Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir, Ne İş Yapar?

Tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü nedir, ne iş yapar? Tıbbi görüntüleme teknikleri atamaları, iş olanakları nasıl? Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir, Ne İş Yapar?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir, Ne İş Yapar?

Üniversitelerin Tıbbi Görüntüleme Teknikleri önlisans bölümü mezunları radyoloji teknikeri olarak kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışmaktadır. Tıbbı Görüntüleme Teknikleri, modern ve karmaşık tıp cihazlarının geliştirilmesi ile kullanacak personel ihtiyacını karşılamak için ortaya çıkmıştır.

Günümüzde hastanelerde kullanılan görüntüleme cihazları kendi içinde onlarca türe sahiptir. Her bir görüntüleme cihazı kendi kullanma prosedürüne sahip olup kullanmak için özel bir eğitim almak gerekmektedir. Dolayısıyla hastahanede çalışan herhangi bir personel bu cihazları kullanacak bilgi ve donanıma sahip değildir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Dersleri Nelerdir?

 Farklı üniversitelerin aynı bölümünde birebir aynı dersler okutulmamaktadır. Yani ders isimleri üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte tıbbi görüntüleme teknikleri dersleri aşağıda açıklanmıştır.

 • Anatomi
 • Kimya
 • Fizik
 • Fizyoloji
 • Radyasyon Fiziği
 • Radyolojik Anatomi
 • Nükleer Tıp
 • Radyasyon Onkolojisi
 • Radyoloji Araç Gereç Bakım
 • Tıbbi Biyoloji
 • Genetik
 • İlk Yardım
 • Farmakoloji
 • Sağlık Hizmetleri Yönetimi
 • Tıbbi Görüntüleme Yöntemleri

Bölüm dersleri teknik olmakla birlikte zor veya öğrenmesi imkansız dersler değildir. Liseden bir temeliniz olması gerekemeksizin çalışarak rahatlıkla başarılı ve yüksek bir ortalamayala üniversiteden mezun olabilirsiniz.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri İş İmkanları Nasıl?

Özel sektörde ve kamuda iş imkanları bulunmakta olup hepsinibilio.com editörleri olarak her ikisini de anlatmaya çalışacağız. Öncelikle kamuda çalışmak önlisans için yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmeniz gerekmektedir. Bu sınav yalnzca çift yıllarda yani iki yılda bir yapılmakta olup ilgili yazımızdan önlisans KPSS hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kamuya röntgen teknikeri veya genel asıyla sağlık teknikeri olarak atanabilme için KPSS p93 puan türünden kaç puan almanız gerektiğini röntgen teknikeri atama puanlarından öğrenebilirsiniz. Genel itibariyle röntgen teknikeri atamaları iyi denilebilecek seviyedir. Yani tıbbi görüntüleme teknikleri bölümünün kamuda iş imkanları mevcuttur.

Tıbbi görüntüleme tekniklerinin özel sektörde  iş imkanlarını incelediğimizde iş olanaklarının mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Her hastanede en az bir adet tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü mezunu çalıştığını belirtmemize sanıyoruz gerek yoktur. Ancak günümüzde özel hastanelerin büyüklüğünü ve Türkiye’nin bir çok ülkeden sağlık turizmi için ziyaretçi çektiğini birlikte değerlendirirsek her hastanede birden fazla röntgen teknikeri çalıştığını söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla tıbbi görüntüleme teknikleri mezunları özel sektörde de iş bulabilmektedir.

Tıbbi görüntüleme bölümü mezunları kamuda röntgen teknikeri, özel sektörde ise radyoloji raportörü, anjiyo teknisyeni, radyoloji teknikeri ünvanlarıyla istihdam edilmektedir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı Nasıl?

Üniversiteden yeni mezun özel hastanelerde çalışmaya başlayan bir tıbbi görüntüleme teknikleri mezunu ortalama 1 ile 1,5 asgari ücret maaş almaktadır. Yani 2020 maaşları 2.500 TL ile 3.500 TL arasında değişmektedir. Özel sektörde çalışan ve kurumsal bir hastahanede kıdem kazanan tıbbı görüntüleme teknileri mezunu maaşı 2020 için 4.000 TL ile 5.000 TL arasında kazanmaktadır.  Yani ortalama 2 ile 3 asgari ücret arasında maaş almaktadır.

Devlette tıbbi görüntüleme mezunu maaşları ortalama olarak 4.500 TL civarındadır. En üst kademe ve en üst dereceye gelen röntgen teknikeri maaşı ise 5.500 TL seviyesine çıkmaktadır. Memura yapılan zamma göre güncelleyerek ilerleyen yıllardaki tahmini maaşı hesaplayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 20:20

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER