2020 YÖKDİL Sınav Takvimi Sınav Konuları ve Soru Dağılımları

Akademikte dil yeterliliklerinin sağlandığı YÖKDİL sınavı, ülke genelinde birçok yerde gerçekleşir. Yılda toplamda iki kere gerçekleştirilen YÖKDİL, bu yıl ilk kez ÖSYM tarafından hazırlanıyor. Aşağıda 2020 ÖSYM YÖKDİL takvimi, sınav konuları ve soru dağılımlarına bakalım.

2020 YÖKDİL Sınav Takvimi Sınav Konuları ve Soru Dağılımları

YÖKDİL Sınavı Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) adayların kendi alanlarındaki dil becerilerini ölçmeye yönelik düzenlenen yabancı dil sınavıdır. YÖKDİL Sınavı, Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile düzenlenir. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleşir. YÖKDİL sınavı her sene 2 veya 3 kez yapılmaktadır. Sınava istenildiği kadar girilebilir. YÖKDİL sınavı ülkemizde 30 ilde, toplam 35 sınav merkezinde yapılmaktadır. Sınav adaylarına, çoktan seçmeli ve 5 cevap şıklı 80 adet soru ve 180 dakika sınav süresi tanınır.

YÖKDİL Sınavı Kaç Çeşittir? 2020 YÖKDİL Sınavında Alanlar Nedir? 2020 YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?

Almanca, Fransızca, İngilizce ve Arapça olmak üzere dört dilde ve üç ana grupta gerçekleştirilir:

- YÖKDİL Sağlık Bilimler

- YÖKDİL Fen Bilimler

- YÖKDİL Sosyal Bilimler

Yılda iki kere gerçekleştirilen YÖKDİL sınavına girecek olan adaylar bu üç gruptan birini seçerek hazırlanırlar. Sınavda bazı istisnai durumlar yaşanabilir. Bu sene ilki 1 Mart 2020’de, ikincisi ise 13 Eylül 2020 tarihinde olacak.

2020 YÖKDİL Sınavı Kaç Sorudan ve Kaç Dakikadan Oluşur?

Sınav, fen, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde olacaktır. Çoktan seçmeli ve 5 cevap şıklı 80 soru ve 180 dakika vardır. İlk defa bu sene ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan YÖKDİL’ e giren adaylar, ilk 50 dakika ve son 15 dakika içerisinde salondan çıkamayacak. Herhangi bir nedenle sınıftan ayrılanlar, tekrar sınava devam edemeyecek. Bu kurallar sınava girecek olan her aday için geçerlidir.

YÖKDİL ile YDS’nin Birbirinden Farkı Nedir?

YDS her alanda dil yeterliliğine talep eden Kurumlarca kabul görürken YÖKDİL sınavı birkaç istisnalar dışında yalnızca akademik alanda geçerliliğe sahiptir. Bunun yanı sıra sınav içeriğinde çok büyük farklar yoktur. Sadece YÖKDİL sınavı dağılım olarak ÖSYM’ye kıyaslandığında farklılıklar içermektedir.

2020 YÖKDİL Sınav Konuları ve Soru Dağılımları

YÖKDİL

 • -20 soru kelime, gramer, edat
 • -10 soru cloze test
 • -11 soru cümle tamamlama
 • -12 soru çeviri
 • -6 soru paragraf tamamlama
 • -6 soru ilgisiz cümleyi bulma
 • -5 x 3= 15 soru paragraf


YDS

 • -16 Soru kelime, gramer, edat
 • -10 soru cloze test
 • -10 soru cümle tamamlama
 • -6 soru çeviri
 • -4 soru paragraf tamamlama
 • -5 soru ilgisiz cümleyi bulma
 • -5 x 4= 20 Paragraf
 • -5 soru diyalog tamamlama
 • -4 anlamca en yakın cümleyi bulma

2020 YÖKDİL Birinci Bölüm

Gramer bilgilerinden oluşan birinci bölümde 20 soru vardır. Vocabulary kısmında adaylar 8 soruyu cevaplayacaktır. Soru konuları şu şekildedir;

-Noun

-Verb

-Adjective

-Adverbs

-Phrasel Verb

-Takım Fiil

20 sorunun 8’i buradan, kalan 12 soruluk yer ise zaman, bağlaç ve edattan oluşacaktır.

2020 YÖKDİL İkinci Bölüm

Adaylara bir ya da iki tane paragraf yöneltilir. Paragraflarda ya 12 ya da 6 bir paragraf olmak üzere iki ayrı şekilde boşluklar olur. Boşluklar doldurulurken doğru bir biçimde doldurulmasına dikkat edilir. Boşlukların doldurulması için kelimeler verilmektedir ve adaydan bu kelimeleri doğru bir biçimde boşluğa yerleştirmesi beklenir.

2020 YÖKDİL Üçüncü Bölüm

12 tane cümle bulunur ve bu cümlelerin akışına göre devamının getirilmesi ve doğru bir biçimde tamamlanması gerekir.

2020 YÖKDİL Dördüncü Bölüm

Adaydan 8 tane cümleyi çevirmesi beklenir. Bu 8 sorudan 4’ü adayın tercih ettiği dilden Türkçe ’ye diğer 4’ü ise Türkçe ’den sınav adayının tercih etmiş olduğu dile çevrilir.

2020 YÖKDİL Beşinci Bölüm

Adaya 18 tane soru yöneltilmektedir. 6 tane paragraf verilir bu paragraflar, üç ana gruptan seçmiş olduğunuz gruba göre seçilmektedir. Çoğunlukla akademik kelime bilgisi istenen bu bölümde paragraflar; makalelerden, tezlerden alınır. Her bir paragraf ile ilgili 3 soru sorulur ve adaydan toplamda 18 soruyu cevaplaması beklenmektedir.

2020 YÖKDİL Altıncı Bölüm

Adaya 5 paragraf yöneltilir ve bu paragrafların tamamlanması istenir. Doğru ve anlamlı bir şekilde paragrafların sonunun gelmesi çok önemlidir.

2020 YÖKDİL Yedinci Bölüm

5 tane soru bulunmaktadır. 5 soru 5 paragraf şeklindedir. Paragraflarda bulunan anlamsız cümlenin bulunması istenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 23:08

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER