Sınıf öğretmenliği nedir? Sınıf öğretmenliği meslek tanıtımı

Sınıf Öğretmenliği nedir? Sınıf Öğretmenliği nasıl bir bölüm? Sınıf Öğretmenliğinde hangi dersler var? Sınıf Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Sınıf Öğretmenliği atama puanları kaç? Sınıf Öğretmeni çalışma alanları? Sınıf Öğretmeni maaşı ne kadar 2020? Sınıf öğretmenliği olumlu ve olumsuz yönleri?

Sınıf öğretmenliği nedir? Sınıf öğretmenliği meslek tanıtımı

Okullarda ilkokul çağı çocuklarına temel düzeyde dersleri öğreten öğretmene sınıf öğretmeni denilir. Eğlenceli bir meslek olmasının yanında çokça sorumluluk gerektiren bir meslektir. Öğretmen öğrencilerini 1. Sınıftan 4. Sınıfa kadar okutur, sonrasında öğrenciler ortaokula devam eder, öğretmen ise başka bir öğrenci grubu ile 1. Sınıftan eğitim vermeye devam eder.

Sınıf öğretmenliği nedir? Sınıf öğretmenliği nasıl bir bölüm?

Sınıf öğretmenliği bölümüne her ne kadar Türkçe Matematik alanında alım yapılsa da üniversite eğitimleri sırasında fizik, kimya, biyoloji gibi Fen dersleri de görülmektedir. Bu dersler çok zor üst seviyede işlenmemektedir fakat hiçbir şekilde bu derslerle aranız yoksa zorlanabilirsiniz. Bu bölümde teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir. 1. Sınıfta yök ortak dersleri ve giriş dersleri verilmektedir. Diğer yıllarda ise sınıf öğretmenliği bölümüyle alakalı uygulamalı dersler bulunmakta. Mesela ilk okuma dersi teorikte öğrenildikten sonra sınıflarda uygulanmaktadır. 3. ve 4. Sınıfta ise bire bir öğrenciler ile etkileşime geçilip öğrenilen bilgiler stajda öğrenciler üzerinde denenmektedir. Stajlar 3. Sınıfın 2. Döneminde gözlem stajı olarak, 4. Sınıfta ise iki dönemde de uygulama stajı yapılmaktadır. Stajlara haftada 1 gün gidilmektedir ve her dönem için toplamda 14 haftalık zaman dilimini kapsamaktadır.

Sınıf öğretmenliğini tercih edecek kişilerin sahip olması gereken özellikler neler? İdeal bir sınıf öğretmeni nasıl olmalı? Sınıf öğretmeni sabırlı ve özverili olmalı. Çocukları sevmeli ve onlara sevgi ile yaklaşmalıdır. Çocuğu sevmek sadece başını okşamak veya yanağını sıkmak değildir. Çocuğu sevmek ona karşı sabırlı olmaktır. Çocuk için her türlü fedakarlığı yapabilmektir. İşiniz küçük çocuklarla olduğu için yeri geldiğinde çocukla çocuk olmalısınız. Yeri geldiğinde annesi yeri geldiğinde babası gibi davranabilmelisiniz. Çocuklarla rahatlıkça iletişime geçebilmelisiniz. Öğretmeyi ve öğrenmeyi sevmelisiniz. Eğer bu özelliklere sahip değilseniz işinizde zorlanırsınız. Ama bende bu özellikler var diyorsunuz bu mesleği hayatınız boyunca severek yaparsınız. El becerilerinizin olması da size öğretmenlik hayatınızda kolaylık sağlayacaktır. Utangaç bir yapıya sahip olmamalısınız. Çocuklarla oyun oynarken ve ilgilenirken dışarıdan acaba biri görür mü? Biri bir şey söyler mi? gibi düşüncelere sahip olmamanız gerekmektedir. Yenilikçi bir yapıda olmalısınız. Araştırma yapmayı, yaratıcı fikirler üretmeyi sevmelisiniz. Teknolojiye ayak uydurmalısınız. Bilgisayar kullanmayı iyi bilmelisiniz.

Sınıf öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?                             

Sınıf öğretmenliği bölümünde dersler hem sözel hem sayısal hem de eğitim bilimleri dersleri ağırlıklıdır. 1. Sınıftan 4. Sınıfa kadar hangi derslerin olduğunu sizler için hazırladık.

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Türkçe sözlü anlatım, Ekonomi, Türk dili, İlkokulda temel matematik, Türkiye coğrafyası ve jeopolitiği, Genel coğrafya, Çevre eğitimi, İlkokulda temel fen bilimleri, Türk tarihi ve kültürü

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Eğitimde araştırma yöntemleri, İlkokulda drama, Fen bilimleri laboratuar uygulamaları, İlkokuma ve yazma öğretimi, Türk dili cümle ve metin bilgisi, Çocuk edebiyatı, Sanat eğitimi, Müzik öğretimi, Güzel yazı teknikleri, Oyun ve fiziki etkinlikler öğretimi, Türkçe öğretimi ve seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Ölçme ve değerlendirme, Topluma hizmet uygulamaları, Okul deneyimi, Fen ve teknoloji öğretimi, Hayat bilgisi öğretimi, Matematik öğretimi, drama, Türkçe öğretimi, Sosyal bilgiler öğretimi, Erken çocukluk eğitimi ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Özel eğitim, Rehberlik, Etkili iletişim, Sınıf yönetimi, Görsel sanatlar öğretimi, Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretimi, Trafik ve ilk yardım, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı, Birleştirilmiş sınıflarda öğretim, İlköğretimde kaynaştırma, Öğretmenlik uygulaması ve seçmeli dersler.

Sınıf öğretmenliği atama sayıları

Sınıf öğretmenliği yıllardır eğitim fakültesi bölümleri içerisinde hemen her atama döneminde ataması en çok yapılan bölümdür. Özverili çalışan bir sınıf öğretmenliği mezunu aday en kötü ihtimal 2. 3. senesinde atanır.

2016 Şubat 30.000 atamada Sınıf öğretmenliğine 3267 adet kadro ayrıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında Sınıf öğretmenliğine 4337 adet sözleşmeli öğretmen kadrosu ayrılmıştı. Bu yıldan sonrakiler sözleşmeli atanacaklar.

2017 Mart 1.367 ek öğretmen atamasında Sınıf öğretmenliğine 398 kadro ayrılmıştı.

2017 Temmuz 20.000 atamada 3570 kadro ayrılmıştı.

2018 Temmuz 20.000 atamada 3806 kadro ayrılmıştı.

2019 Şubat atamada 3047 kadro ayrılmıştı.

2019 Ağustos atamada 2011 kadro ayrılmıştı.

2020 Mart atamada 3007 kadro ayrılmıştı.

Sınıf öğretmenliği atama puanları

2016 Şubat taban puan : 74,73

2016 Ekim taban puan :    75,45

2017 Temmuz taban puan: 74,74

2018 Temmuz taban puan : 72,44

2019 Şubat taban puan : 74,75

2019 Ağustos taban puan : 72,21

2020 Mart taban puan : 74,55

Sınıf öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve resmi ilkokullarda sınıf öğretmeni olarak çalışılmaktadır. Devlet okullarına atanmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) den yeterli puan alınması gerekmektedir. Ayrıca üniversite bünyesinde kalmak isteyenler yüksek lisans veya doktora yaparak akademisyen olarak üniversitelerin bünyelerinde çalışabilmektedirler.

Sınıf öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokulda çalışan bir sınıf öğretmeni haftalık 18 saat çalışma karşılığı 4.240 tl maaş kazanır. Bu durum evli veya bekar olmasına, çocuklu olup olmadığına, eşinin çalışıp çalışmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Sınıf öğretmenleri haftada 30 saat derse girdikleri için full ek ders ücreti alırlar. Bu da yaklaşık ortalama aylık 1.200 tl ye tekamül eder. Yazları iki ay tatil boyunca ek ders ücreti alamazlar. 15 tatilde 2 hafta ek ders ücreti alamazlar. Ayrıca bayram tatil günlerinde de ek ders alamazlar. Bir gün rapor alırsa 7 saat ek ders ücreti kesintiye uğrar. Haftada 2 gün ek ders alan öğretmen o hafta sadece 1 saat ek ders alabilir. Yani bütün haftanın ek dersi kesilmiş sayılır. 2 gün rapor almak ile 1 hafta rapor almak arasında 1 saatlik ek ders ücreti olan 17 tl fark etmektedir.

Sınıf öğretmenliğinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Bir çocuk için okul hayatının ilk dönemi olan ilkokul yılları çok önemli zaman dilimidir. Çocuk için bu yıllarda okulu önemli olduğu gibi sınıf öğretmeninin de önemi çok fazladır. Sınıf öğretmenliği yapmak ta çok kutsal bir meslektir. Bütün öğretmenlikler kutsal denilir ama sınıf öğretmenliği diğer öğretmenliklere göre biraz daha değerlidir. Çünkü sorumlulukları ve vebali çok büyüktür. Sınıf öğretmenliğini can ı gönülden severek yapıyorsanız çok zevkli bir meslektir.

Olumlu yönleri: Sınıf öğretmenliği bölümünde birçok hoca sınav yerine, sunum, plan, materyal hazırlama gibi ödev verir ve bu da sınav stresi yaşamamanızı sağlar. Stajın zor geçmesi aslında meslek hayatına başladığınızda size olumlu olarak geri dönecektir. Mesleğinize daha hazır bir şekilde başlarsınız. En çok ataması yapılan eğitim fakültesi bölümü sınıf öğretmenliğidir. Ders içeriğinin çok olması genel kültür seviyenizi yükselteceği için bu da sizin için ileriki yaşamınızda ve öğretmenlik hayatınızda katkı sağlayacaktır.

Olumsuz yönleri: Sınıf öğretmenliği bölümü Eğitim fakültesindeki diğer öğretmenlik bölümlerine göre ders içeriği en fazla olan bölümdür. Her şeyden az da olsa anlamanız gereken bir bölümdür. Bu sebepten dolayı da Kpss alan sınavı olan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavında çok fazla ders ve içerikten sorumlu oluyorsunuz. Liseden Türkçe Matematik çıkışlıysanız fen dersleri olan fizik, kimya, biyoloji dersleri ile aranız yoksa sizi zorlayabilir. Sınıf öğretmenliği bölümünde hocalar sunum, plan, materyal hazırlama gibi çok fazla ödev vermektedir, yeri gelecek gecenin çok geç saatlerine kadar ödev yaptığınız olacak ve bu da bu bölümün bir diğer olumsuz tarafıdır. Stajda bütün gün size ait olacağı için diğer bölümler gibi 1 dersin planını hazırlamak yerine o günün bütün derslerinin planını, materyalini ve etkinliklerini hazırlamak zorundasınızdır ve bu da çok fazla zaman almaktadır. Bir matematik öğretmeni kadar fazla çalışma alanı olmaması bir diğer olumsuz özelliktir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:29

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER