Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği nedir? Sosyal Bilgiler Öğretmenliği hakkında merak edilenler... Sosyal Bilgiler Öğretmenliği dersleri nelerdir? Sosyal Bilgiler Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Sosyal Bilgiler Öğretmenliği atama puanları kaç? Sosyal Bilgiler Öğretmeni iş bulabilir mi 2020? Sosyal Bilgiler Öğretmeni maaşı ne kadar 2020?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Üniversite sınavlarına hazırlanan adaylara üniversite bölümleri ve mezun olduktan sonra o bölümler hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. 4 yıllık lisans programı olan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği hakkında bilgiler vereceğiz. Üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı olan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplandırıyoruz. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği hakkında merak edilen her şey yazımızda…

Sosyal bilgiler öğretmenliği nedir?

Sosyal bilgiler öğretmenliği üniversitelerin eğitim fakültelerinde bulunan 4 yıllık lisans programı olan sözel puanla kazanılabilen bir bölümdür. Sosyal bilgiler öğretmenliğinin amacı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim kuruluşlarının ortaokul kısmında yani 5. 6. 7. 8. Sınıflara sosyal bilgiler, vatandaşlık, Atatürk ilkeleri ve inkılapları dersleri ile ilgili bilgi ve becerileri öğrencilere aktarmaktır.

Sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Sosyal Bilgiler öğretmenliği bölümünde ortak yükseköğretim kurumları dersleri ( yabancı dil, türk dili gibi ) alınmakla birlikte ilerleyen sınıflarda arkeoloji, tarih coğrafya, antropoloji, sosyoloji gibi sosyal bilimlere yönelik dersler alınmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi, eğitim bilimine giriş gibi mesleki formasyona yönelik dersler alınmaktadır. Bu derslerin haricinde genel kültür dersleri ve seçmeli dersler de alınmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünde staj 4. Sınıfa geçilince başlamaktadır. 4. Sınıfın birinci döneminde okul deneyimi dersi adında staj yapılmaktadır. Birinci dönemki okul deneyimi stajında gözlemci öğretmen olarak sınıfta bulunmaktadırlar. İkinci dönemde ise öğretmenlik uygulaması dersi adında staj yapılmaktadır. Üniversitede 3 buçuk yıl boyunca öğrenilen teorik bilgileri öğrencilere aktarmaktadırlar. Kimler sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünü seçmeli? Sosyal bilimlere ilgi duyan, sözel yetenekleri gelişmiş, öğretmenlik mesleğini sahiplenip yapabileceğini düşünen, sosyal, aktif kişiler bu bölümü tercih etmelidir.

Sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünde dersler sözel ağırlıklıdır ve eğitim bilimleri dersleri ağırlıklıdır. 1. Sınıftan 4. Sınıfa kadar hangi derslerin olduğunu sizler için hazırladık.

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Arkeoloji,  Sosyoloji, Sosyal bilgilerin temelleri, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Genel fiziki coğrafya, Türkçe sözlü anlatım, Ekonomi, Felsefe, Siyaset bilimi, genel beşeri coğrafya, İslam öncesi Türk tarihi ve kültürü, Sosyal antropoloji ve medeniyet tarihi, Eski çağ tarihi ve uygarlığı.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri,  İslam öncesi Türk tarihi ve kültürü, Temel hukuk, Bilimsel araştırma yöntemleri, Sanat ve estetik, Sosyal bilgiler öğrenme ve öğretim yaklaşımları, Orta çağ tarihi, Topluma hizmet uygulamaları, Türk eğitim tarihi, Eğitimde araştırma yöntemleri, İlk Türk-İslam devletleri tarihi, Antropoloji, Vatandaşlık bilgisi ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Osmanlı tarihi ve uygarlığı, Türkiye beşeri ve ekonomik coğrafya, Yeni ve yakın çağ tarihi, İnsan hakları ve demokrasi, Bilim tarihi, Özel öğretim yöntemleri, Ülkeler coğrafyası, Topluma hizmet uygulamaları, Çağdaş dünya tarihi, Siyasi coğrafya, Sosyal bilgilerde sözlü ve yazılı edebiyat, İnsan ilişkileri ve iletişim, Türk Eğitim tarihi ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Türkiye cumhuriyet tarihi, Okul deneyimi, Rehberlik, Sosyal bilgiler ders kitabı incelemesi, Sınıf yönetimi, Özel eğitim, Günümüz dünya sorunları, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Aile ve yetişkin eğitimi, drama, Sosyal proje geliştirme, Öğretmenlik uygulaması ve birtakım seçmeli dersler.

Sosyal bilgiler öğretmenliği atama sayıları

Sosyal bilgiler öğretmenliğine son yıllarda ayrılan atama sayısı diğer branşlara göre daha az sayıda olmaktadır. Bu durum adayların tepkisine yol açmaktadır. Adaylar kendi branşlarından daha fazla alım olmasını beklemektedir. Bakalım son 5 yıl içerisinde Sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünden kaç tane atama yapılmış.

2016 Şubat 30.000 atamada Sosyal bilgiler öğretmenliğine 801 adet kadro ayrıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında Sosyal bilgiler öğretmenliğine 121 adet sözleşmeli öğretmen kadrosu ayrılmıştı. Bundan sonraki atamalarda öğretmenler sözleşmeli olarak atanacaktır.

2017 Mart 1.367 ek öğretmen atamasında Sosyal bilgiler öğretmenliğine 11 kadro ayrılmıştı.

2017 Temmuz 20.000 atamada 379 kadro ayrılmıştı.

2018 Temmuz 20.000 atamada 561 kadro ayrılmıştı.

2019 Şubat atamada 577 kadro ayrılmıştı.

2019 Ağustos atamada 579 kadro ayrılmıştı.

2020 Mart atamada 684 kadro ayrılmıştı.

Sosyal bilgiler öğretmenliği atama puanları

Sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünden mezun olan öğretmen adayları diğer bölümlere göre daha yüksek puanla atanmaktadır.

2016 Şubat taban puan : 79,92

2016 Ekim taban puan : 83,15

2017 Temmuz taban puan: 80,58

2018 Temmuz taban puan : 81,17

2019 Şubat taban puan :       81,50

2019 Ağustos taban puan :   80,28

2020 Mart taban puan :   79,68

Sosyal bilgiler öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Sosyal Bilgiler öğretmenliği bölümünden mezun olanlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda sosyal bilgiler öğretmeni olarak görev yapmaktadırlar. Bunun için Kamu Personeli Seçme Sına ( KPSS ) den atanabilecek kadar puan almaları gerekmektedir. Bunun haricinde özel okullarda ve dershanelerde sosyal bilgiler öğretmenliği yapma imkanına sahiptirler. Gerekli sertifikalar alındıktan sonra rehabilitasyon merkezlerinde de çalışma imkanları bulunmaktadır. İsteyenler akademik kariyer yaparak yollarına devam edebilirler.

Sosyal bilgiler öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokulunda bir sosyal bilgiler öğretmeni haftalık 15 saat çalışma karşılığı 4260 tl maaş kazanmaktadır. Bu durum evli veya bekar olmasına, çocuklu olup olmadığına, eşinin çalışıp çalışmadığına, sendika aidatı kesintisi var mı yok mu, bireysel emeklilik sistemi kesintisi var mı gibi bazı değişikliklere uğrayabilir. Bir ay içinde haftada 15 saatten fazla girdiği her ders başına 17 tl ek ders ücreti kazanmaktadır. Hafta sonu için kurs açarsa ek ders ücreti olarak aylık 1.000 tl civarı artacaktır. Dershane veya etüt merkezinde görev yapan tecrübesiz öğretmen ise 1.500-4.000 tl arası bir ücret kazanmakta.

Not: Sosyal bilgiler öğretmenliği ataması son yıllarda zorlaşmıştır. Bu sebeple tercih eden sayısı azalmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin bir matematik öğretmenine göre özel ders ve dershanelerde çalışma imkanı çok azdır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:13

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER