Radyo ve Televizyon bölümü nedir? Radyo ve Televizyon mezunu ne iş yapar?

Radyo ve Televizyon bölümü nedir? Radyo ve Televizyon mezunu ne iş yapar? Radyo ve Televizyon bölümü puanları kaç? Radyo ve Televizyon bölümü dersleri neler? Radyo ve Televizyon bölümü maaşları 2020, Radyo ve Televizyon bölümü meslekleri neler? 2 yıllık Radyo ve Televizyon bölümü iş imkanları

Radyo ve Televizyon bölümü nedir? Radyo ve Televizyon mezunu ne iş yapar?

Üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf veya lise mezunu üniversite adaylarına yardımcı olmak için üniversite bölümleri hakkında tanıtıcı bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ise Radyo ve Televizyon bölümü nedir? Radyo ve Televizyon mezunu ne iş yapar? konusunu ele aldık.

Radyo ve Televizyon bölümünün kaç yıllık olduğu bazen karıştırılmaktadır. 2 yıllık ve 4 yıllık olarak programları vardır. 4 yıllık Radyo ve Televizyon bölümü İletişim Fakültesi bünyesinde yer alır. 2 yıllık Radyo ve Televizyon programcılığı bölümü ise Meslek Yüksekokullarına bağlı bir bölümdür.

Radyo ve Televizyon bölümü nedir? Radyo ve Televizyon mezunu ne iş yapar?

Genelde Radyo ve Televizyon bölümü okuyan kişiler yönetmen olmak ister fakat işler istedikleri gibi kolay değildir. Yönetmen olmak kolay değildir. Yönetmen olmanın zorluğunu fark ettikten sonra seçebileceği diğer meslekleri de düşünmeye başlarlar. Radyo ve Televizyon bölümü nedir? Ne amaçla okunur? Radyo ve Televizyondaki programların kaliteli sunulması için kurgu, ses, kamera gibi görevlerde çalışan kişileri yetiştiren bir bölümdür.

Radyo ve Televizyon bölümünde hangi üniversitede okuduğunuz ve hangi şehirde okuduğunuz önemli bir yere sahiptir. Bu bölümde İstanbul’da okumak bir avantajdır. Çünkü üniversite eğitimi boyunca staj, bir kısa film, bir çok proje, uzun metraj film, bir radyo programı, bir belgesel gibi şeyler istenecek. Bu sektör yoğunluk olarak en fazla İstanbul’da olduğu için size bir çevre oluşturmanızı sağlayacak ve mezun olduktan sonra çalışma imkanı bulmanız diğer illere göre daha kolay olacaktır.

Radyo ve Televizyon bölümünde okurken çalışmanın mezun olunca size faydası olacaktır. İlk etapta asistan ya da stajer olarak görev yaparsınız. Temizlik işleri, çay dağıtımı gibi ayak işleri ile başlarsınız. Bölümü okurken bu işlere atlamak size avantaj sağlayacaktır. Bu sizin sektörün içinde olmanızı ve daha yakından tanımanızı sağlar. Haliyle mezun olunca da bu angarya işleri yaptırmazlar. Çünkü deneyimlisinizdir.

Ayrıca üniversite eğitimi boyunca çok fazla film ve dizi izlemeniz gerekir. Film festivallerinde çalışarak bir çok yapımcı, yönetmen, oyuncu ile tanışarak çevre edinmek de faydanıza olacaktır.

Radyo ve Televizyon mezunu ne iş yapar?

Radyo ve Televizyon bölümü mezunları bu işin mutfağında çalışırlar.

Bu bölümün çalışma alanında örneğin bir dizi seti yada bir filmin birçok departmanı vardır. Yönetmen, yönetmen yardımcısı, yardımcı yönetmen ve rejiler, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni şeklinde devam eder. Bu ekiplerde görev yapılabilir.

Bunun haricinde yapımcının ekibinde asistan olarak çalışılabilir.

Görüntü yönetmeninin ekibinde asistan olarak çalışılabilir.

Sanat departmanında sanat yönetmeninin asistanı olarak görev yapılabilir.

Radyo ve Televizyon bölümü puanları kaç?

Radyo ve Televizyon bölümünü kazanmak isteyen üniversite adayları YKS sınavlarına girerek yeterli puan alıp yerleşirler. Radyo ve Televizyon bölümüne puan türü olarak SÖZEL puan türü ile yerleşilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır. 2020 yılı üniversite sınavına girecek adaylar 2019 yılı taban puanlarına ve başarı sıralamalarına bakarak tercihlerini yapmaları gerekir.

2019 yerleştirme verilerine bakacak olursak bu bölümde en yüksek taban puan ile İstanbul Yeditepe Üniversitesi almıştır. Bu üniversitenin aldığı son kişinin taban puanı 455,49 başarı sıralaması ise 1.305 olmuştur. En düşük taban puan ile alan devlet üniversitesi ise Gümüşhane Üniversitesi olmuştur. Taban puan 245,68 başarı sıralaması ise 643.864 olmuştur.

Radyo ve Televizyon bölümü dersleri neler?

İletişim Fakültesi bünyesinde bulunan Radyo ve Televizyon bölümünde 4 yıl boyunca görülen başlıca alan dersleri şunlardır;

Dünya Sinema Tarihi

Sinemaya Giriş

Radyo-Tv’ye Giriş

İletişime Giriş

Radyo Programcılığı

Sinema Dilinin Temelleri

Sinema- Tv de Çekim Yapım teknikleri

Fotoğrafçılık

Girişimcilik

İletişim Tarihi

Türk Sinema Tarihi

Tv Stüdyo Uygulamaları

Senaryo

Sözlü Anlatım ve Diksiyon

Haber Toplama ve Yazma

Prodüksiyon

Kurgu

Estetik

Sinematografi

Sayısal Fotoğrafçılık ve Tasarım

Sinema Dili ve Stili

Ses ve Akustik

RADYO- TV Haberciliği

Televizyon Reklamcılığı

Medya Okuryazarlığı

Belgesel Fotoğrafçılığı

Yapım Yönetim

Görsel Sosyoloji

Medya Planlama ve Yönetimi

Bitirme Projesi

2 Yıllık ( önlisans ) Radyo ve Televizyon bölümü iş imkanları nelerdir 2020?

2020 çalışma ortamı ve çalışma imkanları olarak 2 yıllık Meslek Yüksekokullarına bağlı Radyo ve Televizyon programcılığı bölümü mezunlarının iş imkanları şu şekildedir;

Teknik işlerde görev yapar.

Radyo ve televizyonun kurgu tekniğinin oluşturulmasında görev yapar.

Televizyonun dekorunu şekillendirir ve düzenler.

Kullanılacak mekanın belirlenmesinde rol oynar.

2 yıllık Radyo ve Televizyon bölümü mezunları radyo ve televizyonların teknik ekiplerinde çalışırlar.

Reklam şirketlerinde metin yazarlığı yaparlar.

Film sektöründe kamera çekimi, ışık, ses ve görüntü sistemlerini oluşturmada görev yapabilirler.

Fotoğrafçı olarak yazılı medya kuruluşlarında görev yapabilirler.

Radyo ve Televizyon bölümü maaşları 2020

2020 Radyo ve Televizyon bölümü mezunları mezun olduktan sonra çok fazla maaş alma beklentisine girmemelidirler. Çoğu mesleğin özel sektöründe olduğu gibi Radyo ve Televizyonculuk mesleğinde de maaşlar yeni göreve başlayan biri için asgari ücret civarında olmaktadır. Bu sektörde kendini geliştirdikçe, tecrübelendikçe ve iyi işler ortaya koydukça 10.000- 15.000 tl gibi maaşları kazanmaları doğal olacaktır.

Radyo ve Televizyonculuk bölümü nedir? Radyo ve Televizyon Bölümü mezunları ne iş yapar? Radyo ve Televizyon bölümü dersleri nelerdir? Radyo ve Televizyon bölümü puan ve başarı sıralamaları, Radyo ve Televizyon bölümü maaşları, 2 Yıllık radyo ve televizyon programcılığı bölümü iş imkanları konuları hakkında bilgiler verdik. Diğer üniversite bölümleri ve meslekler hakkında merak ettiklerinizi sitemizde bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:28

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER