Ankara ODTÜ Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020?

Ankara ODTÜ Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020? ODTÜ'ye Giren Son Kişinin Puanı Kaç? ODTÜ Bilgisayar Taban Puanları? Sıralamalar Neye Göre Belirlenmektedir? YKS Sıralamam İstediğim Bölümden Düşük Acaba Kazanabilir Miyim? Taban Puanı Mı Önemli Sıralama Mı Önemli?

Ankara ODTÜ Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020?

Ankara ODTÜ Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020?

Ankara ODTÜ Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020 senesinde nasıl değişti? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bitiminde oluşan puanlarla üniversite adayları tercihlerini yaptılar. ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) tarafından hazırlanan üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları tablolarını hepsinibilio.com sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

ODTÜ Ankara Taban Puanları 2020 açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz. 2020 ODTÜ Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Gösterilen puanlar ve sıralamaların tamamı 2020 senesi yerleşen adaylara aittir. Sitemizdeki verilerin hepsi ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlar olmaktadır.

Tablodaki sıralama sütununda ‘’dolmadı’’ yazan bölümlere o bölümün kontenjanından daha az kişi yerleşmiş ve kontenjanın tamamı dolmamıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin en yüksek taban puanla kapatan bölümü Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) olup ve son giren kişinin sıralaması ise 1488. Sıra olmuştur. En düşük taban puanla kapatan bölümü ise Fen Bilgisi Öğretmenliği (İngilizce) olup sıralaması ise 106406. Sıra olmuştur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi yabancı dilde eğitim yapması, Ankara’da bulunması gibi nedenlere bağlı olaraktan en çok tercih edilen bölümlerin başında gelmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi aynı zamanda uluslararası tanınmışlığı olan ve mezunlarının yurtdışında istihdam imkanına sahip olduğu bir üniversitedir. Türkiye’nin en yüksek bilinirliğine sahip ve en çok tercih edilen üniversitelerin başında yer alır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi taban puanları ve başarı sıralamaları 2020 yılında bu şekilde olup yıllardır yeni açılan üniversitelere rağmen herhangi bir değerini kaybetmemiştir.

Sıralamalar Neye Göre Belirlenmektedir?

Tablodaki sıralamalar en son sınava giren ve yerleşen öğrencilerin verilerine göre düzenlenmektedir. Yapılmış olan sıralamalar bölümlerin tercih edilme oranına ve öğrencilerin başarısına göre değişebilmektedir.

YKS Sıralamam İstediğim Bölümden Düşük Acaba Kazanabilir Miyim?

Tercih döneminde sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Çok fazla bir fark yoksa tercih listenize istediğiniz bölümleri yazabilirsiniz. Sıralama düşük diye yazmamazlık etmeyin kazanma ihtimaliniz vardır çünkü.

Taban Puanı Mı Önemli Sıralama Mı Önemli?

Tabiki de sıralama önemlidir. Seneden seneye sınavların zorluk derecesi değişim göstermektedir. Sınav zor olduğunda taban puanları düşük, kolay olduğunda ise taban puanları yüksek olmaktadır. Bundan dolayı taban puanları değişiklik göstermektedir. Fakat sıralamalarda ufak değişiklikler olmaktadır. Bundan dolayı tercih yaparken sıralamalara göre yapmanız gerekmektedir.

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER