Okulöncesi öğretmenliği nedir? Okulöncesi öğretmenliği bölüm tanıtımı

Okulöncesi öğretmenliği nedir? Okulöncesi öğretmenliği hakkında merak edilenler... Okulöncesi öğretmeni çalışma alanları? Okulöncesi öğretmenliği atama sayısı ve puanları

Okulöncesi öğretmenliği nedir? Okulöncesi öğretmenliği bölüm tanıtımı

Üniversite bölümleri yazımıza okulöncesi öğretmenliği bölüm tanıtımı ile devam ediyoruz. Okulöncesi öğretmenliği bölümü ve meslek hayatı hakkında merak edilen konulara bu yazımızda yer verdik.

Okulöncesi öğretmenliği nedir? Okulöncesi öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Okulöncesi öğretmenliği bölümü okumak isteyen lise mezunu ve lise son sınıf öğrenişi adayların önce TYT sınavına girmesi gerekiyor. Bu sınava girdikten sonra YKS sınavındaki Sosyal bilimler 1 ve Sosyal bilimler 2 testlerini cevaplandırmaları gerekmektedir. Okulöncesi öğretmenliği bölümü adayı öğrenciler Sözel puan türünden bölümlerine yerleşmektedirler. En son 2019 yılındaki yerleştirmelerde okulöncesi öğretmenliği bölümüne Türkiye’deki devlet üniversitelerinden en düşük taban puanla giriş yapılan üniversite 378 taban puan ile Kastamonu üniversitesi ikinci öğretim olmuştur. En yüksek taban puan ile giriş yapılan üniversite ise 443,8 puan ile Boğaziçi üniversitesi olmuştur. Boğaziçi üniversitesine son giren kişinin sıralaması 2.161 iken Kastamonu üniversitesine son giren kişinin sıralaması 34.244 olmuştur. 2019 yılında üniversitelerin okulöncesi öğretmenliği bölümüne SÖZEL puan türünden sıralaması 2.161 – 34.244 arası olan kişiler farklı farklı üniversitelere yerleşebilmişlerdir. Bunun dışında özel üniversitelere yerleşmek için baraj puanını aşmanız yeterli olacaktır. Okulöncesi öğretmeni olabilmek için bir başka yol ise 2 yıllık çocuk gelişimi bölümünü bitirdikten sonra DGS sınavına girerek 4 yıllık okulöncesi öğretmenliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

Üniversitelerin eğitim fakülteleri altındaki bir bölüm olan okulöncesi öğretmenliği bölümü 4 yıllık eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümden mezun olan kişiler çeşitli özel ve devlet okullarında 0-6 yaş arası çocuklara okulöncesi eğitimi vermektedirler.

Okulöncesi öğretmenliği bölümü 0-6 yaş aralığındaki çocukların sosyal-duygusal, psiko-motor, öz bakım, bilişsel, dil gibi gelişim alanlarına yönelik çeşitli etkinlikler yaparak bu gelişim alanlarını olabildiğince yukarıya çıkarmaya çalışan öğretmenler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bilişsel zeka gelişiminin ve kişilik gelişiminin büyük bir döneminin okulöncesi dönem olan 0-6 yaş aralığında oluştuğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu yüzden bu dönemdeki çocukların gelişimi ve eğitimi oldukça önem kazanmaktadır. Okulöncesi öğretmenleri okullarda verdikleri eğitimde ailelerle işbirliği içerisinde çocukların yaratıcı düşünme becerilerini, bağımsız hareket edebilme yeteneklerini, sosyal bir kişiliğe sahip bir birey, özgüvenleri gelişmiş, sorumluluk sahibi, birlikte hareket edebilen, yardımsever, problem çözme yeteneklerini geliştirmeyi ve desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu bölümdeki dersler eğitim bilimleri dersleri, genel kültür dersleri ve okulöncesi alan dersleri şeklindedir. 3. Sınıfın 2. Dönemi gözlem şeklinde staj eğitimi vardır. Bir anaokulunda öğretmen ve çocukları gözlemleyerek geçmektedir. 4. Sınıfta ise 2 dönem boyunca öğretmenlik uygulaması adı altında staj eğitimi vardır. 2 dönem boyunca anaokullarında haftanın bir günü sınıfın öğretmeni yerine siz planınızı hazırlayıp uyguluyorsunuz.

Okulöncesi öğretmenliği bölümünü tercih edecek kişilerde olması gereken özellikler neler: Öncelikle çocukları sevmelidir ve çok sabırlı olmalıdır. El işi yetenekleri olmalıdır. Çocuklarla oynayabilecek ve bunan çekinmeyecek kişiler olmalıdır. Etkili bir iletişim yeteneğine sahip olmalıdır.

Okulöncesi öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Erken çocukluk eğitimine giriş, Çocuk sağlığı ve ilk yardım, Anne çocuk sağlığı ve ilk yardım, Erken çocukluk döneminde gelişim, Bebeklik döneminde eğitim ve gelişim.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Anne çocuk beslenmesi, Yaratıcılık ve geliştirilmesi, Çocukta oyun gelişimi, Erken çocuklukta fen eğitimi, Erken çocuklukta matematik eğitimi, Okulöncesi eğitim programları, Çocuk edebiyatı, Çocuk ruh sağlığı, Matematik eğitimi, Erken çocuklukta müzik eğitimi, Erken çocuklukta oyun gelişimi ve eğitimi, Erken çocukluk eğitimde drama ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Beden eğitimi ve oyun öğretimi, Görsel sanatlar eğitimi, Müzik eğitimi, Fen eğitimi, İstatistik, Özel öğretim yöntemleri, Materyal geliştirme, Etkili iletişim ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Rehberlik, Sınıf yönetimi, Okul deneyimi, Öğretmenlik uygulaması, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Özel eğitim, Araştırma projesi, Anne baba eğitimi, İlköğretime hazırlık ve ilköğretim uygulamaları ve birtakım seçmeli dersler.

Okulöncesi öğretmenliği atama sayıları

Son 5 yılın okulöncesi öğretmenliği atama sayılarını derledik. Okulöncesi atama sayıları aşağıdaki gibidir.

2016 Şubat 30.000 atamada okulöncesi öğretmenliğine 1.814 atama yapıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında okulöncesi öğretmenliğine 774 sözleşmeli öğretmen ataması yapılmıştı.

2017 Temmuz 20.127 atamasında okulöncesi öğretmenliğine 1.720 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2018 Temmuz 20.000 atamasında okulöncesi öğretmenliğine 1.676 sözleşmeli  kadro ayrılmıştı.

2019 Şubat 20.000 atamasında okulöncesi öğretmenliğine 1.601 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2019 Ağustos 19.873 atamasında okulöncesi öğretmenliğine 1.599 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2020 Mart 20.000 atamasında okulöncesi öğretmenliğine 1.513 sözleşmeli kadro ayrıldı.

Okulöncesi öğretmenliği atama puanları

Son 5 yılda yapılan öğretmen atamaları sonucunda oluşan taban puanlarında okulöncesi öğretmenliğine ait taban puanlar aşağıdaki gibi oluşmuştur.

2016 Şubat taban puan :     76,76

2016 Ekim taban puan :       78,85

2017 Temmuz taban puan:  76,90

2018 Temmuz taban puan :  76,98

2019 Şubat taban puan : 78,80

2019 Ağustos taban puan : 76,39

2020 Mart taban puan :        77,44

Okulöncesi öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Okulöncesi öğretmenliği bölümünden mezun olan öğretmenler Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) na girerek devlet okullarına atanabilirler. Özel kreş ve anaokullarında çalışabilirler. Gündüz bakımevlerinde çalışabilirler. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler. Yüksek Lisans ve doktora yaparak üniversitelerde akademik kariyerlerine devam edebilirler. Özel anaokulları açabilme yetkisine sahiptirler. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açma yetkisine sahiptirler.

Okulöncesi öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışan okulöncesi öğretmenlerinin maaşı yaklaşık 4.200 tl dir. Günde 6 saat zorunlu derse girdikleri için full ek ders almaktadırlar. Aylık ortalama 1.100 tl ek ders ücreti almaktadırlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel anaokullarında çalışan öğretmenler ise 2.300 – 4.000 tl arası bir maaş almaktadırlar. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan öğretmenler ise yaklaşık 3.000 – 4.500 tl arası bir maaş almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2021, 22:46

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiğdem Korkmaz
Çiğdem Korkmaz - 3 yıl Önce

Çok güzel anlatılmış

SIRADAKİ HABER