Müzik Öğretmenliği nedir? Müzik Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Müzik Öğretmenliği nedir? Müzik Öğretmenliği hakkında merak edilenler... Müzik Öğretmenliği dersleri nelerdir? Müzik Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Müzik Öğretmenliği atama puanları kaç? Müzik Öğretmeni çalışma alanları 2020? Müzik Öğretmeni maaşı ne kadar 2020?

Müzik Öğretmenliği nedir? Müzik Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Devlet ve Özel üniversitelerin Eğitim fakültesi bölümlerinden bir tanesi de Müzik öğretmenliği bölümüdür. Bu yazımızda müzik öğretmenliği bölümünü detaylı bir şekilde siz okuyucularımıza tanıtacağız.

Müzik öğretmenliği nedir? Müzik öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Müzik öğretmenliği Eğitim fakültelerinin bir özel yetenek bölümüdür. Üniversiteler bu bölüme TYT puanı ve özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır. Öncelikle TYT sınavına girip 180 ve üzeri puan almanız gerekmektedir. Her üniversite kendi mülakatını farklı zamanlarda yapıp öğrenci almaktadır. Üniversiteler müzik öğretmenliği bölümü mülakatlarını web sitelerinde yayınlamaktadır. Üniversite adayları üniversitelerin web sitelerinden mülakat tarihlerini takip ederek başvuru yapabilirler. Yalnız online başvuru şeklinde değil ön kayıt yapmanız gerekiyor. Ön kayıtta gerekli belgelerle okula gidiyorsunuz ve eğitim fakültesindeki sekreterlikte kayıt işlemlerinizi tamamlıyorsunuz. Bir aday birden fazla üniversitenin mülakatına girebilir. Mülakatlar TYT sınav puanından daha fazla önem taşımakta ve ortalama yüzde 60-70 etki etmektedir.

Özel yetenek sınavında neler sorulur? Genellikle bir enstrüman çalmanız istenmektedir. Mülakata girmeden önce enstrüman çalmak adaya büyük avantaj sağlayacaktır. Bunun dışında notasına uygun olarak şarkı söyleme, İstiklal marşını okuma, ses işitme, ezgi işitme, ritim işitme, solfej işitme gibi şeyler istenmektedir. Özel yetenek sınavı ve tyt puanınızın ortalaması ile sıralamaya girmeye başarırsanız bölümü kazanmış oluyorsunuz.

Bu bölüm ortaokul ve lise öğrencilerine ses, tempo, nota, enstrüman, ritim becerileri ve müziğin bütün yönleri hakkında bilgi veren öğretmenler yetiştirmektedir.

Müzik öğretmeni olmak isteyenlerde gerekli özellikler ise şunlardır: En az bir tane enstrüman çalabilmek, Müzik kulağı iyi olmalı, El ve parmaklarını iyi kullanabilmeli, İnsanlarla iletişimi iyi olmalı, Yaratıcı ve kendini geliştirmeye hevesli olmalıdır.

Müzik Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Müzik öğretmeni yetiştiren bu bölümde pedagojik dersler, müzik alan dersleri ve genel kültür dersleri verilmektedir. Son sınıfta ise 2 dönemde de olmak üzere staja gidilmektedir. Aşağıda hangi yılda hangi dersler verildiğini görebilirsiniz.

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Batı müziği teori ve uygulaması, Ses eğitimi, Bireysel çalgı eğitimi, Piyano eğitimi, Müzik kültürü, Genel müzik tarihi, Koro, Okul çalgıları.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Müzik öğrenme ve öğretim yaklaşımları, Türk halk müziği teori ve uygulaması, Bağlama eğitimi, Çok sesli koro, Armoni ve eşlikleme, Batı müziği tarihi, Bireysel çalgı eğitimi, Bireysel ses eğitimi, Müziksel işitme okuma ve yazma, Armoni kontrpuan eşlik, Geleneksel Türk halk müziği, Türk müzik tarihi, Müzik öğretimi programları, Bağlama eğitimi, çok sesli koro, Elektronik org eğitimi ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Özel öğretim yöntemleri, Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Eşlik çalma, Güncel ve popüler müzikler, Eğitim müziği dağarı, Orkestra oda müziği, Geleneksel Türk sanat müziği, Çalgı bakım onarım bilgisi, Müzik biçimleri, Geleneksel Türk sanat müziği uygulaması ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Rehberlik, Bilimsel araştırma yöntemleri, Okul deneyimi, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Öğretmenlik uygulaması, Özel eğitim, Türk müziği çok seslendirme, Bireysel çalgı ve öğretimi, Eğitim müziği besteleme, Piyano ve öğretimi, Okul öncesi müzik eğitiminde genel yaklaşımlar, Koro ve yönetimi, Orkestra ve oda müziği yönetimi, ve birtakım seçmeli dersler.

Müzik Öğretmenliği atama sayıları

2016 Şubat 30.000 atamasında 545 kişilik atama yapıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında 201 kişilik atama yapıldı.

2017 Temmuz 20.000 atamasında 337 kişilik atama yapıldı.

2018 Temmuz 20.000 atamasında 335 kişilik atama yapıldı.

2019 Şubat atamasında 375 kişilik atama yapıldı.

2019 Ağustos atamasında 403 kişilik atama yapıldı.

2020 Mart 20.000 atamasında 348 kişilik atama yapıldı.

Müzik öğretmenliği atama puanları

Yukarıda müzik öğretmenliği atama sayılarının az olduğunu görüyorsunuz fakat az olmasına rağmen atama puanları yüksek değildir. Bu durum hem mezunlarının yığılmasının az olması hem de müzik öğretmenliği mezunlarının çok iyi netler yapamamasından kaynaklanmaktadır.

2016 Şubat taban puan :     55,61

2016 Ekim taban puan :       62,25

2017 Temmuz taban puan:  60,42

2018 Temmuz taban puan :  61,30

2019 Şubat taban puan :       62,44

2019 Ağustos taban puan :    59,50

2020 Mart taban puan :    

Müzik öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Müzik öğretmenliği bölümünden mezun olanlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet ortaokul ve liselerinde öğretmen olarak görev yapabilirler. Devlet senfoni orkestrasında çalışabilirler. Devlet opera ve balesi gibi kurumlarda da çalışabilirler. Çalgı bakımı ve onarımı yapabilirler. Kültür bakanlığında çalışabilirler. TRT de çalışabilirler. Özel ders verebilirler. Akademik kariyerlerine üniversitelerde öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi olarak devam edebilirler.

Müzik öğretmenliği maaşları 2020

Müzik öğretmeni devlet okullarında haftalık 15 saat ders karşılığında yaklaşık 4.200 tl maaş almaktadır. Bunun dışında girdiği ders başı 17 tl ücretten ek ders ücreti kazanmaktadır. Özel okullarda maaş daha az olmakta ve yaklaşık 2.500-3.500 tl civarıdır. Özel derslerin saati ise 50- 150 tl arası değişmektedir.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 16:21

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER