Tarih öğretmenliği nedir? Tarih öğretmenliği bölüm tanıtımı

Tarih öğretmenliği nedir? Tarih öğretmenliği hakkında merak edilenler... Tarih öğretmeni çalışma alanları? Tarih öğretmenliği atama sayısı ve puanları

Tarih öğretmenliği nedir? Tarih öğretmenliği bölüm tanıtımı

Tarih öğretmenliği nedir?

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tarih öğretmenliği bölümünü düşünen adaylara bu bölüm hakkında detaylı bilgileri vereceğiz. Tarih öğretmenliği nedir? Tarih öğretmenliği hakkında merak edilen her şey, kafanızdaki bütün sorular yazımızda…

Tarih öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Ortaöğretim ( lise ) son sınıf öğrencileri ve lise mezunu olup üniversitelerin tarih öğretmenliği bölümüne yerleşmek isteyen adaylar TYT ve AYT sınavlarına girip Sözel puan türünden alacakları puan ile bu bölüme yerleşebilirler. Tarih öğretmenliği bölümünde en düşük taban puanla alan üniversite Van Yüzüncü yıl üniversitesidir. En son 343,35 puanla bu üniversiteye girilmiştir. Tarih öğretmenliği bölümünde en yüksek puanla alan üniversite ise 391,6 taban puanıyla Boğaziçi üniversitesidir. Sıralama ise 99.050 – 20.917 arasıdır.

Tarih öğretmenliği bölümü 4 yıllık öğretmenlik branş bölümlerinden birisidir. Eğitim fakültelerine bağlıdır ve bu bölümden mezun olanlar ortaöğretim ( lise ) kurumlarında çalışmaktadırlar. Eğitim fakültesi tarih öğretmenliği bölümü, üniversite eğitimleri boyunca aldıkları tarih hakkında bilgi ve becerileri lise düzeyinde öğrencilere aktaracak, alanında uzmanlaşmış öğretmenler yetiştirmektedir. Tarih öğretmenliği bölümü dersleri 1.sınıfta genel kültür ( Türk dili, İngilizce vb. ) ağırlıklı, daha sonraki yıllarda ise tarih alan dersleri ( Eski çağ tarihi, orta çağ tarihi, Selçuklu tarihi vb. ) ve eğitim bilimleri dersleri ( ölçme ve değerlendirme, eğitim psikolojisi vb. ) ağırlıklıdır. 4. Sınıfta ise liselerde ilk dönem ve ikinci dönem olmak üzere 1 yıl boyunca staj yapılmaktadır. Bunun dışında 3. Sınıfın 2. Döneminden 4.sınıf bitene kadar süren araştırma projeleri yapılmaktadır.

Tarih bölümünü tercih edecek kişilerde olması gereken özellikler neler: Tarihe ve tarihi olaylara karşı merakı olmalı, Araştırma yapmayı sevmeli, Öğretmenlik yapmayı seven, İnsanlara bir şeyler anlatmayı seven, Sözel düşünme becerileri gelişmiş sabırlı kişiler olmalıdır

Tarih öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Eğitim psikolojisi, Çağdaş dünya tarihine giriş, Türk tarihine giriş, Tarih bilimine giriş, Eski çağ tarihine giriş, Eski çağda Anadolu, Orta çağda Avrupa, İslam tarihine giriş, Türk cumhuriyeti tarihine giriş,

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk eğitim tarihi, Osmanlı paleografyası, Türk İslam devletleri tarihi, Rönesans’tan sanayi devrimine Avrupa tarihi, Eski Akdeniz uygarlıkları, Osmanlı tarihine giriş, Bizans tarihi, Selçuklular tarihi, Sanayi devrimi günümüz Avrupa tarihi ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Topluma hizmet uygulamaları, Ölçme ve değerlendirme, Çağdaş Türkiye tarihi kaynakları, Klasik dönem Osmanlı imparatorluğu, Osmanlı bürokrasisi ve merkezi yapı, Bölgesel tarih çalışmaları, Değişim sürecinde Osmanlı imparatorluğu, Osmanlı sosyo -ekonomik tarihi, Eski Anadolu kültürleri, Avrupa’nın yayılması ve dünya ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Rehberlik, Sınıf yönetimi, Okul deneyimi, Öğretmenlik uygulaması, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Özel eğitim, Dünyada tarihçilik, Türk demokrasi tarihi, Toplumsal tarihin yeni boyutları, Tarih çalışma yöntemleri, Tanzimat’tan günümüze Türk idare tarihi ve birtakım seçmeli dersler.

Tarih öğretmenliği atama sayıları

Tarih öğretmenliği bölümüne ayrılan atama sayıları oldukça düşüktür.

2016 Şubat 30.000 atamada Tarih öğretmenliğine 398 atama yapıldı.

2016 Ekim 15.000 atamasında Tarih öğretmenliğine 98 adet sözleşmeli öğretmen ataması yapılmıştı.

2017 Temmuz 20.127 atamasında Tarih öğretmenliğine 185 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2018 Temmuz 20.000 atamasında Tarih öğretmenliğine 163 sözleşmeli  kadro ayrılmıştı.

2019 Şubat 20.000 atamasında Tarih öğretmenliğine 503 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2019 Ağustos 19.873 atamasında Tarih öğretmenliğine 350 sözleşmeli kadro ayrılmıştı.

2020 Mart 20.000 atamasında Tarih öğretmenliğine 197 sözleşmeli kadro ayrıldı.

Tarih öğretmenliği mezunları atanmak için KPSS genel kültür genel yetenek, KPSS eğitim bilimleri ve KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) oturumlarına girmek zorundadır.  Sonuç olarak KPSS p121 puan türünde iyi puan alan adaylar mülakata alınmakta ve başarılı kabu edilenler atanmaktadır.

Tarih öğretmenliği atama puanları

Tarih öğretmenliği bölümünde atama sayıları düşük olduğundan dolayı puanları yüksek olmaktadır.

2016 Şubat taban puan :     83,21

2016 Ekim taban puan :       82,69

2017 Temmuz taban puan:  81,20

2018 Temmuz taban puan :  83,14

2019 Şubat taban puan : 82,49

2019 Ağustos taban puan : 81,48

2020 Mart taban puan :        81,16

Tarih öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Tarih öğretmenliği bölümü mezunu kişiler Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girip yukarıda da görüldüğü gibi 81 üzeri puanlar alıp Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde görev yapabilirler. Bunun haricinde mezun olduktan sonra yine Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel lise ve kolejlere başvuru yaparak öğretmenlik yapma şanslarına sahiptirler. Ayrıca dershane ve etüt merkezlerinde de çalışma olanakları vardır. Akademik kariyer yapmak isteyenler ise ALES sınavı ve yabancı dil sınavlarına girip yeterli puanları aldıktan sonra üniversitelerin Yüksek Lisans ve doktora programlarına kabul edildikleri takdirde Öğretim görevlisi, Araştırma görevlisi, Okutman olabilmektedirler.

Tarih öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde görev yapan Tarih öğretmenleri 15 saat haftalık ders verme karşılığı olarak 4.200 tl maaş almaktadırlar. Özel liselerde ve dershanelerde ise 2.300- 4.500 tl arası bir maaş almaktadırlar.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 02:54

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER