2021 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı

2021 TYT konuları nelerdir? 2021 TYT soru dağılımı nasıl? 2021 TYT hazırlık nasıl yapılmalı? TYT zor mu?

2021 TYT Konuları ve TYT Soru Dağılımı

TYT Nedir?

2021 TYT konuları ve 2021 TYT soru dağılımı her üniversite hazırlık öğrencisinin bilmesi gereken husuların başında gelmektedir. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk aşamasıdır. TYT soruları ile adayların ortaokul ve lise birinci sınıfta edindiği temel becerileri ölçmek amaçlanmakta olup adayların Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) nispeten daha yüzeysel sorular sorulmaktadır.

Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), TYT ile türkçe, matematik, sosyal bilimler, fen bilimleri alanında ki temel seviyeniz ölçmeyi hedeflemektedir. Lise alan seçimi yılınıza kadar sayısal, sözel veya eşit ağırlık fark etmeksizin tüm öğrencilerin gördüğü tüm dersler TYT sorusu olarak karşınıza çıkmaktadır.

Derslere Göre TYT Konuları ve Soru Dağılımı

TYT’de ders bazlı olarak fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, matematik, geometri, türkçe derslerinden sorular yöneltilmektedir. İşte bu derslerin konuları ve soru dağılımı.

TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı 2021

TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı 2021

TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı 2021

TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı 2021

TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı 2021

TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı 2021

TYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımı 2021

TYT’ye Nasıl Çalışılmalı?

TYT müfredatı değişmediği sürece 2021 TYT ve sonraki yılların TYT sınavları içinde aynı konular ve soru dağılımı geçerli olacaktır. Ayrıca TYT çalışma programı ile TYT netlerinizi yükseltmeniz mümkündür.

TYT konuları daha kolay ve soruları daha yüzeysel olduğundan adaylara tavsiyemiz netlerini olabildiğince yüksek tutmaları, olabildiğince yüksek standart sapma alabilmeleridir. TYT puanı, YKS puanı hesaplama esnasında %40 etkilemektedir. TYT puan hesaplama sistemini incelediğimizde Türkçe ve Matematik derslerinin en etkili dersler oduğu görülmektedir. Alanınıza göre sosyal bilimler ve fen bilimlerin oranı ise değişmektedir. Sözel alandan giren bir aday için sosyal bilimler son derece kıymetliyken, sayısal alandan giren biri için ise fen bilimleri netleri daha önemlidir.

TYT, AYT ve YKS gibi konuların yanı sıra üniversite bölümleri ve meslekler ile ilgili her konuda hepsinibilio.com adresinde ilgili içeriği bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 00:53

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER