Moda Tasarımı Nedir? Moda Tasarımı Mezunu Ne İş Yapar?

Moda Tasarımı Nedir? Moda Tasarımı Mezunu Ne İş Yapar? Moda Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir? Moda Tasarımı Okumak zor mu? Moda Tasarımı Taban Puanları 2020

Moda Tasarımı Nedir? Moda Tasarımı Mezunu Ne İş Yapar?

Moda Tasarımı Bölüm Tanıtımı

Üniversite bölümleri yazılarımıza devam ediyoruz. YKS sınavı yaklaştıkça sınava girecek adaylar tercih etmek istedikleri bölümleri merak ediyorlar. Bu yazımızda merak edilen bölümlerden biri olan Moda tasarımı bölümü hakkında tanıtıcı bilgilere yer vereceğiz. Moda tasarımı nedir? Moda tasarımı mezunu ne iş yapar? Moda tasarımı bölümü okumak kolay mı? Moda tasarımı bölümü dersleri nelerdir? gibi sorular adayların kafasında soru işareti oluşturuyor.

Tasarım ile ilgili bölümlerde daha önce yazdığımız grafik tasarımı bölümü nedir? ve web tasarımı bölümü nedir? Yazılarımızın ardından moda tasarımı bölümü ile devam ediyoruz.

Moda denildiğinde akla ilk olarak kıyafet gelir fakat moda sadece kıyafet ya da giyecekleri kapsamaz. Ev eşyaları, beyaz eşya, ayakkabı, aksesuar vs. da buna dahildir. Latincede “ hemen şimdi “ manasına gelen “ modo “ kelimesinden türetilen bir sözcüktür moda. İtalyanca dilinde ise değişiklik ihtiyacı ve bir süreliğine belli bir zaman dilimine yenilik manasına gelir. Türkçeye göre ise kısa süreli olan, kolay değişebilen, taklit yolu ile yayılan bir süre sonra geçen bir davranış ya da yaşam şekli anlamına gelir. Peki moda tasarımı nedir?

Moda Tasarımı Nedir? Moda Tasarımı Mezunu Ne iş Yapar?

Bu bölümü okumak isteyenlerin en çok sorduğu soru Moda Tasarımı Nedir? Moda Tasarımı Mezunu Ne İş Yapar? sorusudur. Bu bölümde öğrenciler öğrendikleri sanatsal kavramlarla ilgili bilgiler sayesinde yetenek ve yaratıcı düşünme becerileri de gelişmektedir. Moda tasarımı bölümünde amaç öğrencilerin kumaş deseni ile alakalı hayal ettikleri düşüncelerini üretime aktarmalarıdır.

Moda tasarımcısı insanların üstünde gördüğümüz her şeyi hayal edip çizip tasarlayan ve üreten kişilerdir. Gerektiğinde bu ürünleri kalıba döküp deneme ürününün oluşturulmasını sağlayan kişidir. Moda tasarımı bölümü 2 yıllık bir ön lisans bölümüdür. Bu bölümden mezun olan kişiler moda tasarımcısı unvanını alırlar. 4 yıllık moda tasarımı bölümüne geçiş yapmak isteyenler ise Dikey Geçiş Sınavı’na yani kısa adı olan DGS ye girip yeterli puan alarak lisans eğitimlerini tamamlayabilirler. 2 yıllık en gözde meslekleri merak ediyorsanız line tıklayabilirsiniz.

2 yıllık Moda Tasarımı Bölümü kazanmak isteyen adaylar YKS sınavı 1. Oturumu olan TYT testini yapıp TYT puan türü ile tercih yapmalıdır.

4 yıllık Moda Tasarımı Bölümü kazanmak isteyenler ise TYT dışında AYT testine de girmelidirler. 4 yıllık kazanmak için Eşit Ağırlık Puan türü ile tercih yapmaları gerekmektedir.

Moda tasarımı mezunu ne iş yapar? Nerelerde çalışır?

Moda tasarımı mezunu hayalindeki ürünü önce tasarlar, sonra gerekli malzemeleri seçer deneme üretimini gerçekleştirir, en son da pazarlama ve satış yapma tekniklerine göre sunuş yapar.

Tasarım panosu hazırlar.

Hazır giyim kıyafet tasarımı yapar.

Görsel sanatlar tekniklerini kullanarak özgün bir ürün tasarımı yapar.

Tasarladığı ürünü çizim teknikleri ile ve moda grafikleri ile hazırladıktan sonra sunum yapar.

Tasarımını yaptığı ürünün kumaş analizini yapar.

Kesim planı ve malzeme hesabı yapar.

Yeti geldiğinde örnek ürünün kalıbını yapar.

Yapılan ürünün aksesuarlarını seçimini yapar.

Ülke dışındaki diğer dünya ülkelerinin modalarını araştırır. Bu alandaki gelişmeleri takip eder.

Pazarlama ve satış tekniklerine göre ürünün satışını yapar.

Çalışma koşulları ise şunlardır;

Çoğunlukla kapalı alanda, ses olmayan, temiz ve aydınlık bir ortamda çalışır.

Bazen üretim kısmında da bulundukları için çalışma ortamı gürültülü ve tozlu ortamda da çalışabilir.

Esnek bir çalışma sistemleri vardır. Dünyanın diğer ülkelerindeki moda fuarlarını, moda defilelerini, moda merkezlerini izlemeye giderler.

Çalışma ortamında kalıpçı, makineci gibi meslektaşları ve müşterileri ile iletişim halinde olur.

Moda Tasarımı Çalışma Alanları Nelerdir?

Moda Tasarımı bölümü mezunu olanlar hazır giyim ve ısmarlama giyim, giyim aksesuarları üzerine iş yapan firmalarda model hazırlama, kalıp hazırlama, üretim, pazarlama, kalite kontrol departmanlarında çalışabilirler.

Moda Tasarımı bölümü mezunu olanlar Araştırma- Geliştirme ( ARGE ) çalışmaları yapabilirler.

Moda Tasarımı bölümü mezunu olanlar  çeşitli şirketlerde endüstriyel tasarımcısı, grafik tasarımcısı, tekstil tasarımcısı görevi yapabilirler.

Moda Tasarımı bölümü mezunu olanlar kendi markalarını oluşturabilirler.

Moda Tasarımı bölümü mezunu olanlar kendi işyerlerini açabilirler.

Moda Tasarımı bölümü mezunu olanlar pedagojik formasyon alarak giyim üretim teknolojisi öğretmeni olarak atanıp görev yapabilirler.

Moda Tasarımı Bölümü Okumak

Moda tasarımı bölümünde okumak isteyen kişilerde bazı özeliklerin olması gerekir. Moda tasarımı bölümü özel yetenek gerektiren bir bölüm olduğu için bu bölümü seçecek kişilerin yeteneğe ihtiyacı olacaktır. Puan ile de girseniz, tamamen yetenek sınavı ile de girseniz kesinlikle bir yeteneğiniz olması gerekir. En azından hayal gücünüzün iyi olması gerekir aslında bu en önemli noktadır. Hayal gücü iyi olduktan sonra diğer çizim teknikleri gibi konular sonradan da geliştirilebilir. Başkalarının düşünemeyeceği düşünebilecek hayal gücünüzün olması size her zaman avantaj sağlayacaktır. Sınava hazırla

Bunu dışına bu bölümde okumak isteyenlerin hevesli olması gerekir. Hevesli olmayan kişilere bu bölümü okumak çok zor gelir.

Moda tasarımı bölümü okumak isteyenlerde genellikle önceden bir eğilim oluyor. Bu bölümü daha çok güzel sanatlar lisesi mezunu ya kadın giyim modelistliği bölümlerinden gelenler tercih etmektedir. Yani bu bölümü önceden az çok bilen, haşır neşir olan kişiler tercih ediyor. Tabi bunun haricinde diğer düz lise veya Anadolu Lisesi mezunları da istedikleri takdirde moda tasarımı bölümlerine girebilirler.

Moda tasarımı bölümünü kazanmak ta okumak ta kolay değildir. Bu bölümü okumak isteyen kişiler azimli olmalıdır. Sadece azim de yetmez bu bölümü okuyanlar severek okumalıdır. Severek okuduktan sonra her şey kolay olacaktır.

Moda Tasarımı Bölümü Dersleri

Moda tasarımı bölümü okumak isteyenler moda tasarımı bölümünde eğitim aldıkları süre içerisinde neler oluyor? Hangi dersleri göreceklerini merak ediyorlar. Bölümde hiç bir şey çizmeyi bilmiyormuşsunuz gibi size öğretiliyor. Gölgelendirmeyi bile bilmeyen birine sıfırdan gölgelendirme tekniklerini öğretmeye başlıyorlar.

4 yıllık moda tasarımı bölümünde;

1. Sınıfta temel sanat eğitimi dersleri alınır. Karakalem tekniği, gölgelendirme teknikleri, renk teknikleri gibi temel sanat derslerini görürler.

2. sınıfta ise tekstil ve moda tasarımı ile ilgili dersler alınır. Dolayısıyla dersler biraz ağır olmaya başlıyor. Örneğin bir figür çizmeyi 2. Sınıfta öğrenmeye başlarsınız. Kolaj çalışmaları ile de öğrenciler hayal güçlerini kullanırlar. Kolaj çalışmaları öğrencilerin hayal güçlerine yoğunlaşmayı sağlamaktadır. Yine 3 yıl boyunca görülecek olan çizim teknikleri dersi de 2.sınıftan itibaren verilmeye başlanıyor. Bu derste hayal ettiğiniz ürünü çizip, çizdiğiniz ürünü de dikmeniz isteniyor. Diktiğiniz ürünü fotoğraflayıp sergileme şeklinde eğitim görülmektedir.

Bunların dışında deneysel çalışmalar, hazır giyimle alakalı çalışmalar olmaktadır. Kumaşların dokusunu öğrenmek, ipliklerin dokusunu öğrenmek gibi tekstil bilgilerini de 2. Sınıftan itibaren öğrenmeye başlıyorsunuz.

3. ve 4. sınıfta daha çok görsel ile ilgili, çizim ile ilgili, fotoğrafçılık ile ilgili dersler veriliyor. Kalıp dersleri de 3. Sınıfta görülüyor. 4. Sınıfta görselin yanında yapılan ürünü sunma teknikleri de öğretilmektedir. Oluşturulan bir projeyi gerçekleştirdikten sonra sunma şekillerini tekniklerini öğreniyorsunuz. Çalışma hayatına başladığınızda kullanmanız gereken dosyaların nasıl hazırlanması gerektiğine dair dersler alınıyor.

Moda tasarımı okuyanların eğitim süresince aslında sadece bir moda tasarımcısı değil aynı zamanda iyi bir fotoğrafçı, iyi bir maliyetçi olması gerekiyor. Çünkü hayal edilen bir ürünü tasarlarken ürünle ilgili kumaş vs. malzemeleri kendiniz hesaplıyorsunuz. Yeri geliyor kalıbını bile sizin çıkartmanız gerekebiliyor. Bu yüzden güzel sanatlar lisesinden mezun olup moda tasarımı okuyanlar burada avantajlı oluyorlar. Çünkü onlar lisede okurken en azından bir kalıp dersini zaten bilmiş oluyorlar. Bu da diğer öğrencilerden bir adım önde olmalarını sağlamaktadır.

2 yıllık Moda Tasarımı Bölümü Dersleri

Kalıp hazırlama, Giysi üretimi, Temel sanat eğitimi, Temel tekstil teknolojisi, Mesleki matematik, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Türk dili, Temel yabancı dil, Bilgi ve iletişim teknolojileri, Davranış bilimleri ve iletişim, Meslek etiği

Kalıp hazırlama ve model geliştirme, Giysi üretimi ve teknolojileri, Tekstil teknolojisi, Moda resmine giriş, Beden eğitimi, Resim, Müzik, Staj, Heykel, Takıda çağdaş eğilimler, Mitoloji, Sanat tarihi, İşçi sağlığı ve iş güvenliği, Ev tekstili, Çağdaş sanat, Giysi tasarımı, Üç boyutlu tasarım, Moda resmi ve illüstrasyon, Bilgisayar destekli kalıp hazırlama, Mesleki teknik çizim, Pazarlama yönetimi, Sergi ve sunum teknikleri, Konfeksiyon yardımcı malzemeleri, Moda eğilimleri, Desen, Fotoğrafçılık, Kalite yönetimi, Araştırma yöntem ve teknikleri, Model maket yapımı, Tasarım estetiği, Girişimcilik.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 02:19

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER