Radyoterapi Bölümü Nedir? Radyoterapi Mezunları Ne İş Yapar?

Radyoterapi bölümü nedir? Radyoterapi bölümü atamaları nasıl? Radyoterapi mezunları iş bulabiliyor mu? Radyoterapi bölümü atamaları nasıl?

Radyoterapi Bölümü Nedir? Radyoterapi Mezunları Ne İş Yapar?

Radyoterapi Bölümü Nedir?  

Kanser, yıllarca karşı karşıya olduğumuz en zor hastalıklardan biridir. Yıllarca kesin tedavi için çalışmalar yapılsa da henüz yüzde yüz başarılı bir çözüm bulunamamıştır. Günümüzde kanser tedavisi için çeşitli yöntemlere başvuruluyor. Kanser tedavisinde hızla gelişen teknolojiyle beraber önemli gelişmeler kaydediliyor, Radyoterapi ise kanser hastalarında kullanılan bu tedavi türlerinden biridir. Radyoterapi cerrahi işlemler ya da kemoterapi ile eş zamanlı uygulanmakla beraber tek başına da kullanılır.  Radyoterapi yönteminin amacı, X ışınlarını bazı cihazlarla tümörlü bölgeye gönderilip o hücrelerin yok edilmesini sağlamaktır. Kanser tedavisinde önemli ölçüde başarı gösteren bu yöntemde eğitimli ve başarılı profesyonellere gereksinim duyulmuştur. Bu sebeple üniversitelerde Radyoterapi bölümü açılmıştır.

Ön lisans programı olan radyoterapi ise kanser tedavisinde işe yarayan bu cihazları kullanabilecek vasıflara sahip teknikerler yetiştirir. Bölümün temel amacı radyoterapi alanında çalışacak uzmanlaşmış eğitimli sağlık teknikerleri kazandırmaktır. Teknoloji çağını yaşadığımız bu dönemde üstün özelliklere sahip çeşitli cihazlar geliştiriliyor. Radyoterapi bölümü okuyanlar gelişen teknolojiye ve bu teknolojinin ürünü olan cihazlara uyum sağlamalıdır.  Çünkü radyoterapi bölümü dinamik bir süreç içinde olup sürekli yeni gelişmelere ve yeniliklere açıktır. Radyoterapi bilim ve gelişmelerle iç içe olan bir disiplindir. Sağlık bilimleri fakültesi bünyesi çerisinde yer alan radyoterapi bölümü mezunları, onkoloji uzmanı hekimlerinin yanında yardımcı olarak çalışmaktadırlar. Bölüm, iki yıllık olup dört eğitim yarıyılını içerir. Radyoterapi, alınan mesleki eğitimi pekiştirmek ve öğrencilerin hasta ile iyi iletişim becerisine sahip olmaları için pratik eğitimin de mevcut olduğu bir programdır. Radyoterapi bölümü, Onkoloji uzmanlarının yanında ve onkoloji merkezinde çalışabilecek ışın tedavisi ve tedavinin ilk aşması olan simulasyon becerileriyle donanmış sağlık teknikerleri yetiştirilir. Tıbbi görüntüleme teknikerliği olarak da nitelendirilen bu meslek dalı oldukça revaçta olan bir meslek dalıdır.

Radyoterapi Mezunları Ne İş Yapar?

Kanser hastalığının tedavisinde olağanüstü bir yere sahip olan radyoterapi tedavisinde eğitimli ellere ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda üniversitelerde radyoterapi bölümü açılmıştır. Radyoterapi mezunları, uzman doktor ve radyasyon fizikçisi ile bir ekip içinde hastanın tedavisinde etkin bir rol oynar. Genel anlamda onkoloji uzmanlarıyla beraber çalışıp yardımcı olarak görev yaparlar. Haftalık yirmi beş saat ile otuz beş saat arasında çalışma süreleri mevcuttur. Çalışma sürelerinin diğer mesleklere kıyasla daha kısa olmasının birkaç nedeni vardır. Bunların en önemlisi, tıbbi görüntüleme teknikeri olarak çalışanların belli bir radyasyona maruz kalmasıdır. Aynı zamanda emeklilik için gereken çalışma süresi diğer mesleklere göre daha azdır.

Radyoterapi teknikerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir: Radyoterapi alacak hastanın tedavisinin ilk aşaması olan immobilizasyon işleminden sorumludur, radyoterapi teknikeri tedavi aşamasında hastanın pozisyonunu ayarlamakla mükelleftir Radyoterapi teknikeri, hem kendisi için hem de hasta için radyo ışınlarına karşı koruma bariyerlerini kullanmakla sorumludur, radyoterapi teknikeri tedavide kullanılan cihazları çalıştırmalı ve gerektiğinde cihazların bakımını yapmalıdır; hatta cihazların basit tamirlerini yapıp kullanılır hale getirir, bir radyoterapi teknikeri radyasyon güvenliğini ve ekipmanların doğru kullanılmasını sağlar, Radyoterapi teknikeri gerekli durumlarda doktordan aldığı yönlendirmeyle bilgisayarlı tomografi çeker, radyoterapi teknikeri hastayı tedavi sürecinde kontrol eder ve radyoterapi tedavisinde başarı gösteren cihazları kullanabilecek donanıma sahiptir.

Radyoterapi Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Radyoterapi bölümünden mezun olan teknikerler onkoloji alanında çalışmaktadırlar. Kanser gibi ciddi bir hastalığın tedavisinde etkin bir rol oynadıkları için ve tüm sürece tanık oldukları için bu mesleği seçen kişilerin psikolojisi sağlam olmalıdır. İnsan hayatı söz konusu olduğu için soğukkanlı ve dikkatli olan kişiler bu meslek için uygun kişilerdir. Radyoterapi teknikeri olmayı seçen insanların belli bir miktarda radyasyona maruz kalacağını bilmelidir. Bu mesleği bunları göz önünde bulundurarak seçmesi gerekir. Radyasyon riski sebebiyle çalışma saatlerinin az olması bir avantaj olarak kabul edilebilir. Bir diğer durum da radyasyon riski sebebiyle, mesleki yıpranma adı altında erken emekli olma seçeneğidir.

Ön lisans programı olan radyoterapiden başarıyla mezun olan öğrenciler için çalışma hayatında birçok iş imkânı vardır. Radyoterapi teknikerleri özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde çalışabilirler. Onkoloji hastanesi adı verilen ve sadece onkoloji üzerine yoğunlaşmış hastaneler vardır. Ayrıca bu disiplinle ilgili çalışmalar yapan teşhis ve tedavi merkezleri, radyoterapi bölümü mezunu olan kişiler için başka bir seçenektir.

Radyoterapi atamaları nasıl sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Mezun olduktan sonra devlet hastanelerinde kadroda çalışabilmek için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adlandırılan sınava girebilirsiniz. Ama çok fazla sayıda mezunu olmadığı için Radyoterapi bölümü KPSS atama puanı 70 puanın civarındadır. Kolay atanan sağlık bölümleri arasında sayılmaktadır. Ama radyoterapi bölümünden mezun olan kişi özel hastanelerde ve çeşitli onkoloji kliniklerinde de kolaylıkla iş bulabilir. Kazandıkları maaş görev yaptıkları yere göre rakamlarda artış veya azalma gösterebilir. 

Radyoterapi Bölümü Maaşları?

Bölümden mezun olanlar, dilerlerse KPSS sınavına çalışıp devlet hastanesine atanabilir veya özel hastanelerde işe girebilir. Devlet hastanelerinde radyoterapi teknikeri alımları az olduğu için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için gereken puan 90 üstüdür. Hastaneden hastaneye değişse de özel hastanede çalışan bir radyoterapi teknikeri, devlet hastanesinde alabileceği maaşı alabilir. Hatta hastanenin döner sermayesi gibi ek ödemelerle daha fazlasını bile alabilir. Devlet memuru olarak görev yapan bir radyoterapi teknikeri maaşı, kademesine göre 3.980 Türk lirası ile 4.915 Türk lirası arasında değişir. Bu rakam hastanenin döner sermayesi gibi çeşitli ek ödemelerle 1.000 ile 1.500 TL civarı artmaktadır. Özel sektörde ise ortalama olarak baktığımızda radyoterapi mezunu ve sağlık teknikeri yani radyoteraipi teknikeri olarak görev yapan kişilerin maaşı 2800 Türk lirası ile 4.500 Türk lirası arasında çeşitlilik gösterir. Ortalama olarak bir radyoterapi teknikeri maaşı 3.800 Türk lirası diyebiliriz.

Radyoterapi Taban Puanları ve Sıralaması

Günümüzde hastane ve üniversite sayısında artış olduğu için sağlık bilimleri fakültesinde radyoterapi bölümünde açılan kontenjanlar da artmıştır. Çağımızın en zorlu hastalığı olan kanser ve kanser hastasındaki artış da radyoterapi bölümünü gerekli kılmıştır. Sağlık sektöründeki sayısız olanaklar sayesinde insanlar sağlık alanına yönelmektedirler. Bu yüzden sağlık sektörünü seçen öğrenciler, mezun olduktan sonra iş bulmada sorun yaşamıyorlar. Radyoterapi programına yerleşmek için yapmanız gereken YKS adı verilen üniversite giriş sınavının sadece ilk bölümü olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) olarak adlandırılan sınava girmeniz yeterlidir. Ön lisans programı içinde olan 2 yıllık bir bölüm olduğu için Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) adı verilen sınava girmenize gerek yoktur. Radyoterapi bölümüne yerleşmek için yapmanız gereken puan, üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

Radyoterapi bölümü taban ve puan sıralaması baz alındığında 353,990 başarı sıralaması ile ve 309,273 puanla en üst sırada karşımıza tam burslu olarak Üsküdar Üniversitesi çıkıyor. Peşinde Acıbadem Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi geliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi yaklaşık 290 puanla devlet üniversiteleri takip ediyor. Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) adı verilen sınavdan 190 puan almak bazı üniversitelerin ücretli programına kaydolmak için yeterli olabiliyor. Üniversiteden üniversiteye göre puanlar çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilik; okulların eğitim kadrosu tarihi, misyonu ve bulunduğu konumdan kaynaklanmaktadır.

Radyoterapi Okumak Zor Mu?

Radyoterapi programı, 4 eğitim yarıyılını kapsayan 2 yıllık bir ön lisans bölümdür. Türkiye Cumhuriyeti içinde özel ya da devlet üniversitesinde radyoterapi bölümüne yerleşen öğrenciler, Yüksek Öğretim Kredisi ya da Başbakanlık bursuna başvurabilir. Ve iki yıllık eğitim hayatı boyunca burs desteği alabilir. Radyoterapi bölümü, teorik ve pratik eğitimin iç içe olduğu karışık bir programdır. Birinci yılın sonunda öğrencilerin 30 iş günü yaz stajı olarak adlandırılan stajı yapmaları zorunludur. Dördüncü eğitim yarıyılında ise haftanın 3 iş günü şeklinde bahar stajını tamamlamaları da mecburidir. Radyoterapi öğrencileri, tercihlerine göre zorunlu stajı özel üniversitede ya da devlet üniversitesinde yapabilir. Öğrencinin eğitimi ve pratik gelişimi için bu stajlar oldukça önemlidir. Mesleği uygulamalı eğitimle öğrenmek öğrenciyi iş hayatına hazırlar.

  Radyoterapi programında iki yıl boyunca alınan radyoterapi dersleri şu şekilde sıralanabilir: Fizik, Radyoterapi Cihazları, Temel Onkoloji. Tıbbi Biyoloji, Anatomiye Giriş, Tıbbi Terminoloji, Meslek Etiği, Radyasyon Fiziği, Klinik Onkoloji, Radyasyon Güvenliği ve Radyasyondan Korunma, Radyolojik Terminoloji, Radyolojik Anatomi, Sağlık İşletmelerinde Yönetim, Tıbbi Dokümantasyon Arşiv, Patoloji, Röntgen Cihaz Yapısı, Simülasyon Tekniği, Tıbbi Etik, Karanlık Oda Tekniği, Tıbbi Etik, Bilgisayarlı Planlama, Fizyoloji, Uygulama Eğitimi, Temel Patoloji, Onkoloji Hastalarına Yaklaşım, Sağlıkta İletişim, Stres Yönetimi. Okuldan okula değişiklik olup genel olarak bu dersler verilmektedir. Çok zorlayıcı dersler değildir. Alınan tüm dersler iki yıla yayılmış olarak sıkı olamayan bir programla verilir.  Bu alınan dersler ile öğrenciler hasta ile ilgili iletişim becerisi kazanıp mesleki bilgilere sahip olurlar. Teorik olarak verilen eğitim mesleki bilgi birikimini arttırmaktadır. Teorik ve mesleki eğitim pratik uygulamalarla desteklenir. Teorik ve pratik meslek eğitimi başarı ile tamamlanmalıdır. Radyoterapi bölümünde okuyan öğrenciler tam 120 kredi ile mezun olurlar.

 Genel olarak bakıldığında radyoterapi bölümünü okumak çok da zor değildir. Ama her meslek dalında olduğu gibi işinde başarılı olmak isteyen herkesin çalışması şarttır ve başarı her zaman emek ister. Bu bölümü okumayı seçen ve radyoterapi teknisyeni olmayı tercih eden biri, meslek gereği belli miktarda radyasyona maruz kalacağını bilmelidir. Ayrıca bu bölümü tercih eden ve mesleğini icra eden kişiler, kanser hastaları ile beraber olacağı için psikolojisinin sağlam olması gerekir. Radyoterapi teknikerleri olabildiğince soğukkanlı davranmalıdırlar. Sorumluluk sahibi ve ekip ruhunda çalışmayı başarabilen dikkatli kişiler bu meslek için en uygun kişilerdir. Sağlık sektöründe çalıştığının bilincinde olmalılar ve sağlık sektöründe çalışmaya hazır kişiler bu bölümü seçmelidir.

Radyoterapi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Radyoterapi ön lisans programını başarı ile tamamlayan öğrencilere radyoterapi teknikeri denir. Radyoterapi teknikerleri Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) adı verilen sınava girebilirler. Dikey Geçiş Sınavında başarılı olup tercih ettiği yere yerleşen öğrenciler üniversite eğitimini 4 yıla tamamlayabilirler. Radyoterapi mezunu olan kişilerin Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile geçebileceği bölümler şunlardır: Hemşirelik bölümü ve Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümü. Dikey geçiş ile bu bölümlere yerleşen öğrencilerin devlete atanma şansı artmaktadır. Çünkü hemşirelik bölümünden atanmak için KPSS 'de gereken puan daha düşüktür ve personel alımları daha fazladır. Yani özetlemek gerekirsek Dikey Geçiş Sınavı ile eğitimini 4 yıla tamamlamış radyoterapi öğrencileri, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile devlet kurumuna atanma şansını arttırabilirler. DGS'ye çalışmak bir çok öğrenciye göre YKS'ye hazırlanmaktan daha kolaydır. 

Radyoterapi bölümünde okuyan öğrenciler, ön lisans programına kayıtlı oldukları için yan dal veya çift ana dal yapma hakkına sahip değiller. Üniversiteler arasında yapılan Erasmus, Mevlâna, Farabi gibi öğrenci değişim programlarına kayıtlı olduğu okulun şartlarına göre katılabilirler.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2021, 00:41

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER