Türkçe Öğretmenliği nedir? Türkçe Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Türkçe Öğretmenliği nedir? Türkçe Öğretmenliği hakkında merak edilenler... Türkçe Öğretmenliği dersleri nelerdir? Türkçe Öğretmenliği atama sayıları ne kadar? Türkçe Öğretmenliği atama puanları kaç? Türkçe Öğretmeni iş bulabilir mi 2020? Türkçe Öğretmeni maaşı ne kadar 2020?

Türkçe Öğretmenliği nedir? Türkçe Öğretmenliği bölüm tanıtımı

Binlerce lise mezunu veya lise son sınıf öğrencileri üniversite sınavlarına hazırlanmaktadır. Sınav tarihleri yaklaşmaya başladıkça fakültelerdeki bölümleri de merak etmektedirler. Hangi bölüm ne iş yapar nerelerde çalışır? Dersleri nelerdir? Bölümden mezun olduktan sonra atama sayısı ne kadardır? Atama puanı kaçtır? Çalışma şartları nasıldır? Maaşları ne kadardır? Gibi soruları da merak etmektedirler. Hepsinibilio ailesi olarak üniversite bölüm tanıtımı yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda Eğitim fakültelerinin Türkçe öğretmenliği bölümünü ele aldık. Detaylar için yazımızı okumaya devam ediniz. Diğer bölümler için sitemizin Üniversite bölümleri kategorisini tıklayabilirsiniz.

Türkçe öğretmenliği nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere 5. 6. 7. 8. Sınıf ortaokul öğrencilerine Türkçe ile ilgili bilgi ve becerileri aktaran kişilere Türkçe öğretmeni denir. Üniversitelerin eğitim fakültelerinin 4 yıllık lisans programı olan Türkçe öğretmenliği bölümünden mezun olan alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Türkçe dersi dışında ortaokullarda bazı seçmeli derslere de girmektedir. Bunun dışında yabancılara Türkçe öğretmek adına kültür ve turizm bakanlığından da alımı vardır.

Türkçe öğretmenliği bölümü hakkında merak edilenler…

Türkçe ve edebiyat dersleri ağırlıklı olan SÖZEL puan türü ile alınan bir bölümdür. Türkçe öğretmenliği bölümünde 1. Sınıfta üniversiteye ve mesleğine hazırlamaya yönelik dersler, üniversitelerin ortak dersleri olan yabancı dil, sözlü anlatım gibi dersler, sonraki yıllarda ise Türkçe alan dersleri, Osmanlıca gibi dersler ve eğitim bilimleri ağırlıklı dersler, son sınıfta ise staj ağırlıklı dersler görülmektedir. Eğer Osmanlıcanızı ilerletirsen devlet arşivlerinde görev yapma hakkına sahip olabilirsiniz. Sinema, televizyon, reklam, yazarlık gibi alanlara ilginiz varsa bu tarz alanlara da kendinizi yönlendirebilirsiniz. Bu alanlarda iş yapmak isteyenlerin diksiyonlarının iyi olması gerektiği de unutulmamalıdır. Türkçe öğretmenliği diğer branş öğretmenliklerine nazaran daha geniş skalaya sahip bir bölümdür.

Türkçe öğretmenliğini tercih edecek kişilerin sahip olması gereken özelliklerin neler? . Başta konuşmayı sevmesi gerektiğini, yeri gelecek bir konuyu 40 defa 50 defa anlattığı olacak. Konuşmaktan bıkmamalıdır. Şiir, makale ve çeşitli yazı türlerine merakı ve ilgisi olmalıdır. Güncel olayları takip etmesi gereklidir. Sinema, film, gazete vb. ilgisi olmalıdır.

Türkçe öğretmenliği bölümünü tercih edeceklere tavsiyeler: Türkçe öğretmenliğinde öğrencilerin en çok zorlandığı ve kaldığı ders Osmanlıca ve dil ve şekil bilgisi dersidir. Kur’an-ı Kerim okumayı bilmek Osmanlıca dersi için size avantaj sağlayacaktır. Dil ve şekil bilgisi dersi için ise anlatım bozukluğu, yazım yanlışı ya da noktalama işaretlerine özellikle dikkat etmeleri gerekir. Bu konuda eksiklikleriniz varsa çalışıp gidermelisiniz. Bol bol kitap okumanızı özellikle de klasik romanları tavsiye ederiz çünkü derslerde romanlar hikayeler bolca karşınıza çıkacak.

Türkçe öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Türkçe öğretmenliği bölümü Sözel bir bölümdür ve dolayısıyla dersler de sözel ve eğitim bilimleri ağırlıklıdır. 4 yıl boyunca görecekleri dersleri sınıf sınıf yazdık.

1.Sınıf dersleri: Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Yabancı dil, Türk dili, Bilişim teknolojileri, Eğitime giriş, Eğitim sosyolojisi, Bilgisayar, Edebiyat bilgi ve kuramları, Eğitim psikolojisi, Eğitim felsefesi, Türkçe sözlü anlatım, Osmanlı Türkçesi, Türk dil bilgisi, Dil eğitiminin temel kavramları, Yazılı anlatım ve bir takım seçmeli dersler.

2.Sınıf dersleri: Öğretim ilke ve yöntemleri, Öğretim teknolojileri, Çocuk edebiyatı, Bilimsel araştırma yöntemleri, Türk halk edebiyatı, Türkçe öğrenme ve öğretim yaklaşımları, Yeni Türk edebiyatı, Topluma hizmet uygulamaları, Türk eğitim tarihi, Eğitimde araştırma yöntemleri, Genel dil bilimi, etkili iletişim, Eski Türk edebiyatı ve bir takım seçmeli dersler.

3.Sınıf dersleri: Anlama teknikleri okuma eğitimi, Anlama teknikleri dinleme eğitimi, Özel öğretim yöntemleri, Çocuk edebiyatı, Dünya edebiyatı, Topluma

hizmet uygulamaları, Anlatma teknikleri konuşma eğitimi, Anlatma teknikleri yazma eğitimi, Yabancılara Türkçe öğretimi, Ölçme ve değerlendirme, Uygarlık tarihi ve seçmeli dersler.

4.Sınıf dersleri: Tiyatro ve drama uygulamaları, Okul deneyimi, Rehberlik, Türkçe ders kitabı incelemesi, Sınıf yönetimi, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, Dil ve kültür, Öğretmenlik uygulaması ve birtakım seçmeli dersler.

Türkçe öğretmenliği atama sayıları

Üniversite öğrencileri ve Türkçe öğretmenliği bölümü okumak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu da Türkçe öğretmenliği branşında kaç atama yapıldığıdır. Son 5 yılda Türkçe öğretmenliği branşında kaç atama yapıldığını sizler için hazırladık.

2016 Şubat 30.000 atamada Türkçe öğretmenliğine 1511 atama oldu. Bu atamada atananlar son kadrolu olarak atananlardı.

2016 Ekim 15.000 atamasında Türkçe öğretmenliğine 565 adet sözleşmeli öğretmen ataması yapılmıştı. İlk sözleşmeli atama bu atama döneminde başladı.

2017 Mart 1.367 ek öğretmen atamasında Sosyal bilgiler öğretmenliğine 52 kadro ayrılmıştı.

2017 Temmuz 20.127 atamada 1140 kadro ayrılmıştı.

2018 Temmuz 20.000 atamada 1450 kadro ayrılmıştı.

2019 Şubat 20.000 atamada 1093 kadro ayrılmıştı.

2019 Ağustos 19.873 atamada 1149 kadro ayrılmıştı.

2020 Ocak atamasında 1293 kadro ayrıldı.

Türkçe öğretmenliği atama puanları

Son 5 yıl Türkçe öğretmenliği atamaları taban puanı aşağıdaki gibi oluşmuştur.

2016 Şubat taban puan :  75,93

2016 Ekim taban puan :   79,94

2017 Temmuz taban puan:  79,79

2018 Temmuz taban puan :  77,28

2019 Şubat taban puan : 79,4

2019 Ağustos taban puan : 77,17

2020 Mart taban puan : 77,22

Türkçe öğretmenliği mezunlarının çalışma alanları 2020

Türkçe öğretmenliği bölümünden mezun olduğunuzda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak ortaokul düzeyinde Türkçe öğretmeni olarak görev yapabilirsiniz. Bunun için Kamu Personeli Seçme Sına ( KPSS ) den atanabilecek kadar puan almaları gerekmektedir. Özel okullarda ve dershanelerde Türkçe öğretmeni olabilirsiniz. Yurt dışında Türkçe öğretmeni olabilirsiniz. Bununla birlikte çeşitli devlet kurumlarında yazı işleri personelliği yapılabilmektedir. TRT’ de spiker olma şansınız vardır. Kitaplarda düzeltmenlik yapabilirsiniz. Üniversitelerde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini yaparak akademik kariyerinize devam edebilirsiniz.

Türkçe öğretmenliği maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki bir ortaokulda Türkçe öğretmeni haftada 15 saat çalışma karşılığında 4250 tl maaş alır. Bir ayda haftalık 15 saatten fazla girdiği ders başı 17 tl ek ders alır. Dershane veya etüt merkezinde çalışıyorsa 1.500-3.000 tl arası maaş alır. Bunun dışında özel ders verebilir. Türkçe özel derslerin saati 30-100 tl arası değişmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 00:31

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER