyonel analiz, Alan eğitiminde bilişim teknolojilerinin kullanımı ve birtakım seçmeli dersler.

Matematik öğretmenliği atama sayıları

Son yıllarda matematik öğretmenliği atama sayısı oldukça düşüktür.

2016 Şubat 30.000 atamada Matematik öğretmenliğine 1.043 atama yapıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında Matematik öğretmenliğine 375 sözleşmeli öğretmen ataması yapılmıştı.

2017 Temmuz 20.127 atamasında Matematik öğretmenliğine 343 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2018 Temmuz 20.000 atamasında Matematik öğretmenliğine 400 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2019 Şubat 20.000 atamasında Matematik öğretmenliğine 503 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2019 Ağustos 19.873 atamasında Matematik öğretmenliğine 601 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2020 Mart 20.000 atamasında Matematik öğretmenliğine 501 sözleşmeli kadro ayrıldı.

Matematik öğretmenliği atama puanları

Matematik öğretmenliği atama sayılarının düşük olması atama puanlarına aşağıdaki gibi yansımıştır.

2016 Şubat taban puan :     80,75

2016 Ekim taban puan :       85,68

2017 Temmuz taban puan:  84,28

2018 Temmuz taban puan :  83,45

2019 Şubat taban puan : 82,86

2019 Ağustos taban puan : 80,89

2020 Mart taban puan :        79,26

Matematik öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Matematik öğretmenliği bölümü mezunları KPSS sınavından yukarıda da görüldüğü gibi yeterli puanları alarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ortaöğretim ( lise ) kurumlarında görev yapabilmektedirler. Bunun haricinde özel okul ve dershanelerde çalışabilirler. Üniversitelerde akademik kariyerlerine devam edebilirler. Matematik öğretmenliği özel ders verme konusunda en avantajlı bölümdür. Çoğu öğrenci matematikten özel ders alır. Kendinizi kanıtlamış, adınızı duyurmuş bir öğretmenseniz sadece özel ders vererek çok iyi para kazanabilirsiniz.

Matematik öğretmenliği maaşları 2020

Devlet liselerinde çalışan bir matematik öğretmeni 15 saat karşılığı 4.200 tl maaş alır. Kurs açarsa ve 15 saatten fazla derse girerse ek ders ücreti alır. Özel okullarda 3.000 – 7.000 tl arası bir maaş alır. Özel derslerin saati ise 70 - 200 tl arası değişmektedir.

                                                                                                                        

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER