Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Spor Yöneticiliği bölümü nedir? Spor Yöneticiliği bölümü iş imkanları nelerdir? Spor Yöneticiliği bölümü dersleri neler? Spor Yöneticiliği bölümü 2020 maaşları ne kadar? Spor Yöneticiliği bölümü taban puanları 2020 kaç? Spor Yöneticiliği bölümü mezunları beden eğitimi öğretmeni olabilir mi?

Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite bölüm tanıtımlarına bölümler hakkında tanıtıcı bilgi vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızın konusunu ise spor yöneticiliği bölümü oluşturmaktadır. Spor yöneticiliği bölümü hakkında çevremizden çok fazla soru gelmekte ve merak edilen bu soruların cevaplarını üniversite adayları için yazımızda yer veriyoruz.

Spor yöneticileri gelişen spor endüstrisi içinde yer alan, sporda sporcu veya antrenör olarak değil sporun planlanması, programlanması ve yönetiminde yer alırlar.

Spor yöneticiliği bölümü hakkında bu bölümü kazanmak isteyen adayların en çok sorduğu sorular;

Spor yöneticiliği bölümü nedir? Mezunları ne iş yapar?

Spor yöneticiliği bölümü dersleri nelerdir?

Spor yöneticiliği bölümü iş imkanları nelerdir?

Spor yöneticiliği 2019 2020 puanları kaç?

Spor yöneticiliği bölümü beden eğitimi öğretmeni olabilir mi?

Spor yöneticiliği giriş şartları ve yatay geçiş durumları nedir?

Spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin mezuniyetten sonraki çalışma alanları neler?

Bu sorular hakkında bilgilere aşağıda konu başlıkları altında yer verdik.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ HAKKINDA BİLGİLER İÇİN TIKLAYINIZ.

Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Spor Yöneticiliği bölümü nedir? Spor yöneticiliği bölümünün temel amacı kaliteli spor yöneticisi yetiştirmektir. Spor Yöneticiliği bölümü 2 şekilde öğrenci almaktadır. Bunlardan biri özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı, diğeri ise ÖSYM tercihi ile öğrenci alımıdır. Ösym tercihi ile öğrenci alımı yapan üniversiteler EŞİT AĞIRLIK ( 4 yıllık ) puan türünden öğrenci almaktadır.

Spor Yöneticiliği bölümü mezunları ne iş yapar? Spor yöneticiliği bölümü iş imkanları neler?

Spor yöneticiliği bölümü beden eğitimi öğretmenliğine göre çalışma koşulu olarak biraz daha masa başında çalışır. Bu bölümü okurken de uygulama dersleri diğer bölümlere göre biraz daha azdır.

Spor Yöneticiliği bölümünden mezun olan kişiler çeşitli spor kulüpleri ya da çeşitli spor şirketlerinde yönetici olarak görev yapabilirler.

Devlete bağlı Gençlik ve Spor Bakanlığının İl Gençlik ve Spor Müdürlüklerinde ya da İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüklerinde görev yapabilirler.

Spor Yöneticiliği bölümünden mezun olanlar ALES ve Yabancı Dil sınavlarına girerek üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora yapıp akademisyen olabilirler.

Spor Yöneticiliği bölümünden mezun olanlar mahalli idarelerde görev yapabilirler.

Spor yöneticiliği bölümü beden eğitimi öğretmeni olabilir mi?

Spor yöneticiliği bölümü okumak isteyen ya da hali hazırda okumakta olan öğrencilerin merak ettiği sorulardan biri de Spor yöneticiliği bölümü beden eğitimi öğretmeni olabilir mi? sorusudur. 4 yıl spor yöneticiliği bölümü okuyup mezun olan adaylar mezun olduktan sonra formasyon alarak beden eğitimi öğretmenliği yapabilmektedirler. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus okunulan bölümün bağlı olduğu fakültenin Spor Bilimleri Fakültesi ya da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olmasıdır. Bu fakültelerin dışındaki fakültelerin bünyesinde okuyan spor yöneticiliği bölümü mezunları formasyon alamamaktadır. Bu konuya adayların tercih yaparken dikkat etmeleri gerekir.

Spor Yöneticiliği bölümü dersleri neler? Taban puanları kaç 2020?

Ülkemizde Spor Yöneticiliği bölümü 2019 2020 en yüksek taban puan ile ( 284,11 ) alan Gazi Üniversitesidir. En düşük taban puan ile ( 227,74 ) alan üniversite ise Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İkinci Öğretim programı olmuştur.

Spor Yöneticiliği bölümü dersleri şunlardır;

1.sınıf: Hukukun temel kavramları, İktisada giriş, İngilizce, Genel İşletme, Temel matematik, Davranış Bilimleri, Türk dili, Beden eğitimi ve spor bilimlerine giriş, Temel bilgi teknolojisi ve seçmeli dersler.

2.sınıf: Türkiye ekonomisi, Yönetim ve Organizasyon, Yönetim bilgi sistemi, Genel muhasebe, Spor yönetiminde temel ilkeler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Spor psikolojisi, İletişim, İşletme hukuku, İnsan kaynakları yönetimi, Mali raporlar analizi, Türk spor teşkilatında yönetim yapısı ve işleyişi ve seçmeli dersler.

3.sınıf: Engelliler için beden eğitimi ve spor, Rekreasyon yönetimi, Sporda organizasyon planlaması, Spor ekonomisi, Sporda örgütsel davranış, Sporda etkinlik yönetimi, Araştırma yöntemleri, İstatistik, İş gücü planlama, Spor pazarlaması, Performans değerlendirme ve seçmeli dersler.

4.sınıf: Finansal yönetim, Spor hukuku, Yönetimde yeni eğilimler, Serbest zaman ekonomisi, Sporda sponsorluk, Spor medya ilişkisi, Mesleki İngilizce, Sunuş teknikleri, Halkla ilişkiler, Stratejik yönetim, Spor sosyolojisi, Spor politikaları, Spor yönetiminde araştırma ve proje, Spor işletmelerinde yönetim ve bir takım seçmeli dersler.

Bazı seçmeli dersler ise şunlardır; Eskrim, Trekking, Beyzbol, Bilardo, Sporda pazarlama iletişimi, Yaşam boyu spor, Hentbol, Futbol, Basketbol, Voleybol, Yüzme, Badminton, Tenis, Masa tenisi, Çalışma ve stres yönetimi, Sosyal psikoloji, Yerel yönetimler ve spor, Pazarlama yönetimi, Dağcılık, Türkiye’nin toplumsal yapısı, Yönetimde sorun çözme teknikleri, Halk dansları, Spor turizmi, Sağlık bilgisi.

Spor Yöneticiliği Bölümü 2020 Maaşları Ne Kadar?

Spor Yöneticiliği bölümünü tercih etmek isteyen adayların en merak ettiği konulardan birisi de Spor Yöneticiliği bölümü 2020 maaşları ne kadar? sorusudur.

Göreve yeni başlayan Gençlik ve Spor Müdürlüklerinde görev yapan spor yöneticiliği mezunu maaşları 2020 yılı yaklaşık 3.600 tl- 5.500 tl civarıdır.

Özel sektörde çeşitli spor tesisi veya sosyal tesislerde görev yapan spor yöneticisi mezunu kişiler 2020 yaklaşık maaşı 5.500-6.300 tl civarıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 01:51

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER