ÖzelEğitim Öğretmenliği nedir? Özel Eğitim Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Özel Eğitim Öğretmenliği nedir? Özel Eğitim Öğretmenliği hakkında merak edilenler... Özel Eğitim Öğretmenliği dersleri nelerdir? Özel Eğitim Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Özel Eğitim Öğretmenliği atama puanları kaç? Özel Eğitim Öğretmeni çalışma alanları 2020? Özel Eğitim Öğretmeni maaşı ne kadar 2020?

ÖzelEğitim Öğretmenliği nedir? Özel Eğitim Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Özel Eğitim öğretmenliği nedir? Özel Eğitim öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Üniversitelerin eğitim fakültelerinin 4 yıllık bölümlerinden bir tanesi de özel eğitim öğretmenliği bölümüdür. Özel eğitim bölümü yetersizlikten etkilenmiş kişilerin daha aktif, sosyal ve bağımsız bir hayat sürmeleri adına alanında uzman, öncü ve idealist öğretmenlerin yetiştirilmesi için kurulmuştur. Çeşitli zeka, duygusal ve fiziksel özelliklere sahip öğrencilerle çalışan öğretmenlere özel eğitim öğretmeni denir. Normal eğitim öğretim tekniklerinin dışında özel eğitim öğretim teknikleri ile öğrencilerin kendi potansiyellerini keşfetme ve bunları daha yukarılara çekmeleri için çalışırlar. Bölümde genellikle uygulamalı davranış analizi, Sosyal beceri öğretme, Bağımsız hareket etme becerilerinin desteklenmesi, Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi alan dersleri eğitiminin yanı sıra Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Öğretim ilke ve yöntemleri, sınıf yönetimi gibi pedagojik formasyon dersleri de verilmektedir.

Bu konuda çok fazla soru olması ve merak edilmesinden dolayı Özel Eğitim öğretmenliğinin özelde ve devlette çalışma durumlarından bahsedelim. Öncelikle özel kurumlardaki çalışma şartlarından bahsedelim: Özelde çalışma saatleri sabah 09:00, akşam 17: 45 tir fakat bazı rehabilitasyon merkezlerinde bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sabah saat 08:00 de başlayıp akşam saat 16:45 te bitiren kurumlar da olabilmektedir. Bazı yerler ise 10:00 da başlatıp 18:45 te bitirmektedir. Saatlerde farklılık olsa da genel olarak özel kurumlarda ders saati 8 saattir. Dersler 4 ders öğleden önce ve 4 ders öğleden sonra olacak şekilde düzenlenir. Rehabilitasyon merkezlerinde öğretmen yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Rehabilitasyon merkezleri diğer özel eğitim merkezlerinden biraz farklı bir yerdir. Türkiye’de rehabilitasyon merkezlerinin çoğunun bir vizyonu yoktur. Çoğu rehabilitasyon merkezi çocukların gelişimlerinin ilerlemesini birinci amaç olarak görmemektedir maalesef. Ticari kaygılar eğitimin önüne geçmiş durumdadır. Öncelikli olarak gelirimi nasıl sağlarım, öğrenci üzerinden nasıl para kazanırım düşüncesi hakimdir. Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan öğretmenlerin yıllık izinleri ise 2 haftadır sadece. Eğer aynı kurumda 5 senenizi doldurursanız yıllık izniniz 3 haftaya çıkmaktadır. Farklı kurumlardaki çalışma yılınız bu hesaplamaya katılmıyor. Özel rehabilitasyon okullarında bire bir eğitim verilmekte ama aynı zamanda grup eğitimi de yapılmaktadır. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir.

Devlet kurumlarında çalışma şartları ise şu şekildedir: Bazı devlet okullarında saat 13:00 a kadar çalışılırken bazı okullarda bu saat 15:00 i bulmaktadır. Devlet okullarında derse 2 öğretmenle birlikte girilir. Yanınızda yardımcı bir öğretmen olmaktadır. Sınıflarda en az 4 en çok 10 öğrenci bulunmaktadır. 2 ay yaz tatili ve 2 hafta yarı yıl tatilleri bulunmaktadır.

İdeal bir özel eğitim öğretmeni nasıl olmalıdır? Eğer idealist bir insansanız, insanlara yararlı olmayı ve yardım etmeyi istiyorsanız, yaptığınız işin kısa zamanda etkisini, faydalarını görmek isteyen biriyseniz bu meslek tam da size göre bir meslektir. Bu mesleği seçmek isteyenler çok sabırlı olmalı, özel eğitim gereksinimi olan öğrencileri sevmeli, yeniliklere açık olmalı, empati gücü yüksek olmalı, sınıf yönetimi iyi olmalı, pozitif düşünme becerisi olmalıdır. Özel eğitim öğretmenleri üstün zekalılar öğretmenliği, işitsel engelliler öğretmenliği, zihinsel engelliler öğretmenliği, görme engelliler öğretmenliği gibi ana dallarına ayrılmaktadırlar.

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Özel eğitim, Zihin yetersizliği ve otizm spektrum bozukluğu, Öğrenme güçlüğü ve özel yetenek, İşitme ve görme yetersizliği, Çocuk gelişimi.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Eğitimde araştırma yöntemleri, Erken çocuklukta özel eğitim, Uygulamalı davranış analizi, Özel eğitimde değerlendirme, Özel eğitimde bütünleştirme, Türk işaret dili, Dil ve iletişim becerilerinin desteklenmesi, Özel eğitimde teknoloji destekli öğretim, Bireyselleştirilmiş eğitim ve geçiş planlarının hazırlanması, Braille okuma yazma, Özel eğitim kurumlarında gözlem, ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Özel öğretim yöntemleri, Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Türk Eğitim tarihi, Özel eğitimde okuma yazma öğretimi, özel eğitimde fen ve sosyal bilgiler öğretimi, Özel eğitimde matematik öğretimi, Özel eğitimde sanatsal becerilerin öğretimi, Özel eğitimde fiziksel eğitim ve spor, Özel eğitimde sosyal uyum becerilerinin öğretimi, Özel eğitimde Türkçe öğretimi, Özel eğitimde oyun ve müzik, Özel eğitimde aile eğitimi, Özel eğitimde okul ve kurum deneyimi  ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Rehberlik, Özel eğitimde materyal tasarımı, Özel eğitim politikalar ve yasal düzenlemeler, Sınıf yönetimi, Öğretmenlik uygulaması ve birtakım seçmeli dersler.

Özel eğitim Öğretmenliği atama sayıları

2016 Şubat 30.000 atamasında 376 kişi

2016 Ekim 15.000 atamasında 502 kişi

2017 Temmuz 20.000 atamasında 432 kişi

2018 Temmuz 20.000 atamasında 664 kişi

2019 Şubat atamasında 1.002 kişi

2019 Ağustos atamasında 1.599 kişi

2020 ocak ayında ise 1.093 kişi

Özel eğitim öğretmenliği atama puanları

2016 Şubat taban puan :     53,68

2016 Ekim taban puan :       67,68

2017 Temmuz taban puan:  75,18

2018 Temmuz taban puan :  75,53

2019 Şubat taban puan :     75,57

2019 Ağustos taban puan : 68,32

2020 Mart taban puan : 71,7

Özel Eğitim öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Özel eğitim öğretmenliği bölümünden mezun olanlar, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, Rehabilitasyon Merkezlerinde, Özel ve devlet e bağlı eğitim kurumlarında çalışma imkanlarına sahiptirler. Devlet okullarında çalışabilmek için kamu personeli seçme sınavı olan kpss ye girip atanacak kadar puan alınması gerekmektedir. Sosyal hizmetler kurumunda ve çocuk esirgeme kurumlarında da çalışabilirler. Ayrıca yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlayıp üniversitelerde akademisyen ve uzman olarak çalışabilirler.

Özel Eğitim öğretmenliği maaşları 2020

Özel Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan öğretmenler maaşlarının bir kısmını elden bir kısmını ise banka hesaplarına yatırılması şeklinde alırlar. Neden böyle bir uygulama yapılıyor? Çünkü maaşınızın hepsi banka hesabına yatsa daha fazla sigortanızı yatırmak zorunda kalacaklar. Tüm kurumlar bu sistemle maaş vermektedir. Bu uygulama, devlette çalışan öğretmene göre sigortalarının daha az yatmasına sebep olmaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinde maaş çalıştığınız bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. 2.500- 6.000 arası değişmektedir.

Devlet okullarında çalışmaya başlayan yeni bir öğretmen 15 saat haftalık çalışma karşılığı maaşı 4260 tl dir. Özel eğitim öğretmelerinin ek ders ücretleri diğer branşlardan %25 fazla olarak hesaplanmaktadır. Full ek ders aldıkları için aylık 1600 tl civarı ek ders ücreti alırlar.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 22:18

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayse Gun
Ayse Gun - 2 yıl Önce

neden devlet okullarının calisma saati yazmiyor hicbir yerde.Anladik 30 dakika 6 saat ama derse başlama saati yok..saat 9 da başlar 12 de biter gibi...sinirim bozuldu...rehebilutasyon merkez saatleri belli ama tamamen ilkokul yada ortaokul saatleri ýa da lise su saatte baslarbu saatte biter yok.30 dakika 6 saat ibaresi her yerde.tamam da saat kac.kafamiza goremi belirleyeceğiz.. Anlamadim gitti.kimsede yanit vermiyor

SIRADAKİ HABER