Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Sağlık Yönetimi bölümü nedir? Sağlık Yönetimi bölümü dersleri neler? Sağlık Yönetimi bölümü taban puanları kaç? Sağlık Yönetimi bölümü mezunları ne iş yapar? Sağlık Yönetimi bölümü maaşları ne kadar?

Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite bölüm ve mesleklere sitemizde yer vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda Sağlık Yönetimi bölümü ile ilgili tanıtıcı bilgiler vereceğiz. Sağlık Yönetimi bölümü ile ilgili en çok sorulan sorular olan Sağlık Yönetimi bölümü nedir? Sağlık Yönetimi bölümü nasıldır? Sağlık Yönetimi bölümü dersleri nelerdir? Sağlık Yönetimi bölümü mezunları ne iş yapar? Sağlık Yönetimi bölümü 2020 maaşları ne kadar? Sağlık Yönetimi bölümü iş imkanları neler? Sağlık Yönetimi bölümü çalışma alanları neler?

Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Sağlık Yönetimi nedir? Sağlık yönetimi bölümünden mezun olanlar sağlık yöneticisi unvanını alırlar. Sağlık yöneticisi, sağlığa ayrılan kaynakların verimli ve etkin kullanılması sorumluluğunu üstlenen kişidir. Sağlık yönetimi bölümü de sağlık yöneticisi yetiştiren bir bölümdür. Sağlık yönetimi bölümü sağlık kurumlarının ihtiyaç duydukları her düzeydeki sağlık yöneticilerini yetiştirmektedirler.

Sağlık Yönetimi bölümü 4 yıllık bir bölümdür. Sağlık Yönetimi bölümü puan türü EŞİT AĞIRLIK puan türüdür. 2019 2020 taban puanlarına bakacak olursak Sağlık Yönetimi bölümünde

339,29 taban puan ile Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar en yüksek taban puan ile alan üni. olmuştur.

Atatürk Üniversitesi taban puansız bu bölümde en düşük devlet üniversitesidir.

Sağlık Yönetimi bölümü mezunları ne iş yapar?

Sağlık kurumlarının planlama, örgütleme, yürütme, koordinasyon ve kontrol süreçlerini yönetir.

Sağlık Yönetimi bölümü çalışma alanları ve iş olanakları nelerdir?

Çoğunlukla hastanelerde ve çeşitli sağlık kurum ve kuruluşlarının yönetim pozisyonunda görev yaparlar.

Tıbbi cihaz ve ilaç firmaları sağlık yöneticisi olarak görev yaparlar.

Sağlık sigorta kuruluşları sağlık yöneticisi olarak görev yaparlar.

Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında sağlık yöneticisi olarak görev yaparlar.

Sağlık turizminin farklı alanlarında sağlık yöneticisi olarak görev yaparlar.

Üniversitelerde yüksek lisans ve doktora  yaparak akademisyen olarak görev yapabilirler.

Belediyelerde görev yapabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumunda görev yapabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında görev yapabilirler.

Görüntüleme merkezlerinde görev yapabilirler.

Kaplıcalarda görev yapabilirler.

Sağlık Yönetimi Bölümü Dersleri Neler?

1.sınıf: İktisada giriş, İşletme ilkeleri, Genel muhasebe, Pazarlama yönetimi, Tıbbi belgeleme, Yabancı dil, Sağlık hukuku, İşletme fonksiyonları, Sağlık kurumları mevzuatı, Örgütsel davranış ve seçmeli dersler.

2.sınıf: İşletme yönetimi, Denetim, Kamu maliyesi, Sağlık kurumları yönetimi, Türk dili, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, İdare hukuku, Sağlık kurumlarında iletişim, İnsan Kaynakları yönetimi, Stratejik yönetim ve seçmeli dersler.

3.sınıf: Kamu personel hukuku, Psikoloji, Sağlık alanında istatistik, Sağlık ekonomisi, Tıp terimleri, Tıbbi cihaz ve malzemeler, Genel beslenme, İş ve sosyal güvenlik hukuku, Proje yönetimi, Temel İlk Yardım Bilgisi, Bakım elemanı yetiştirme ve geliştirme, Temel sağlık hizmetleri ve seçmeli dersler.

 4.sınıf: İş sağlığı ve güvenliği, Kurumsal iletişim, Sağlık kurumlarında maliyet muhasebesi, Sağlık hizmetlerinde araştırma ve değerlendirme, Sağlık kurumlarında operasyon yönetimi, Sağlık sigortacılığı, Kamu yönetiminde çağdaş yaklaşımlar, İnsan beden yapısı ve fizyolojisi, Sağlık bilimlerinde ve yönetiminde etik, Sağlık kurumlarında bilgi sistemleri, Sağlık kurumlarında finansal yönetim, Sağlık kurumlarında kalite yönetimi ve seçmeli dersler.

Sağlık Yönetimi bölümü Maaşları 2020

Sağlık Yönetimi bölümünden mezun olan ya da hala okuyan veya okumak isteyen kişilerin bu bölüm için en çok merak ettikleri konu maaş konusudur. 2020 Sağlık Yönetimi maaşları ne kadar? Sorusu çokça gelmektedir.

Göreve yeni başlayan Sağlık Yönetimi 2020 maaşı özel sektörde yaklaşık 4.000 tl- 5.000 tl

Göreve yeni başlayan Sağlık Yönetimi 2020 maaşı özel sektörde yaklaşık 4.150 tl.

Özel sektörde çalışılan yıl ve tecrübe arttıkça maaşlarda da artış olmaktadır. Ayrıca özel sektörde çalışılan kuruma ve ile göre değişiklikler olmaktadır.

Üniversite tercihleri yaklaşırken üniversite bölümleri hakkında bilgiler vermeye bu yazımızda Sağlık Yönetimi bölümünü ele aldık. Sağlık Yönetimi bölümü ile ilgili Sağlık Yönetimi bölümü nedir? Ne iş yapar? Maaşları ne kadar? Sağlık Yönetimi bölümü dersleri ve taban puanları ile ilgili merak edilen soruları cevaplandırdık. Tercih aşamasında bu bilgilerin adaylara yararlı olacağını umarız.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:11

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER