Resim Öğretmenliği nedir? Resim Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Resim Öğretmenliği nedir? Resim Öğretmenliği hakkında merak edilenler... Resim Öğretmenliği dersleri nelerdir? Resim Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Resim Öğretmenliği atama puanları kaç? Resim Öğretmeni çalışma alanları 2020? Resim Öğretmeni maaşı ne kadar 2020?

Resim Öğretmenliği nedir? Resim Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Eğitim fakültesi bölümleri tanıtım yazılarımıza resim öğretmenliği bölümü ile devam ediyoruz. Bu yazımızda resim öğretmenliği hakkında merak edilen konuları, atama puanlarını, atama sayılarını, çalışma alanlarını ve maaşlarını ele alacağız.  

Resim öğretmenliği nedir? Resim öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Üniversite adayları resim öğretmenliği bölümünün ne olduğunu, resim öğretmenliği hakkında bilgileri merak etmekteler. Resim öğretmenliği öğrenim süresi 4 yıl olan bir eğitim fakültesi bölümüdür. Bölümün amacı, toplumsal bilince sahip, estetik beğenileri yüksek, üretken öğretmenler yetiştirmektir. Resim öğretmenliği bölümünde sanat eğitimine yönelik kuramsal ve atölye dersleri bulunmaktadır. Ayrıca Eğitim felsefesi, Eğitim psikolojisi gibi formasyon yani eğitim bilimleri dersleri de alınmaktadır. Bölümde ilk sene Türkçe, İngilizce gibi Yök ortak dersleri ve teorik dersleri olmaktadır. Diğer sınıflarda teorik dersler giderek azalmakta ve atölye dersleri daha çok yer almaktadır. Atölyelerde yağlı boya çalışmaları, karakalem çalışmaları, özgün baskı çalışmaları yapılabilmektedir. Bu bölümü tercih edecek kişilerin öncelikle TYT sınavına girip 180 puanı geçmeleri gerekmektedirler. Daha sonra ise üniversitelerin yetenek sınavlarına kayıt yaptırıp girmeleri gerekir.

Özel yetenek sınavında neler sorulur? Yetenek sınavları 2 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada desen çalışması yapılmaktadır. Desen çalışmasında belirli bir mekan ve düzenek oluşturulup canlı bir model oturtulur ve desen çizimi yapılır. İkinci aşamada ise imgesel tasarım yapılmaktadır. İmgesel tasarımda adaylara ya belli bir konu verilir ve belirli bir süre içerisinde çizmeleri istenir ya da belli bir düzenek oluşturulup çizilmesi istenir.

Resim öğretmenliği bölümünü tercih edecek kişilerde olması gereken özellikler şunlardır: Yaratıcı olmalılar, kendilerini ifade etmeye istekli olmalılar, Bir şeyler üretmeye hevesli olmalılar, Yeni ürünler çıkartmasını bilmeliler, Resme ilgi duymalılar.

Resim Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Müzik öğretmeni yetiştiren bu bölümde pedagojik dersler, müzik alan dersleri ve genel kültür dersleri verilmektedir. Son sınıfta ise 2 dönemde de olmak üzere staja gidilmektedir. Aşağıda hangi yılda hangi dersler verildiğini görebilirsiniz.

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Temel tasarım, Desen, Perspektif, Sanat tarihine giriş.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Seçmeli sanat atölye, Yazı, Batı sanatı tarihi, Görsel sanatlar öğrenme ve öğretim yaklaşımları, Ana sanat atölye, Sanat felsefesi, Görsel sanatlar öğretim programları, Çocuğun sanatsal gelişimi, Sanat felsefesi ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Özel öğretim yöntemleri, Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Çağdaş sanat, Sanat eleştirisi, Ana sanat atölye, ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Rehberlik, Bilimsel araştırma yöntemleri, Okul deneyimi, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Öğretmenlik uygulaması, Özel eğitim, Müze eğitimi ve uygulamaları ve birtakım seçmeli dersler.

Resim Öğretmenliği atama sayıları

Resim öğretmenliği bölümündeki son 5 yılın atama sayıları aşağıdaki gibidir.

2016 Şubat 30.000 atamasında 400 kişilik atama yapıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında 186 kişilik atama yapıldı.

2017 Temmuz 20.000 atamasında 239 kişilik atama yapıldı.

2018 Temmuz 20.000 atamasında 241 kişilik atama yapıldı.

2019 Şubat atamasında 249 kişilik atama yapıldı.

2019 Ağustos atamasında 226 kişilik atama yapıldı.

2020 Mart atamasında 443 kişilik atama yapıldı.

Resim öğretmenliği atama puanları

Son 5 yıla baktığımızda resim öğretmenliği atama sayılarının az olduğunu görmekteyiz. Buna rağmen atama puanları aşırı yüksek değildir. Bu durum resim öğretmenliği mezunlarının kpss den iyi netler yapmadığı ve bölüm mezunlarında büyük bir yığılma görülmediği anlamına gelmektedir.

2016 Şubat taban puan :     67,71

2016 Ekim taban puan :       69,72

2017 Temmuz taban puan:  69,45

2018 Temmuz taban puan :  71,59

2019 Şubat taban puan :       74,27

2019 Ağustos taban puan :    71,39

2020 Mart taban puan:       71,19

Resim öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Resim öğretmenliği bölümünden mezun olanlar Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ortaokul ve liselerinde öğretmenlik yapabilmektedirler. Özel okullarda öğretmenlik yapabilirler. Halk eğitim merkezlerinde kurs açabilirler. Bunun dışında kişisel atölyeler kurup yetenek sınavına öğrenci hazırlayabilirler. İsteyen kişiler de akademik kariyer yolculuğuna çıkabilirler.

Resim öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet lise ve orta okullarında çalışan resim öğretmenleri haftalık 15 saat derse girme karşılığı olarak yaklaşık 4200 tl maaş almaktadır. Özel okullarda ise 2.500 – 3.500 tl arası bir maaşları bulunuyor. Resim öğretmenleri özel ders vererek de gelir sağlamaktadırlar. Özel derslerin saati 50-120 tl arası değişmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 21:49

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER